Enterokoklarda VanA tipi glikopeptid direncine aracılık eden genetik faktörlerin moleküler analizi
Molecular analysis of genetic elements that mediate the vancomycin resistance in VanA type enterococci
- Tez No: 229595
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL ALTAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Gasrointestinal floranın üyesi olan enterokoklar, günümüzde önemli nozokomiyal patojenler olarak karsımıza çıkmaktadır. Antibiyotiklere karsı hem intrinsik hem de edinilmis olarak direnç göstermeleri, neden oldukların infeksiyonların tedavilerini büyük bir sorun haline getirmistir. Son yıllarda dünyanın her yerinden bildirilen vankomisine dirençli enterokok (Vancomycin Resistant Enterococci=VRE) salgınlarının kontrol altına alınabilmesi için, vankomisin direncinin yayılım mekanizmasının anlasılması önem tasımaktadır. VanA, VanB, VanC, VanD, VanE ve VanG olarak isimlendirilen altı VRE fenotipi bulunmaktadır. VanA fenotipi en sıktır,indüklenebilir yüksek düzey vankomisin ve teikoplanin direnciyle iliskilidir ve Tn1546 olarak isimlendirilen transpozon tarafından tasınmaktadır. Çalısmamızda, aynı dönemde İstanbul'da bulunan üç farklı hastaneden elde edilen yirmi dokuz farklı VREkökenindeki Tn1546'nın genetik yapısı incelenmistir.Enterococcus faecium olarak tespit edilen kökenlerin vankomisin MİK (Minimal İnhibisyon Konsantrasyon)'i 64-256 ?g/ml, teikoplanin M?K'i 32-128 ?g/ml değerleri arasında bulunmus, VanA fenotipinde oldukları belirlenmistir. Tn1546 üzerindebulunan genlerin intergenetik bölgelerini kapsayacak sekilde yapılan polimeraz zincir reaksiyonu (Polymerase Chain Reaction=PCR) ile tüm kökenlerde Tn1546 yapısı benzer bulunmustur. Transpozonun baslangıç kısmında delesyon bulunduğusaptanmıstır, insersiyon bulunduğunu düsündüren herhangi bir amplifikasyon ürünü uzunluk farklılığı tespit edilmemistir.Her kökenin transpozon yapısının aynı olusu, vankomisin direncinin, direnç elemanlarının bulunduğu transpozonun horizontal transferiyle gerçeklestiğini düsündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Enterococci, being members of normal gastrointestinal flora, are important nosocomial pathogens today. Because of their both intrinsic and acquired antibiotic resistance, the treatment of enterococcal infections is a big problem. To be able to control VRE (Vancomycin Resistant Enterococci) epidemics, recently reported around the world, it is of great importance to understand the mechanism of the spread of vancomycin resistance. There are six VRE phenotypes, namely VanA, VanB, VanC, VanD, VanE and VanG. VanA is the most frequent phenotype, it is related to inducible resistance to high level of vancomycin and teikoplanin and is transfered by a transposon designated Tn1546. In our study, the genetic structure of Tn1546 of twenty nine VREstrains obtained in the same period of time from three different hospitals located in Istanbul was analysed.The strains identified as Enterococcus faecium were determined to have vancomycin MIC (Minimal Inhibitory Consatration) values changing between 64-256 ?g/ml and teicoplanin MIC values between 32-128 ?g/ml corresponding to VanA phenotype. Performing a PCR (Polymerase Chain Reaction) that covers the intergenetic regions of the genes found on Tn1546, in all strains the structure of Tn1546 was found to be similar. There was a deletion in the begining part, there was not any difference inthe length of amplicons that indicates insertion.The finding that the transposon structure of all of the strains was the same makes us think that the transmission of the vancomycin resistance is through horizontal spread of the transposones.