Romatoid artritli kadınlara hastalık yönetimine ilişkin verilen eğitimin yaşam kalitesi ve anksiyete depresyon üzerine etkisi
The effects of education given on disease management in women with rheumatoid arthritis on quality of life and anxiety depression
  1. Tez No: 629875
  2. Yazar: İREM YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERAP ÜNSAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu randomize kontrollü araştırma, Romatoid Artritli kadınlara hastalık yönetimine ilişkin verilen eğitimin yaşam kalitesi ve anksiyete depresyon üzerine etkisini belirlemek amacıyla planlandı. Araştırma Şubat 2019- Ekim 2019 tarihleri arasında Romatoid Artritli 66 kadın hasta (32 deney, 34 kontrol) ile Edirne ilindeki bir üniversite hastanesinin Romatoloji kliniği ve polikliniğinde yürütüldü. Veriler; hastaların sosyo-demografik ve hastalığa ilişkin özelliklerini içeren“Hasta Bilgi Formu”,“Romatoid Artrit Yaşam Kalitesi Ölçeği”,“Sağlık Değerlendirme Anketi”ve“Hastane Anksiyete Depresyon Ölçeği”kullanılarak toplandı. Deney ve kontrol grubundaki hastalara ilk görüşmede ilgili ölçekler ve anket formu uygulandı. Deney grubundaki katılımcılara hastalık yönetimine ilişkin bireysel eğitim ve Romatoid Artrit hasta eğitim kitapçığı verildi ve üçüncü ayın sonunda tüm ölçekler tekrar uygulandı. Eğitim verilmeyen kontrol grubundaki hastalara da üçüncü ayın sonunda aynı ölçekler uygulandı. Veriler IBM 0SPSS 20.0 programında tanımlayıcı istatistiksel yöntemler (ortalama, standart sapma, frekans, yüzde, minimum, maksimum), Mann Whitney U testi, Kruskal Wallis-H testi, Pearson Ki-Kare Testi, Continuity Correction testi, Fisher's Exact test, Wilcoxon Signed Ranks test kullanılarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
This randomized controlled trial was planned to determine the impact of education about disease management for women with Rheumatoid Arthritis on quality of life and anxiety depression. The study was conducted with 66 women with Rheumatoid Arthritis (32 intervention, 34 control) at the rheumatology clinic and polyclinic of a university hospital in the city of Edirne between February and October 2019. Data were collected with“Patient Information Form”,“Rheumatoid Arthritis Quality of Life Scale”,“Health Assessment Questionnaire”and“Hospital Anxiety Depression Scale”. In the first interview, the scales and questionnaire were applied to the intervention and control groups. Participants in the intervention group were given individual training and education booklet of disease management, and all scales were reapplied at the end of the third month. The control group who did not receive training applied to the same scales at the end of the third month. Data were analysed by mean, standard deviation, percentage, Mann Whitney U test, Kruskal Wallis-H test, Pearson Chi-Square Test, Continuity Correction test, Fisher's Exact test, Wilcoxon Signed Ranks.