Experimental akut sinüzitlerde nitrik oksid(NO) etkinliğinin araştırılması
- Tez No: 118701
- Danışmanlar: DOÇ.DR. EROL SELİMOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 487
Özet
I ÖZET Sinüzit, üst solunum yolu enfeksiyonların da sık görülen hastalıklardan biridir. Akut sinüzit etyolojisinde Strep, pnömoni en önemli mikroorganizmadır. Günümüzde bu tür etken mikroorganizmaların bir çok antibiyotiğe karşı dirençli olmaları, sinüzit tedavisinde yeni grup kinolonların kullanılmasını güncelleştirmiştir. Nitric okside (NO), antibakteriyel, antiviral, antienflamatuar ve daha birçok etkileriyle yeni keşfedilmiş, üzerinde hala araştırmaların sürdüğü güncel bir moleküldür. Biz bu çalışmada tavşanlarda deneysel olarak oluşturduğumuz akut maksiller sinüzitlerde NO nun etkinliğini yeni grup bir kinolon olan levofloksasinle karşılaştırmalı olarak bakteriyel, histopatolojik ve biyokimyasal açıdan araştırdık. Bu amaçla dört grup halinde, 21 tavşan üzerinde pnömokoksik akut maksiller sinüzit oluşturulup, 10 gün süre ile levofloksasin ve NO vericisi olarak Sodyum nitropnıssid (SNP) uygulandı. Belli zaman aralıklarında yapılan çalışmalar neticesinde, strep. pneumoniae bakterisinin re izolasyonu açısından gruplar arası anlamlı fark bulunmadı ( P > 0.05). Mukozal ve serum NO değerleri tedavisiz ve levofloksasinli gruplarda enfeksiyonun ilk günlerinde düşme göstermelerine rağmen, iyileşmenin başladığı, antibiyotik tedavisinin bittiği 10. günden itibaren artış gösterdi. SNP vererek yüksek serum ve sinüs mukozal NO değerleri elde edilen gruptaki histopatolojik iyileşme antibiyotikli gruptan az fakat tedavisiz gruptan daha iyiydi. Bu sonuçlar, NO' nun enfeksiyonlardaki rolünün büyük olduğunu göstermektedir. Yakın gelecekte NO'nun sinüzitlerde tamsa! amaçlı bir marker olabileceğini hatta sinüzit tedavisinde kullanılabileceğini ummaktayız. Ancak bu konuda daha fazla çalışma yapılması gereklidir.
Özet (Çeviri)
II SUMMARY Sinusitis is one of the common infections of the upper respiratory system. Strep. Pneumoniae the most important microorganism in the etiology of acute sinusitis. The emergence of resistant species led to popularity of new group quinolones in the treatment of sinusitis. Nitric okside (NO) is a new disowered molecule having anti bacterial, anti-viral, anti-inflamatuar and many more effects and investigations are still carried on it to detect is unknown aspecs. In this study, we explored the efficiency of NO in experimentally induced acute maxillary sinusitis. For this purpose, pncumococcic acute maxillary sinusitis was experimentally induced in 21 rabbits in four groups, and levofloxacin and Sodium Nitroprusside (SNP), the transmitter of NO, were given for ten days. No significant difference was found between the groups in the point of re-isolation of Strep, pneumoniae ( P > 0.05). Although in the groups with levofloxacin and group without treatment, mucosal and serum NO values decreased in the initial days of infection, after tenth day these values increased. Histopathological recovery in the group that SNP was given and high serum and mucosal NO values were observed, was less than that of the group administered antibiotics, but more than that of the group without treatment. Theese results show that NO play an important role in infections. In near future we hope that NO will be a diagnostic marker in sinusitis even it will also used in the treatment. However, further studies are needed on this issue.