Ratlarda trinitrobenzensulfonikasit ile oluşturulan deneysel kolitte kısa zincirli yağ asitlerinin epitle onarımına etkisi
Effect of short chain fatty acid repair epithelium in trinitribenzensulphonicacid induced rats colitis
- Tez No: 118540
- Danışmanlar: DOÇ.DR. AHMET TEZEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
ÖZET ÜK kolon mukoza ve submukozasını ilgilendiren, nedeni belli olmayan, kronik gidişli, hastanın yaşam kalitesini etkileyen bir hastalıktır. Hastalığın tedavisinde inflamatuvar süreci baskılamak önemli bir yer tutmaktadır. Bunun yanında epitel onarımını kolaylaştırıcı önlemler tedaviyi daha hızlandırmaktadır. KZYA özellikle distal kolon epitelinin enerji gereksinimlerinin karşılanmasında kullanılan önemli maddelerdir. Bu çalışmada TNBS ile oluşturulan deneysel kolitte KZYA'nin epitel onarımına etkileri makroskopik, mikroskopik olarak araştırılmıştır. Inflamasyon düzeyini gösteren parametrelerden biri olan MPO doku düzeyi çalışılmıştır. Otuz adet dişi wistar rat, randomize olarak 3 gruba ayrılıp, her 3 grupta TNBS ile kolit oluşturulmuştur. Birinci gruba pik inflamasyonun olduğu 3. günden itibaren intrarektal olarak KZYA verilmiştir. İkinci gruba kolit oluşturma aşamasından itibaren KZYA verildi. Üçüncü gruba ise serum fizyolojik verilerek kontrol grubu olarak alınmıştır. Makroskopik olarak gruplar incelendiğinde; grup 1-2 arasında, grup 1-3 arasında, grup 2-3 arasında istatiksel olarak anlamlı bir fark bulundu. Mikroskopik olarak gruplar incelendiğinde; her 3 grup arasında istatiksel olarak anlamlı bir fark bulunamadı. MPO aktivitesi incelendiğinde; grup 1-2 arasında istatiksel olarak anlamlı bir fark bulunamadı. Grup 1-3 arasında, grup 2-3 arasında istatiksel olarak anlamlı bir fark bulundu. 47Bu sonuçlara göre, KZYA ÜK tedavisinde epitel onarımını güçlendirerek, antiinflamatuvar tedaviye yardımcı olabilir. 48
Özet (Çeviri)
EFFECT OF SHORT CHAIN FATTY ACID REPAIR EPITHELIUM IN TRINITROBENZENSULPHONICACID INDUCED RAT COLITIS SUMMARY UC is inflammatory disease involving primarily mucosa and submucosa of the colon, ethiology is unknown and has chronic behavior and affects the patient's quality of life. It is important to constraint the inflammatuar process in the treatment of the disease. However, the measures which facilitate the epithel to be repaired, accelerate the treatment. Short Chain Fatty Acids (SCFA) are important substances which are used in especially distal colon epithel energy requirtment In this study SCFA effects on epithel repairing was researched in macroscopic and microscopic level in colit which was experimentaly formed Trinitrobenzensulphonicacid (TNBS). MPO tissue level the one of the parameter which shows the inflammation level was studied. Thirty female wistar rats were separeted 3 groups at random and the rats in every 3 groups were constitute colit with TNBS. SCFA was given intrarectal way to the rats first group from third day which the inflammation was peak time. SCFA was given to the rats in second group from the stage which the colit began to have been formed. The third group was taken as a control group by giving serum physiologic. 49When the groups were examined as a macroscopicially; statistically a meaningful difference was found between the first and second group (p=0.037), and between the first and the third group (p=0.009), and also between the second and the third group (p=0.000). When the groups were examined as a microscopicially;among every three groups could not be found as a meaningful difference (p>0.05). When the groups were examined as a MPO; a meaningful difference could not be found statisticialy (p=0.139).A meaningful difference was found between the first and the third group (p=0.01 1) and also between the second and the third group (p=0.002). According to this results SCFA could help the antiinflammatory treatment by strengthening the epithel repairing İn the treatment of UC. 50