Solid kanserli hastalarda koagülasyon bozuklukları doğal antikoagülan düzeyleri ve aktive protein C rezistansı
Coagulation disorders, natural anticoagulant levels and activated protein-C resistance in solid cancer patients
  1. Tez No: 118577
  2. Yazar: ŞENER AĞDAŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MUSTAFA YAYLACI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
ÖZET Hiperkoagülabilitenin nedenleri arasında doğal antikoagülan düzeylerindeki düşüklük ve aktive protein C (APC) rezistansı da sayılmaktadır. Bu çalışmanın amacı kanserli olgularda hiperkoagülabilite ile doğal antikoagülan düzeyi ve APC rezistansı oranını araştırmaktır. Çalışma GATA Haydarpaşa Eğitim Hastanesi Onkoloji Servisimde takip ve tedavi edilen 41 solid kanserli hasta ile 20 sağlıklı kontrol grubunda yapılmıştır. Hasta ve kontrol grupları arasında yaş ortalamaları açısından (sırasıyla; 57±18, 56±13) anlamlı bir fark saptanmamıştır (p>0.05). Çalışmaya alınan malignite olgularının çoğunluğunu akciğer, mide ve kaim barsak karsinomları oluşturmaktadır (hastalık oranlan sırasıyla; %24.39, %19.51, %17.07). Doppler ultrasound ile 2 (%5) hastada derin ven trombozu saptanırken, kontrol grubunda derin ven trombozu olgusuna rastlanmadı. Hasta grubunda protein C (PC) (%53±27), kontrol grubundan (%101±33) anlamlı olarak düşük bulundu (p0.05).
Özet (Çeviri)
SUMMARY COAGULATION DISORDERS, NATURAL ANTICOGULANT LEVELS AND ACTIVATED PROTETN-C RESISTANCE IN PATIENTS WITH SOLD) CANCERS Low natural anticoagulant levels and activated protein C (APC) resistance are accepted among causes of hypercoagulability. The aim of this study is to determine the relationship between hypercoagulability with the natural anticoagulant levels and APC resistance in cancer patients. This study was performed in 41 solid cancer patients and 20 healthy controls in Department of Oncology, GATA Haydarpaşa Training Hospital. There were no difference in mean age between patient and control groups ( 57±18, 56±13; respectively). The most of the patients, enrolled in the study had lung, gastric and colon malignancies (23.39%, 19.5 1% 17.07%; respectively). Deep vein thrombosis was observed in two (5%) patients, but none in the control group.