Efüzyonlu otitis mediası olan çocuklarda nazal eozinofilinin patogenezdeki yeri
The role of increased nasal eosinophils in children with otitis media with effusion
  1. Tez No: 118670
  2. Yazar: AMİN BANİTAHMASEB
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAZIM KORKUT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
ÖZET Kronik efüzyonlu otitis medianin patogenezi hala tartışılmaktadır. Bazı olgularda alerjik duyarlılık ön plana çıkmaktadır. Kronik efüzyonlu otits mediası olan çocuklarda nazal eozinofilinin patogenezideki yerini belirlemeye yönelik bir klinik çalışma yaptık. 36 kronik efüzyonlu otitis mediası olan.yaşları 4-12 arasında değişen olgular çalışma grubu, benzer yaş grubunda olan 23 olgu ise kontrol grubu olarak seçildi. Atopik semptomlar, bölgede sık rastlanan inhalan alerjenler ve gıda alerjisine yönelik prick test sonuçları, nazal sürüntü örneklerinde nazal sitoloji, nazal hava akımını değerlendirmede anterior rinomanometri, serum total IgE ve serum eozinofil yüzdesi her iki grupta değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The patogenesis of otitis media with effusion is still under debate. But allergic sensitization has been suggested in some cases. In order to explore the role of increased nasal eosinophils in children with otitis media with effusion we design a clinical study. Atopic symptoms, result of skin prick tests to regional inhalent allergens, and food allergy, nasal cytology by nasal scraping, nasal airflow and resistans by anterior rhinomanometry, serum total IgE and serum eosinophil percentage were evaluating in 36 children with current otitis media with effusion and compared with findings of 23 healthy children in the same age group. The percentage of nasal eosinophil was significantly more frequent in children with otitis media with effusion than in the control group. We have found significant correlation between nasal eosinophilia and the positive skin prick tests at 12 SOM group, also one control patient (PO.001 ). Our results also are paralel to rhinomanometry results. Our data suggest that nasal allergic inflamation may play a role in a subset of patients with otitis media with effusion. Therefore the possibility of allergic sensitization must always be considered in patients with serous otitis media. 79