Romatoid artritli hastalarda C-reaktif protein albümin oranı ve albümin fibrinojen oranının hastalık aktivite indeksleri olan rapid3, sdaı ve sağlık değerlendirme anketi(HAQ) ile karşılaştırılması
- Tez No: 850897
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KAPLAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Romatoloji, Rheumatology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Sultan Abdülhamid Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Amaç: Romatoid artritte (RA), hedefe yönelik tedavi planları ile remisyon ve düşük hastalık aktivite durumunu devam ettirerek ilerleyici hasarı engellenebilir. Hastalığın uygun şekilde takiplerde hastalık aktivite durumunu gözden geçirmek önemlidir. Çalışmamızın amacı, çeşitli hastalık ve inflamasyon derecesi ile ilişkili CRP/albümin oranı (CAR) ve albümin/fibrinojen oranının (AFR) RA seyrinde klinik önemini vurgulamak, RA takibinde kullanılan diğer inflamasyon belirteçleri olan RAPID3 (Hastalık Endeks Verilerinin Rutin Değerlendirilmesi 3) ,Basitleştirilmiş Hastalık Aktivite Skoru (SDAI) ve Sağlık değerlendirme anketi (HAQ) gibi hastalık aktivite indeksleri ile ilişkisini belirlemektir. Ayrıca hastalık aktivitesi için bunların eşik değerlerini bulunması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Tek merkezde ve kesitsel nitelikte yapılan bu çalışma, S.B.Ü. Sultan 2. Abdülhamid Han Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi romatoloji ve iç hastalıkları polikliniklerine başvuran 18 yaş ve üzerindeki, 2010 ACR/EULAR kriterlerine göre RA tanısı konulan 155 hasta ve 160 sağlıklı kontrol grubu ile çalışma yapıldı. Hastaların poliklinik ziyaretinde cinsiyet, yaş, hastalık süresi, ek komorbid hastalıklar, sigara kullanımı, semptom ve medikal tedavi bilgileri kaydedildi. Hastaların CRP, ESH, albümin (Alb), fibrinojen(fgn), ferritin, hemogram, RF, anti- CCP değerleri ve radyografik görüntülemeleri incelendi. Hastaların RAPİD3, SDAI ve HAQ skorları hesaplandı.
Özet (Çeviri)
Objectıve: Remission and miscarriage in rheumatoid arthritis (RA) with targeted treatment plans Progressive damage can be prevented by maintaining the disease activity state. It is important to review the disease activity status in appropriate follow-ups of the disease. The aim of our study is to emphasize the clinical importance of CRP/albumin ratio (CAR) and albumin/fibrinogen ratio (AFR) associated with various disease and degree of inflammation in the course of RA, RAPID3 (Routine Evaluation of Disease Index Data 3), which are other inflammation markers used in RA follow-up, Simplified Disease It is to determine its relationship with disease activity indexes such as Activity Score (SDAI) and Health assessment questionnaire (HAQ). It is also aimed to find their threshold values for disease activity. Materıals and Methods: This cross-sectional study conducted in a single center, S.B.Ü. The study was conducted with 155 patients aged 18 years and older who applied to the rheumatology and internal diseases outpatient clinics of Sultan II Abdulhamid Han Health Application and Research Center, diagnosed with RA according to the 2010 ACR/EULAR criteria, and 160 healthy control groups. Gender, age, disease duration, additional comorbid diseases, smoking, symptom and medical treatment information were recorded at the outpatient clinic visit of the patients. CRP, ESR, albumin (Alb), fibrinogen (fgn), ferritin, hemogram, RF, anti-CCP values and radiographic imaging of the patients were examined. RAPID3, SDAI and HAQ scores of the patients were calculated.