İzmir taşra 112 acil yardım kurtarma hizmetlerinde görevli hekimlerin bilgi düzeylerinin değerlendirilmesi
Assessment of knowledgeability of physicians staffed in emergency medical services of rural İzmir
- Tez No: 118610
- Danışmanlar: PROF. DR. ARİF HİKMET ÇIMRIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İlk ve Acil Yardım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
VIII. ÖZET ÇALIŞMANIN ADI: İzmir Taşra 1 12 Acil Yardım ve Kurtarma Hizmetleri'nde Görevli Hekimlerin Bilgi Düzeylerinin Değerlendirilmesi. AMAÇ: Sistemde görevli hekimlerin temel yaşam desteği, ileri kardiyak yaşam desteği ve hekimin adli sorumluluğu hakkındaki bilgi düzeylerini ve bunu etkileyen faktörleri saptamak. MATERYAL VE METOD: Şubat 2002'de İzmir Taşra 1 12 Acil Yardım ve Kurtarma Hizmetleri'nde görevli 53 hekim, demografik veriler ve bilgi düzeylerini etkileyebilecek verilerden oluşan anket formunu doldurmalarım takiben temel yaşam desteği, ileri kardiyak yaşam desteği ve hekimin adli sorumluluğu ile ilgili 25 adet çoktan seçmeli soruyu yüz yüze görüşme yöntemi ile yanıtladılar. Anket formundan elde edilen verilere göre hekimler gruplara ayrıldı ve her bir grubun bilgi düzeyi student t-testi ve ANOVA testleriyle analiz edildi. BULGULAR: Hekimlerin bilgi düzeyi ortalaması 100 puan üzerinden 45,4 olarak bulundu. Temel yaşam desteği sorularının % 45.0'ını, ileri kardiyak yaşam desteği sorularının % 35.6'smı, hekimin adli sorumluluğu sorularının ise % 65.6'sını doğru yanıtladılar. Çalışmamızda birden fazla kurs gören ve 112 Acil Yardım ve Kurtarma Hizmetleri'nde 1 yıldan uzun süre çalışan hekimlerin genel bilgi düzeylerini diğer hekimlere göre yüksek bulmamıza rağmen (sırasıyla p=0.012, p=0.015) hekimlerin; yaş, cinsiyet, mezun olduğu fakülte, daha önce acil tıp eğitimi alıp almadığı, hekimlik süresi, daha önce görev aldıkları yerler, daha önce kurs alıp almadığı ve tek bir kurs almış olmalarının bilgi düzeylerini etkilemediğini belirledik (p>0.05). SONUÇ: Ülkemizde yeni yapılanmakta olan 112 Acil Yardım ve Kurtarma Hizmetleri 'nin gelişmesi için bu sistemde çalışanlara yönelik hizmet içi eğitim programlan geliştirilmeli ve bilgi düzeyleri yükseltilmelidir. 51
Özet (Çeviri)
EX. ABSTRACT Assessment of Knowledgeability of Physicians Staffed in Emergency Medical Services of Rural Izmir. Objective: To determine the level of knowledge of Emergency Medical Services (EMS) physicians on Basic Life Support (BLS), Advanced Cardiac Life Support (ACLS) and medicolegal responsibilities in conjunction with the factors affecting these. Materials and Methods: Fifty-three physicians staffed in rural EMS of Izmir were required to respond a questionnaire consisting of demographic data and educational history. They also answered 25 multiple-choice questions about BLS, ACLS and medicolegal responsibilities of physicians in a face-to-face manner. The data were then analyzed using t-test and ANO VA. Results: Mean level of knowledge was found to be 45.4 on a hundred-point scale. Ratios of correct answers were 45.0 % for BLS, 35.6 % for ACLS and 65.6 % for medicolegal responsibilities. Attendance to courses covering emergency aid and working as an ambulance physician for more than one year were found to be associated with higher levels of knowledge (p=0.012, p=0.015, respectively). On the other hand; age, sex, the university graduated from, prior emergency medicine education, years worked postgraduation and places worked previously did not significantly affect the level of knowledge (p>0.05). Conclusion: In-service education should be undertaken to raise the level of knowledge of the physicians staffed in rural EMS and to improve the quality of field care. 52