Seröz otitli çocuklarda kan ve seröz otit sıvılarında glutatyon ve süperoksit dismutaz seviyelerinin ölçümü ve bu seviyelerin odiyogramda tespit edilen işitme kaybı ile karşılaştırılması
Comparing the levels of glutathion and superoxide dismutase in blood and middle ear secrations with hearing loss levels in children with chronic otitis media with effusion
  1. Tez No: 118672
  2. Yazar: KEMAL TUSKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSNÜ ÖZEK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
ÖZET Son yıllarda seröz otit patogenezinde yeri olduğu düşünülen anti-oksidanlardan olan süperoksit dismutaz ve glutatyon seröz otitli çocukların kan ve kulak sıvısındaki değerleri ölçüldü. Bu değerler çocukların odyolarında tespit edilen işitme kayıpları (gap) ile karşılaştırıldı. Süperoksit dismutaz seviyesinin 1000 Hz Ve 2000 Hz'deki gaplerle korele olduğu tespit edildi. Kulak sıvılarındaki süperoksit dismutaz seviyesinin, kanda tespit edilen seviyelerle korele olmadığı, ancak kan glutatyon seviyesinin kulak sıvılarında tespit edilen seviyelerle korele olduğu görüldü. Daha önceki çalışmalarda kulak sıvılarındaki süperoksit dismutaz seviyesi ile seröz otit kronikliği arasında doğru orantı bildirilmişti. Bu çalışma kulak sıvılarındaki süperoksit dismutaz seviyesinin tahmininde odyolojik bulguların faydası olabileceğini bildirmektedir. Diğer antioksidan olarak incelediğimiz glutatyonla 4000 Hz frekanstaki gapler arasında bir korelasyon bulundu. Glutatyonun kan seviyesi ile kulak sıvılarındaki seviyesi koreleydi. 50
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study the concentrations of superoxide dismutase and glutathion, which are antioxidants thought to have a role in the pathogenesis of chronic otitis media with effusion were measured. These concentrations were compared with hearing losses (gaps), comfirmed odiologically. Significiant correlations between superoxide dismutase levels and gaps in 1000 Hz and 2000 Hz frequecies found. There was no significiant correlation between levels of superoxide dismutase in blood and effusions in middle ear. But the levels of glutathion in these materials were significiantly correlated. In previous studies, important role of superoxide dismutase in chronicity of otitis media with effusion were suggested. This study suggests that odiologic findings might be helpful to estimate the levels of superoxide dismutase in effusions of chronic otitis media. There was a significiant correlation between blood gutathion and gaps in 4000 Hz frequency. Also, there was a significiant correlation between blood and effusions' glutathion levels. 51