Ağır astım ataklı çocuklarda tedavide nebülize budesonid ile oral metilprednizolonun etkinliğinin karşılaştırılması
Comparison of oral metylprednisolone and nebulized budesonide in children with severe asthma exacerbations
  1. Tez No: 118585
  2. Yazar: MEHMET DURU
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. H. LEVENT YILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İlk ve Acil Yardım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 761
Özet
ÖZET Bu çalışmada ağır astım atağında, tedavide nebulize budesonidin etkinliğinin incelenmesi ve oral metilprednizolon ile karşılaştırılması amaçlanmıştır. Çalışmaya 6-14 yaş grubu 20 hasta alındı. Hastaların rastgele seçilen yansına budesonid nebül 2x0,5 mg/3gün, diğer yansına oral metilprednizolon 3xlmg/kg/3gün (maksimum 60 mg/gün ) ve her 2 gruba da 6x0,15ug/kg salbutamol nebül 3 gün süreyle verildi. Hastalar 30. günde kontrole çağrılarak tekrar değerlendirildi. Çocuk acil polikliniğinde hastaların ilk değerlendirilmesinde vücut ağırlıklan, boylan, astım atak sayıları ve astım süreleri değerlendirildi. Genel fizik muayenesi yapılan hastaların ilk gün (0, 4, 8, 16, 24. saat), 3. ve 30. günlerde: PEF, Arteriyel Oksijen Saturasyonu (SaC>2 ), Parsiyel Arteriyel Oksijen Basıncı (Pa02), Parsiyel Arteriyel Karbondioksit Basıncı (PaC02), FVC, FEVİ, FEVİ/FVC, FEF25-75, Pulmoner İndeks, Astım Skoru, Nabız, Solunum Sayısı, Öksürük ve Wheezing semptomları değerlendirilerek kaydedildi. Sonuçlar açısından iki grup arasında karşılaştırma yapıldı. Çalışma sonucunda her iki grupta da klinik parametrelerde istatistiksel olarak anlamlı düzelme saptandı (p0,05).
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Comparison of oral metylprednisolone and nebulized budesonide in children with severe asthma exacerbations. In this study, we aimed to compare the orally methylprednisolone and nebulized budesonide in severe asthma exacerbations. There were 20 patients between the age of 6-14 years in this study. 10 patients received nebulised budesonide at the dosage of 0.5 mg for two times, for three days. Rest of the group received orally metylprednisolone at the dosage of 1 mg/kg for three times a day (maximum 60 mg/day) and two of the groups received 0.15 ug/kg salbutamol for six times for three days. The patients examined again 30 days after discharge. In the first examination of the patients; weights, heights, the frequency asthma exacerbations and the duration of these exacerbations were noted. In the first day (0, 4, 8, 16, 24. hours), third day and the 30 th. day the following analyses were done: PEF, Arteriel oxygen saturation (Sa02), partiel arteriel oxygen pressure (Pa02), partiel arteriel carbondioxide pressure (PaC02), FVC, FEV1, FEV1/FVC, FEF25-75, pulmonary index, asthma score, pulse, cough, wheezing, respiration rate. The results were compared between each group. These clinical parameters were improved at the end of the study and it was statistically significant (p0.05).