Akut miyokart enfarktüsünde antikardiyo lipin antikorları ve protein-C'nin önemi
The importance of the anticardiolipine antibody and protein-C in the acut myocardial infarction
  1. Tez No: 118611
  2. Yazar: BİRDAL YILDIRIM
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HAKAN ALAGÖZLÜ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İlk ve Acil Yardım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 754
Özet
Ill ÖZET Çalışmanın amacı AME tanısı alan hastalarda, serum antikardiyolipin (aCL) antikorları ile plazma protein C (PC) düzeylerini ve bu parametrelerin trombogenezdeki rolünü araştırmaktır. Bu çalışma 2000-2001 yıllarında Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil servisinde yapıldı.50 akut miyokart enfarktüslü 30 yaş üzeri 37 erkek ve 13 kadın hastada inceleme yapıldı. Kontrol grubu ise; bilinen koroner arter hastalığı olmayan 30. yaş üzeri 15'i kadın ve 35'i erkek sağlıklı kişilerden oluşmaktaydı. Protein C ölçümü, Klinik Biyokimya laboratuarında Roche marka reaktif kullanılarak ELAB 900 / 1800 cihazında“turbudimetrik”yöntemle çalışılmıştır. Antikardiyolipin antikorları IgM, IgG klinik mikrobiyoloji laboratuarında Biomaster -Biokit cihazında mikro - ELİS A yöntemi ile ölçülmüştür. İstatistiksel analizde, iki ortalama arasındaki farkın önemlilik testi, ki kare testi ve korelasyon analizi yapılmıştır. Çalışmaya katılan bireylerde trigliserit, total kolesterol, DDL-K, YDL-K, ÇDDL-K, plazma PC, aCL-IgG, IgM düzeylerine bakıldı. Hasta bireylerin 12 ( %24 )'sinde aCL-IgG, 5 ( %10 ) tanesinde aCL-IgM pozitifti. Serum aCL-IgG ve IgM düzeyleri, sigara içme ve DDL-K çalışma grubunda kontrol grubuna göre yüksek bulduk. Plazma PC seviyeleri çalışma grubunda kontrol grubuna göre yüksek bulmamıza rağmen aradaki fark önemsizdi. Çalışma grubunda PC ile aCL-IgG arasında negatif yönlü bir korelasyon bulduk ancak bu ilişki istatistiksel olarak anlamlı değildi. Çalışma grubunda yaşları 30 ve 32 olan iki genç erkekte, protein C Eksikliği tespit ettik ve bu vakalarda IgG, IgM tipi antikorlar pozitifti. AME' lü hastalarda aCL pozitifliği yönünden PC ile korelasyon analizi yaptık, PC düzeyi ile aCL pozitifliği arasında negatif yönlü bir ilişki bulduk, ancak bu ilişki miktarı istatistiksel olarak önemsizdi. Sonuç olarak aCL-IgG tipi antikorların AME' ünde bağımsız risk faktörü olabileceğini söyleyebiliriz. Anahtar Kelime: Akut Miyokart Enfarktüsü, Protein C, Antikardiolipin Antikorları
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY The goal of study is measuring serum Anti Cardiolipin (aCL) antibodies levels, plasma Protein C (PC) and observing their roles in trombogenesis in patients with Acut Miyocardial Infarction (AMI). This study was done between 2000-2001 years in Cumhuriyet University Medicine Faculty Emergency Department. 50 Patient with AMI and 50 healthy volunteers were added in this study. 37 male and 13 female patients out of 50 patients with AMI who are all there than 30 years are examined. There are 35 male and 15 female healty people without known coronary artery teseas who are 30 years in the control gruops. PC measurement reactive BLAB 900/1800 device with turbi dimetrik method in clinical biochemistry laboratory. Anticardiolipin antibodies is measured by using micro-Elisa method in Biomaster-Biokit device in clinical microbiology laboratory. We used spss statstic software for companing. We used independent-samples T test, khi-square test and correlation analysis. We found that serum aCL-IgG, IgM, smoking incidance and LDL increased in patient group, more than healthy group. We observed triglycerides (TG), totally cholesterole (TC), low density lipoproteins (LDL), high density hipoproteins (HDL), verylow density lipoproteins (VLDL), protein C, and aCL-IgG, IgM, in the blood serum. IgG was presence in 12 patients (%24) in the patient group and IgM was presence in 5 (%10) patients in te patient group. We found protein C in two persons who are in patients group and their ages are 30 and 32. They were male. Their IgM and IgG were positive. We found inverse correlation between PC and aCL-IgG levels. But this result was not significant. Plasma Protein C levels was measured and it was high although it was not significant. We used correlation analysing between patients who are carrying high levels of PC and aCL. There was an inverse correlation between presencing aCL an PC. But this result was not significant We couldnt find any difference HDL lewels between healthy and patient groups. And the last we considered that high levels of aCL-IgG independent risk factors for AMI. Keyword: Acut Miyocardial Infarction, Protein C, Anti Cardiolipin Antibodies