Alopesi areatada UVA1 lazer tedavisinin etkinliği
Efficiency of UVA1 laser treatment in alopecia areata
  1. Tez No: 384479
  2. Yazar: ANIL MAKARA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NADİR GÖKSÜGÜR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Alopesi areata; saçlı deri sık olmak üzere, kaşlar, kirpikler, sakal bölgesi veya vücudun diğer alanlarında bulunan kılların lokalize veya diffüz kaybı ile karakterize bir hastalıktır. Hastalığın etiyolojisi açık olmamakla birlikte etyopatogenezinde otoimmünite sorumlu tutulmaktadır. Alopesi areata tedavisinde ana amaç hastalık aktivitesini durdurmaktır. Bu tedavi yöntemleri arasında en sık tercih edilenler; kortikosteroidler, antralin, fototerapi (PUVA, dar bant UVB), topikal minoksidil ve kontakt duyarlandırıcılardır. Dirençli vakalarda ise metotreksat, siklosporin, sülfasalazin ve azotiyopürin gibi immünsupresör ajanlar kullanılabilir. Biz de çalışmamızda UVA1 lazer tedavisinin alopesi areata tedavisindeki etkinliğini değerlendirmeyi amaçladık. Çalışmaya kliniğimize başvuran ve son 1 ay içerisinde herhangi bir tedavi almamış, eşlik eden ağır sistemik hastalığı olmayan, sistemik immünsupresif tedavi almayan, UV hassasiyeti ve fotosensitivitesi olmayan, hamilelik ve emzirme gibi bir durumu olmayan, geçirilmiş cilt kanseri öyküsü olmayan alopesi areata tanılı 21 hasta dahil edildi. Bu hastalardan 3'ü tedavi sırasında kişisel sebeplerden dolayı çalışmadan ayrıldı ve kalan 18 hasta değerlendirmeye alındı. Hastaların lezyon alanına haftada 2 seans olacak şekilde toplam 8 hafta süre ile Laser Alba 355 (Elettronica Valseriana, Casnigo, Italy) cihazı ile UVA1 lazer tedavisi uygulandı. 4. hafta ve 8. hafta sonunda sonuçlar değerlendirildi ve lezyon alanları fotoğraflandı. Tedavi uygulanan alanda yanıt tam (>% 90 iyileşme), kısmi (% 50-90 iyileşme), minimal (% 10-50 iyileşme) ve yanıtsız (< 10 iyileşme) olmak üzere 4 kategoride değerlendirildi. İstatistiksel değerlendirme yapılırken hastalar yanıt durumuna göre iyi yanıt (tam yanıt + kısmi yanıt) ve kötü yanıt (minimal yanıt + yanıt alınmayan) şeklinde 2 gruba ayrıldı. Değerlendirmeye alınan 18 hastanın 5'inde (% 27) tedaviye tam yanıt, 5'inde (% 27) kısmi yanıt, 3'ünde (% 17) tedaviye minimum yanıt gözlendi ve 5'i ise (% 27) ise tedaviye yanıtsız olarak değerlendirildi. Ayrıca hastalarda incelenen cinsiyet, aile öyküsü varlığı, hastalık başlangıç yaşı ve süresi, tırnak tutulumu, rekürrens öyküsü, atopi öyküsü, tiroid patolojisi, aktif dökülme varlığı, tutulum bölgesi gibi parametrelerin tedaviye yanıt üzerine etkilerinde istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık gözlenmedi (p > 0.05). Sonuç olarak, alopesi areata tedavisinde kullandığımız 355 nm UVA1 lazer ile çalışmamızda iyi sonuçlar elde edilmiş ve önemli bir yan etki görülmemiştir. Yapılacak kontrollü klinik çalışmalar ile optimum haftalık seans sayısı, toplam tedavi süresi, tedavi dozu, yan etki profili ve tedaviye yanıtı etkileyen faktörler daha net belirlenebilir. UVA1 lazer ve buna benzer yeni lazer teknolojileri tedavisinde zorluk çekilen deri hastalıklarında ümit vadetmektedir ve bu yöntemler her geçen gün yeni uygulama alanları bulacaktır.
Özet (Çeviri)
Alopecia areata is a disease which is characterized by localized or diffused hair loss more often in scalp, eyebrows, eyelashes, beard or in other areas of the body. Although the etiology is not clear, it is accepted that autoimmunity is responsible for the pathogenesis. Main goal of the treatment for alopecia areata is to stop the disease activity. Among these treatment methods; corticosteroids, anthralin, phototherapy (PUVA, narrow-band UVB), topical minoxidil and contact sensitizers are mostly preferred. Immunosuppressant agents such as methotrexate, cyclosporine, azathioprine and sulfasalazine can be used in resistant cases. In this study we aimed to evaluate the effectiveness of UVA1 laser therapy in the treatment of alopecia areata. Twenty one alopecia areata patients were included in this study who did not receive any treatment within the last 1 month, without concomitant severe systemic disease, UV sensitivity or photosensitivity, systemic immunosuppressive therapy, pregnancy and lactation, skin cancer history. Three patients withdrew from the study due to personal reasons and the remaining 18 patients were evaluated. UVA1 laser therapy was performed with Laser Alba 355 (Elettronica Valseriana, Casnigo, Italy) and every lesion was treated 2 sessions per week and total of 8 weeks. The results were evaluated at the end of week 4 and week 8 and lesion areas were photographed. The response were evaluated in 4 groups as complete response (> % 90 hair regrowth), partial response (% 50-90 hair regrowth), minimal response (% 10-50 hair regrowth) and no response (< % 10 hair regrowth). According to treatment response, patients were divided into two groups for statistical evaluation; good response (complete response + partial response) and poor response (minimal response + no response). Five of 18 patients (% 27.7) had complete response, 5 patients (% 27.7) had partial response, 3 patients (% 16.6) had minimal response and 5 patients (% 27.7) had no response. Additionally, impact of the gender, family history, age of disease onset, duration of disease, nail involvement, history of recurrences, history of atopy, thyroid function abnormalities, presence of disease activity and location of the involvement on treatment response were found statistically insignificant (p > 0.05). As a conclusion, in our study good responses were obtained with 355 nm UVA1 laser treatment and no important adverse reactions were observed. With further clinical investigations, optimal weekly laser application frequency, total duration of treatment, dosage of laser radiation, possible side effects and the factors that effecting the response to therapy can be clearly identified. UVA1 laser and similar laser technology are promising for treatment of recalcitrant skin diseases and these methods will find every day new application areas.