İdrar yolu infeksiyonlarından etken olarak izole edilen enterokoklarda tür tayini ve siderofor üretiminin saptanması
Investigation of siderophore synhesis and species level identification in enterococcus isolated from urinary tract infection
  1. Tez No: 118436
  2. Yazar: ÇAĞLAYAN ÇATAL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MİNE KÜÇÜKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
ÖZET Bu çalışmada İstanbul Tıp Fakültesi Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı'na gönderilen hastaların idrar örneklerinden izole edilen 100 Enterococcus suşu tür düzeyinde identifiye edilmiş, siderofor sentez yetenekleri ve çeşitli antibiyotiklere duyarlıkları araştırılmıştır. Enterococcus cinsi olduğu saptanan 100 suşun 60 (%60)'ı E.faecalis, 38 (%38)'i E.faecium, ikisi (%2) E.gallinarum olarak identifiye edilmiştir. 100 Enterococcus suşunun siderofor sentez yetenekleri Schwyn ve Neilands tarafından geliştirilen yöntemle krom azurol S (CAS) agar besiyerinde incelenmiştir. Araştırılan 100 Enterococcus suşunda siderofor üretimi saptanmamıştır, incelenen 100 Enterococcus suşunun penisilin G, ampisilin, vankomisin, teikoplanin, eritromisin, norfloksasin, nitrofurantoin ve kloramfenikole karşı duyarlılklan NCCLS standartlarına uygun olarak Mueller-Hinton ağarda disk yöntemiyle gerçekleştirilmiştir. Araştırılan 100 suşun %82'sinin penisiline, %88'inin ampisiline, %96'sının vankomisine, %98'inin teikoplanine, %22'sinin eritromisine, %80'inin kloramfenikole, %82'sinin norfloksasine ve % 100,* ünün nitrofurantoine duyarlı olduğu görülmüştür. 60 E.faecalis suşunun ikisi ampisiline, dördü norfloksasine, dördü penisiline, altısı kloramfenikole, 14' ü eritromisine dirençli bulunmuştur. Suşların dördü norfloksasine, 32'sL eritromisine orta duyarlı bulunmuştur; tümünün vankomisin, teikoplanin, ve nitrofurantoine duyarlı olduğu belirlenmiştir. 38 E.faecium suşunun; ikisi vankomisine, ikisi teikoplanine, dördü kloramfenikole, 10' u ampisiline, 10' u norfloksasine, 14' ü penisiline, 22' si eritromisine dirençli bulunmuştun suşlardan sekizinin kloramfenikole, sekizinin eritromisine orta duyarlı olduğu saptanmıştır. E.faecium suşlarının tümü nitrofurantoine duyarlı olarak bulunmuştur, iki E.gallinarum suşunun eritromisine dirençli, vankomisine ve kloramfenikole orta duyarlı, ampisilin, norfloksasin, penisilin, nitrofurantoin ve teikoplanine ise duyarlı oldukları belirlenmiştir. 54
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, 100 Enterococcus strains isolated from urine specimens of patients who applied to the Department of Microbiology and Clinical Microbiology Medical Faculty of Istanbul were identified at the species level and siderophore synthesis abilities and antibiotic susceptibilities were investigated. Of the 100 enterococcus strains, 60 (60%) were identified as E.faecalis, 38 (38%) as E.faecium, two strains as E.gallinarum. 100 Enterococcus strains* siderophore synthesis abilities of the strains were observed on chrome azurol S (CAS) agar using the method described by Schwyn and Neilands. No siderophore production was detected in 100 enterococcus strains. The susceptibilities to ampicilin, vancomycin, teicoplanin, erythromycin, norfloxacin, nitrofurantoin ve chloramphenicol of 100 Enterococcus strains were examined on Mueller-Hinton agar by disk diffusion method according to the NCCLS standards. Of 100 strains %82 were sensitive to penicilin, %88 to ampicilin, %96 to vancomycin, %98 to teicoplanin, %22 to erythromycin, %80 to chloramphenicol, %82 to norfloxacin, %100 to nitrofurantoin. Of 60 E.faecalis strains two were resistant to ampicilin, four to norfloxacin, four to penicilin, six to chloramphenicol, 14 to erythromycin. Of these strains, four were semi-sensitive norfloxacin, 32 to erythromycin. All E.faecalis strains were susceptible to vancomycin, teicoplanin and nitrofurantoin. Of 38 E.faecium strains two were resistant to vancomycin, two to teicoplanirr, four to chloramphenicol, 10 to ampicilin, 10 to norfloxacin, 14 to penicilin, 22 to erythromycin. Of these strains, eight were semi-sensitive to chloramphenicol, eight to erythromycin. All E.faecium strains were susceptible to nitrofurantoin. Two E.gallinarum strains were resistant to erythromycin and semi-susceptible to vancomycin and chloramphenicol, both of them were susceptible to ampicilin, norfloxacin, penicilin, nitrofurantoin and teicoplanin. L. ~ *