Behçet hastalığı ve inflamatuvar barsak hastalığının kolonoskopik immünolojik ve serolojik bulgularının karşılaştırılması
The Comparison of immunological serological and pathological findings of Behcet disease and inflammatory bowel disease
- Tez No: 118533
- Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET YÜCESOY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Gastroenteroloji, Romatoloji, Dermatology, Gastroenterology, Rheumatology
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 631
Özet
ÖZET çalışma, Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Gevher Nesibe Araştırma Hastanesi îrine başvuran, daha önce BH tanısı konulmuş (uluslararası çalışma grubu î göre) hastalarda Temmuz 1997-Temmuz 2000 tarihleri arasında yapıldı. Çalışmaya hastası, kontrol grubu olarak da 20 inflamatuvar barsak hastası incelendi, lışma, bölgemizde Behçet hastalığındaki kolon tutulumunun sıklığını ve li belirlemek, Behçet hastalığı ile inflamatuvar barsak hastalıklarının ( ülseratif !rohn hastalığı) immünolojik, serolojik ve patolojik bulgularının ortak ve varsa erini araştırmak için yapıldı. t hastaların yaşı, cinsiyeti, mesleği, özgeçmişi, soy geçmişi, uluslar arası çalışma terlerine uyup uymadığı, hastalık yaşı, hangi ilaçlan kullandığı, hangi poliklinik gönderildiği kaydedildi. Hastaların fizik muayeneleri yapıldı, anamnezleri ve muayeneleri sonucunda aktif dönemde olup olmadıkları tespit edildi, arm hepsinden hepatit markerleri, karaciğer fonksiyon testleri (aspartat transaminaz, nsaminaz, direkt ve indirekt bilirubinler, laktik dehidrogenaz), immunoglobulin D.A, antinükleer antikorlar (ANA), antimitokondrial antikorlar (AMA), antidüzkas ı (ASMA), antinötrofilik stoplazmik antikorlar (p-ANCA) çalışıldı. 52Daha sonra hastalara kolonoskopi yapıldı ve biyopsiler alındı. Bazı hastalara üst ıdoskopi de uygulandı. Ayrıca ülseratif kolit tanısı ile takipte olan 10 hastada da IgD veHLA çalışıldı. Behçet Hastalığı tanısı ile takip edilen 26 hastanın 18'i (%69) kadın, 8'i (%31) ?kekti. Çalışmaya dahil edilen en genç hasta 18 yaşında, en yaşlı hastaysa 62 yaşındaydı, rkeklerin yaş ortalaması 37.8 yıl, kadınların yaş ortalaması ise 37.3 yıl idi. Hastalardan 16'sı klinik olarak aktif (%61), 10'u ise inaktif (%39) dönemdeydi. Yapılan kolonoskopilerde, hastalardan 2'sinde ( %8 ) bütün kolonda yaygın aftöz izyonlar vardı. Diğer kolonoskopiler“normal kolonoskopi bulgulan”olarak değerlendirildi. Behçet hastalarından 2'sinde kolonoskopide yaygın aftöz lezyonlar tespit edildi. Aöz lezyonlar değerlendirildiğinde 2 grup arasında anlamlı fark yoktu. Ancak eritem, dem ve frajilite ülseratif kolitlilerde anlamlı olarak yüksekti(p< 0.001). Vaskülit, lenfoplazmositik hücre infiltrasyonu, granülom oluşumu ve bazal memoranda alınlaşma yönünden gruplar arasında anlamlı fark yoktu. Crohnlu hastalardan l'inin kolonoskopisinde ülser tespit edildi. Ancak 2 grup arasında tılamlı fark yoktu. Gruplar arasında sadece eritem, ödem ve frajilite yönünden anlamlı fark ardı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study performed between July 1997- July 2000, on the patients who had diagnosis >f Behcet Disease(BD) (according to the criteria of International Study Group) before dmitting to the Erciyes University Medical Faculty policlinic departments. 26 patients with JD and as control group, 20 patients with inflamatory bowel disease were involved in the tudy. The aim of the study was; to determine the frequency and characteristics of colonic nfiltration in Behcet Disease, to search the common immunological, serological and >athological findings of BD and Inflamatory Bowel Disease and also to see the differences of hese two inflamatory diseases. Demografic findings of all Behcet patients (age, gender, occupation, biography, ıistory of family), duration of the disease, conformity with the criteria of International Study 3roup (ISG), drugs used for the treatment of the disease and admitted depertment were recorded. Physical examinations were made and history was taken, also it was determined whether they were in active period or not. 55In all of the patients, liver function tests (aspartate transaminase, alanin transaminase, »njugated and unconjugated bilirubins, lactate dehidrogenase), immunoglobulin D (Ig D) ILA, anti-nuclear antibody (ANA) and anti-neutrophilic cytoplasmic antibody (p-ANCA) vere analysed. Then colonoscopy was performed and biopsies were taken. Also some patients agreed o study upper endoscopy Ig D and HLA was studied in 10 patients with Colitis Ulserosa CU). Of the 26 patients with BD, 18 of them (%9) were female and 8 of them (%31) were nale.The youngest patient in the study was 18 years old while the oldest was 62.The mean ige of male patients was 37.8 and the female patients were 37.3. Of all the patients, 16 of them (%61) were clinically active, 10 were (%39) inactive. In all colonoscopies, generalized aphtos lesions were found m two patients (%8). The jther reports were assesed as 'normal colonoscopic findings'. There was no statistical significance among the two groups for aphtos lesions. But, eritema, edema and fragility was statistically significant in the patients with CU (pohn Disease in patients with Behcet Disease. 57