Farklı harç vetorba hacimlerinin karpuz fidesi gelişimi üzerine etkisi
The Effect of various potting mixtures and size of plastic potting bags the development of watermelon seedling
- Tez No: 57242
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LEVENT ARIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
ÖZET Bu araştırma, farklı harç karışımları ve torba hacimlerinin karpuz fidesi gelişimi üzerine etkilerini incelemek amacıyla 1994-95 üretim döneminde T.Ü. Tekirdağ Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü deneme alanında yürütülmüştür. Bu çalışmada 7 farklı harç karışımı ve 4 farklı torba hacmi konu olarak ele alınmış, bitkisel materyal olarak Tekirdağ ilinde yaygın olarak üretilen Crimson sweet karpuz çeşidi kullanılmıştır. Harçlardan dördü T.Ü. Tekirdağ Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümünde hazır¬ lanmış, 3'ü ise ticari kuruluşlardan temin edilmiştir. Torba hacimleri sırasıyla 200 mi, 400 mi, 600 mi ve 800 ml'dir. Kullanılan harçlar: 2:1:1 oranında Ahır gübresi, toprak, iri dere kumu; 2:1:2 oranında Ahır gübresi, toprak, perlit; 2:1:1: oranında ahır gübresi, toprak, perlit; 2:1:2 oranında ahır gübresi, toprak, iri dere kumu V.S.B'nin kullandığı harç, Triohum Potgrand H fide toprağı, İmamoğlu (A.Ş.)'nin kullandığı harç. Bölümde hazırlanan harçlar sterilize edildikten sonra torbalara doldurulmuştur. Araştırma tesadüf bloklarında faktöryel deneme düzenine göre 3 tekerrürlü olarak yürütülmüştür. En yüksek çıkış oranı (%100) V^ ve V^'den elde edilmiştir. Çıkış için ortalama gün sayısı bakımından hacim ana etkisi, harç ana etkisi önemli bulunmuş fakat bunlar arasındaki interaksiyon önemsiz çıkmıştır. Gövde çapı, fide boyu, yaş ağırlık bakımından V4H6 en yüksek değerleri vermiş bunu V4H3 izlemiştir. Kök uzunluğu açısından, en uzun kök V4H3'den, kök ağırlığı açısından, en ağır kök V4H2 elde edilmiştir. Sonuç olarak karpuz fidesi üretimi için 800 ınl'lik torba hacminin, harç olarak Triohum Potgrand H fide toprağa veya 2:1:1 oranında ahır gübresi, toprak, perlit karışımının uygun olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This experiment was made between 1994-1995 to find out the effect of different growing media and bag volume on the development of watermelon seedling in T.Ü. Tekirdağ Agriculture Faculty Horticulture Department. Seven different growing and four different bag volumes were used. Crimson sweet was used as a cultivar of watermelon. Four of the growing media were prepared in Tekirdağ Agriculture Faculty, Horticulture Department. There of then were provided from commercial firms Volumes of bags were 200 ml, 400 ml, 600 ml, 800 ml, compost were 2:1:1; rotten farmyard manure: soil coarse river sand, 2:1:2; rotten farmyard manure: soil: perlite, 2:1:1; rotten farmyard manure:soil: perlit, 2:1:2; rotten farmyard manure : soil coarse river sand, triohum potgrand H compost, VSB compast, İmamoğlu compost. The composts with were prepared in the faculty were sterilized then fill the bags. The experiment was arranges factorially and randomized block design witch there replications were used obtained. The highest percentage of emergence was obtained (%100) from ViH4and V4H1. There was a significant main effect of growing media and effect of volume mean effect on the mean days to emergence but the interaction was insignificant V4H6 gave the best results for the steam diameter, seedling lenght, fresh weight which was followed by V4H3 The longest root lenght was obtained from V4H3 and the heavest root from V4H2 as a result, best bag volume for watermelon seedling was 800 ml and the best composts were trihoum potrant H or 2:l:l;rotten farmyard manure, soil, perlite mixture.