Nozokomiyal ishallerde cryptosporidium sıklığının araştırılması
Investigation of cryptosporidium prevalence in nosocomial diarrhea
- Tez No: 118435
- Danışmanlar: PROF.DR. MUSTAFA SAMASTI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
ÖZET Cryptosporidium insanda ishalli hastalıklara yol açabilen bir protozoondur. Cryptosporidium bağışıklığı baskılanmış hastalar özellikle de AlDS'liler açısından önemli bir patojen olup bu hastalarda ciddi hastalıklara yol açabilmektedir. Cryptosporidium'lar klor ve dezenfektanların rutin dozlarına karşı dirençlidir. Ülkemizde özel hasta grupları üzerinde yapılmış bazı çalışmalar olmakla birlikte Cryptosporidium'un nozokomiyal ishaldeki rolüne ilişkin veri yoktur. Bu çalışmada hastaneye yatışları izleyen üç gün sonrasında ishal gelişen hastalara ait dışkı örnekleri Cryptosporidium yönünden incelendi. Bu amaçla 05.01.2001-30.04.2002 tarihleri arasında Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nin diğer birimlerinden Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı'na gönderilen 140 dışkı örneği toplandı. Rutin kültür sonuçları negatif olan 94 örnek modifiye Kinyoun boyası, ticari DFA ve ELISA kitleri ile incelendi. Bir örnek (%1.06) her üç yöntemle Cryptosporidium ookistleri açısından pozitif bulundu. Yaygın enterik patojenler açısından rutin kültürleri yapılmakla birlikte örneklerin hiçbiri pozitif bulunmadı. Nozokomiyal ishallerin en önde gelen etkeni kabul edilen Clostridium difficile toksin-A 70 örnekte araştırıldı, 2 örnek (%2.85) pozitif sonuç verdi. Nozokomiyal ishalde dışkının parazit açısından incelenmesi salgın durumları hariç rutin olarak önerilmemektedir. Bizim çalışmamızda beklenmedik ölçüde yüksek parazit prevalansları saptadık [8 örnekte (%8.51) Giardia intestinalis ve 6 örnekte (%6.38) Blastocystis hominis]. 39Sonuçlarımız hastanemizde Cryptosporidium'un nozokomiyal ishalde yaygın bir patojen olmadığını düşündürmektedir ancak bizim ülkemiz gibi barsak parazitlerinin prevalanslarının yüksek olduğu yerlerde nozokomiyal ishal olgularında dışkı örneklerinin parazit yönünden incelenmesi yararlı olabilir. 40
Özet (Çeviri)
SUMMARY Investigation of Cryptosporidium Prevalence In Nozokomial Diarrhea Cryptosporidium is a protozoon which may cause diarrheal disease in man. Cryptosporidium is an important pathogen in immunocompromised patients, especially those with AIDS and may cause serious disesae among them. Cryptosporidia are resistant to the routine doses of chlorine and disinfectans. Although there are several studies performed in our country which focused on marginal patients groups, data regarding its role in nosocomial diarrhea are lacking. In this study stool specimens of patients with diarrhea with onset beyond three days following their admission were screened for Cryptosporidium. For this purpose between 05.01.2001-30.04.2002 a total of 140 stool specimens which were sent to Microbiology and Clinical Microbiology department by the other wards of Cerrahpaşa School of Medicine were collected. Ninty four stool specimens with negatif routine culture results were investigated by modified Kinyoun staining, commercial DFA and ELISA kits. One specimen (1.06%) gave positive result for Cryptosporidium oocystes with all three methods. Altough routine culters for common enteric pathogen performed, none of the specimen were positive. The enterotoxin-A of Clostridium difficile which is considered as leading causativ agent of nosocomial diarrhea was investigated in 70 specimens and two specimens (2.85%) yielded positive results. Coproparasitologic examination in nosocomial diarrhea is not routinely recommended unless there is an outbreak. In our study unexpectedly high 41