Romatoid artritli hastalarda standart ve yüksek frekans odyometri sonuçları
Standart and high-frequency audiometry results in patients with rheumatoid arthritis
  1. Tez No: 118681
  2. Yazar: AHMET ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ŞİNASİ YALÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 758
Özet
Ahmet ÖZTÜRK, Yüksek Lisans Tezi, 2002, 58 sayfa Danışman: Prof. Dr. Şinasi YALÇIN F.Ü. Sağ. Bil. Enst. Odyoloji Programı Kulak Burun Boğaz Anabilim Dalı ELAZIĞ ROMATOİD ARTRİT'Lİ HASTALARDA STANDART VE YÜKSEK FREKANS ODYOMETRİ SONUÇLARI ÖZET Romatoid artrit'li hastalarda, standart ve yüksek frekansları içeren 11 test frekansında işitme fonksiyonlarını ve orta kulakta meydana gelebilecek değişiklikleri araştırmayı amaçladık. Çalışma ve kontrol gruplarına, standart ve yüksek frekans saf ses odyometri, konuşma testleri, timpanometri ve akustik refleks testleri yapıldı. Çalışmada 70'i kadın, 4'ü erkek romatoid artrit'li 74 hasta ile 41'i kadın, 4'ü erkek 45 kontrol değerlendirildi. Romatoid artrit'lilerin hastalık süreleri ortalaması 10.08±7.23 yıldı. Çalışma ve kontrol grubunun sağ ve sol kulakları arasında işitme kaybı açısından istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmadı (p>0.05). Tüm test frekanslarında saf ses işitme eşiklerinin çalışma grubunda kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı bir şekilde yükseldiği görüldü (p20 dB) saptandı. Çalışma grubunda hastalık süreleri dikkate alınarak oluşturulan subgruplarda; 1-5 yıllık subgrupta işitme eşiklerinin kontrol grubundan daha yüksek olduğu ve 10.000 Hz' den başlayarak daha yüksek frekanslara doğru 20 dB sınırını aştığı görüldü. Bu durumun 6-10 yıllık subgrupta 4000 Hz'de başladığı, 11-15 yıllık ve 16+ yıllık subgruplarda ise tüm frekanslarda olduğu görüldü. Çalışma ve kontrol grubunda orta kulak basınçları normal sınırlarda bulundu. Çalışma grubunda sağ kulakta %52, sol kulakta ise %58 oranında As tip timpanogram saptandı.
Özet (Çeviri)
Ahmet ÖZTÜRK, Master, 2002, page 58 Supervisor: Prof. Dr. Şinasi YALÇIN F.Ü. Health Sciences Institute. Audiology Program, Department of Ear Nose Throat ELAZIĞ STANDART AND HIGH-FREQUENCY AUDIOMETRY RESULTS İN PATIENTS WITH RHEUMATOID ARTHRITIS ABSTRACT We aimed, in this study, to evaluate the possible changes in the middle ears of patients with rheumatoid arthritis (RA) and to measure their hearing functions in eleven different test frequencies including standard and high degree frequencies. We performed speech test, tympanometry, acoustic reflex test and standard and high frequency püre tone audiometric tests in study and control groups. The study group was comprised of 74 patients with RA 70 vvomen and 4 men. The control group was comprised of 45 sex and age matched healthy subjects including 41 vvomen and 4 men.ı. The mean disease duration was 10.08 ± 7.23 years in study group. it was not found any significant difference between right and left ears of the patients ör control subjects (p>0.05).