Effüzyonlu otitis medialı çocuklarda nitrik oksit sentaz gen polimorfizminin belirlenmesi
Determainin nos gene polymorphism i̇n childeren with otitis media with effusion
- Tez No: 365851
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CENGİZ ÇEVİK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Otitismedia (OM), çocuklarda viral üst solunum yolu enfeksiyonlarından (ÜSYE) sonra en sık görülen hastalıktır. Ülkemizde effüzyonlu otitis media (EOM) prevalansı % 11.20 ile % 18.30 arasında değişmektedir. Bu kadar sık gözüken bir hastalığın etiyolojisi tam olarak aydınlatılamamıştır. Literatürde çeşitli kulak patolojileri ile NO arasındaki ilişkiyi araştıran çalışmalar mevcuttur. Bu çalışmalarda işitme kaybı etiyolojisinde NO'in önemli rol oynadığı bildirilmiştir. Fakat NO'nun EOM hastalarındaki seviyesini ve durumunu eNOS Polimorfizmini değerlendirerek araştıran çalışma bulunmamaktadır. Bu yüzden çalışmamızda EOM'li çocuk hastalarda eNOS Polimorfizmini değerlendirmeyi amaçladık. Metod: Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz (KBB) Polikliniğine başvuran ve effüzyonlu otitis media tanısı konulan 89 hasta ile yaş ve cinsiyet açısından uyumlu 85 sağlıklı birey çalışmaya dahil edildi. Çalışmaya dahil edilen hastaların tamamına tam bir KBB muayenesi yapılmış ve hastalar ses ünitesinde odyolojik olarak değerlendirilmiştir. Rutin kan alımı esnasında çalışmaya katılanlardan 3-4 cc venöz kan alınmıştır. Kandan DNA analizi PZR (PolimerazZincirReaksiyonu) tekniği ile yapılmıştır. Elde edilen bulgular ki-kare testi ile istatistiksel değerlendirmeye tabi tutuldu. Bulgular: Yapılan genetik analiz sonucunda; Hasta ve kontrol grubunun eNOS geni Glu298Asp polimorfizmi açısından (G/G, G/T, T/T) gruplar arasında istatistiksel fark olmadığı tespit edildi. Bu gruplar allel dağılımı açısından kıyaslandığında kontrol ve hasta grubu arasında istatistiksel olarak anlamlı fark olduğu tespit edildi (p=0.037). EOM grubunda gen polimorfizmi açısından; Cinsiyet, aile işitme kaybı varlığı, cerrahi öykünün varlığı, alerjik rinit, adenoid vej. , sistemik hastalık varlığı, işitme kaybının şiddeti ve süresiyle anlamlı bir ilişki olmadığı tespit edilmiştir. (sırasıyla: p:0.369, p:0.550, p:0390, p:0.805, p:0.606, p:0.857, p:0.989, p:0.432.) Sonuç: Bu sonuçlar ışığında G alleli taşımanın seröz otit gelişimine yatkınlığa neden olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Background and aim: Otitis media (OM), is the most prevalant disease after upper respiratory tract infections in children. The prevalnce of otitis media with effusion is found to be % 11.20 to % 18,3 in our country. In addition, %35- %70 of prescholl children suffers from acute otitis media at least once. The etiology of this common disease remains unclear. There are studies investigating effect of NO on the ear pathologies. In these studies, it was stated that NO played an important role in the etiology of hearing loss. However, there are no studies about the level of NO in OME (otitis media with effüsion ) and polymorphism of eNOS. Thus, we aimed to find the polymorphism of eNOS in children with OME. Methods: Eighty nine patients diagnosed as OME at Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen School of Medicine, Department of Otorhinolaryngolgy were included in the study with an age sex matched 85 healty controls. All the subjects were underwent ENT (ear, nose, throat) examinations and odiologic assesment. Blood samples (3-4 cc) were obtained with the routine blood work. DNA analyses were performed with PCR. Chi-square was used to compare the groups statistically. Results: The results showed that; The study group did not showed a statistical difference with the controls among the polymorphism of Glu298Asp of the eNOS gene (G/G, G/T, T/T). There was a statistical significance according to the distrubition of the allel genes (p=0.037). there was no signicance for the gene polymorphism in the group with OME among; sex, familial hearing loss, otologic surgery, alergic rhinitis, adenoid vegetations, systemic diseases, the intense and the duration of the hearing loss. (p:0.369, p:0.550, p:0390, p:0.805, p:0.606, p:0.857, p:0.989, p:0.432, respectively) Conclusion: According to the results of this study, G allel carriers are prone to OME.