Besinlerde bitkisel lif içeriği artışının primer arteryel hipertansiyon üzerine etkisi
The Effect of the increase in dietary fiber on primary arterial hypertension
- Tez No: 118486
- Danışmanlar: PROF.DR. ÜSTÜN KORUGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Kardiyoloji, Nutrition and Dietetics, Cardiology
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
ÖZET BESİNLERDEKİ BİTKİSEL LİF İÇERİĞİ ARTIŞININ PRİMER ARTERİYEL HİPERTANSİYON ÜZERİNE ETKİSİ Rafine karbonhidrat oranının azaltılması veya bitkisel lif içeriğinin arttırılması ile düzenlenen çeşitli beslenme formüllerinin arteriyel hipertansiyon tedavisinde etkili olup olmadığını araştıran yayınlar mevcuttur. Bu araştırmalarda diyet değişikliklerinin arteriyel hipertansiyon üzerine olumlu etkileri olduğu saptanmıştır. Ayrıca yapılan bu araştırmalarda diyet lif içeriği ile kan basıncı arasındaki sıkı ilişkinin, vücut kitle indeksinden ve yaştan bağımsız olduğu da gösterilmiştir. Ancak hem diyetteki lif içeriğinin arttırılmasının hem de rafine karbonhidrat miktarının azaltılmasının kan basıncı üzerine etkisinin ne olacağı yönünde yapılmış bir araştırma yoktur. Bu amaçla, düşük basit karbonhidratlı ve yüksek lifli beslenme ile sadece yüksek basit karbonhidratlı beslenme yada sadece yüksek lifli beslenme programlarının arteriyel hipertansiyon tedavisinde yararlı olup olmayacağını belirlemek için bu tez planlanmıştır. Hasta grubu yeni primer hipertansiyon tanısı konulmuş bireyler arasından oluşturulmuştur. Çalışma grubu 30-40 yaşlan arasında, vücut kitle indeksi 0,05) ve grup 4'dcki %-12,4±53,9'luk fark ise istatistiksel olarak geçersiz seviyelerdedir (p>0,05).
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE EFFECT OF THE INCREASE IN DIETARY FIBER ON PRIMARY ARTERIAL HYPERTENSION There are numerous studies investigating whether dietary formulation composed of decreasing rafined carbonhydrates or increasing fiber intake has any effect on arterial hypertension. The conclusion has been that; changing dietary habits has possitivc effect on arterial hypertension. It has also been shown that the close relationships between dietary fiber and blood pressure is unreleatcd to bady mass index and the age of the patient. To our knowledge there has been no study investigating the effect of both increasing dietary fiber intake and reducing rafined carbonhydrates on blood pressure. This study has been planned for investigating whether the dietary manuplation arc effective on the primary hypertension. We have arrenged for types of diet whose fiber containing changing from %10 to %40. Patient groups consistent of people with newly diagnosed primary hypertension. Study groups composed of patient aged 30-40, bady mass index 0,05) and group 4 (%- 12,4-fc53,9 p>0,05) has been statistically significant. When considering all groups the decline has been %45,22±51,2 which is statistically significant (p>0,01). As a result, the best dietary composition restoring systolic and diastolic blood pressure best is the containing 40g. fiber and lOg. basic basic carbonhydrates. Incresing fiber amount and decreasing the basic carbonhydratc composition of the dietary supplement has positive effects on both for blood pressure and glucose metabolism also. 52