Romatoid artritli hastalarda C-reaktif protein/albümin oranı ve albümin/fibrinojen oranının hastalık aktivite indeksleri DAS28 ve SDAI ile karşılaştırılması
Comparison of C-reactive protein albumin ratio and albumin fibrinogen ratio with the disease activity indexes DAS28 and SDAI in patients with rheumatoid arthritis
  1. Tez No: 743173
  2. Yazar: ÖZGE ATIŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KAPLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Sultan Abdülhamid Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
AMAÇ: Romatoid artritte (RA), hedefe yönelik tedavi stratejileri ile remisyon ve düşük hastalık aktivitesini devam ettirerek ilerleyici hasarının önüne geçilebilir. Hastalığın uygun şekilde takibinde hastalık aktivitesinin belirlenmesi önemlidir. Çalışmamızın amacı, çeşitli hastalıklar ve inflamasyon derecesi ile ilişkili CRP/albümin oranı (CAR) ve albümin/fibrinojen oranının (AFR) RA seyrindeki klinik önemini, RA takibinde kullanılan diğer inflamasyon parametreleri, 28 eklemde hastalık aktivitesini değerlendiren DAS28 skoru, Basitleştirilmiş Hastalık Aktivite Skoru (SDAI) gibi hastalık aktivite indeksleri ile ilişkisini belirlemektir. Ayrıca hastalık aktivitesi için eşik değeri bulmak amaçlanmıştır. Literatür tarandığında, şimdiye dek CAR ve AFR'nin SDAI ile ilişkisini ortaya koyan ilk çalışma olması yönünden, bu çalışma önem taşımaktadır. GEREÇ VE YÖNTEM: Tek merkezli ve kesitsel nitelikteki bu çalışma, S.B.Ü. Sultan 2. Abdülhamid Han Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi romatoloji ve iç hastalıkları polikliniklerine başvuran 18 yaş ve üzerindeki, 2010 ACR/EULAR kriterlerine göre RA tanısı konulan 150 hasta ve 156 sağlıklı kontrol grubu ile yapıldı. Hastaların poliklinik ziyareti sırasında yaş, cinsiyet, hastalık süresi, sigara kullanımı, ek komorbid hastalıklar, semptom ve medikal tedavi bilgileri kaydedildi. Hastaların hemogram, CRP, ESH, albümin (Alb), fibrinojen (fgn), ferritin, RF, anti-CCP değerleri ve radyografik görüntülemeleri incelendi. Hastaların DAS28 ve SDAI skorları hesaplandı.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: In rheumatoid arthritis (RA), progressive damage can be prevented by maintaining remission and low disease activity with targeted treatment strategies. It is important to determine the disease activity in the appropriate follow-up of the disease. The aim of our study was to determine the clinical importance of CRP/albumin ratio (CAR) and albumin/fibrinogen ratio (AFR) associated with various diseases and inflammation degree in the course of RA, other inflammation parameters used in follow-up of RA, DAS28 score evaluating disease activity in 28 joints, Simplified Disease Activity Score ( SDAI) is to determine the relationship with disease activity indices. In addition, it was aimed to find the cut-off value for disease activity. When the literature is reviewed, this study is important as it is the first study to reveal the relationship between CAR and AFR and SDAI. MATERIALS AND METHODS: This single-center and cross-sectional study was conducted with 156 healthy control groups and 150 patients who they applied SBU Sultan 2. Abdulhamid Han Health Application and Research Center rheumatology and internal diseases outpatient clinics. Patients are 18 years of age and older, and diagnosed with rheumatoid arthritis according to 2010 ACR/EULAR criteria. Age, gender, disease duration, smoking, additional comorbid diseases, symptoms and medical treatment information of the patients were recorded during the outpatient clinic visit. Hemogram, CRP, ESR, albumin (Alb), fibrinogen (fgn), ferritin, RF, anti-CCP values and radiographic imaging of the patients were examined. DAS28 and SDAI scores of the patients were calculated.