Tonsillektomi endikasyonu konulan hastalarda 133Xe klirens tekniğiyle tonsilla palatina hemoperfüzyonunun değerlendirilmesi
  1. Tez No: 118704
  2. Yazar: MELİK AYVERDİ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ENVER ALTAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 467
Özet
Ill ÖZET Kronik tonsiliit, tekrarlayan boğaz ağrısı ile seyreden ve antibiyotik tedavisinin etkisiz kaldığı klinik tablodur. Tonsilla palatina hipertrofisi ( hipertrofik tonsil ) ise, yapmış olduğu obstrüksiyonlar ( solunum ve yutma ) ve oluşturduğu konuşma bozuklukları ile klinik açıdan önemlidir. Her iki hastalığın da medikal tedavisi mümkün olmamakta, kesin tedavisi için tonsillektomi gerekmektedir. Ocak 2001 ile Ağustos 2001 tarihleri arasında Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Anabilim Dalına başvuran kronik tonsiliit ve hipertrofik tonsil tanıları konulan hastalar arasında rastgele seçme yöntemiyle hasta seçimi yapıldı. Çalışmamızda; 14' ü kronik tonsiliit, 11' i hipertrofik tonsil tanısı konulan 25 hastadan oluşan hasta grubu ve tonsilla palatina hastalığı olmayan 11 gönüllüden oluşan kontrol grubu yer aldı. Toplam 36 kişiden oluşan çalışma grubumuzun yaş ortalamaları 24.2 ( yaş aralığı ; 12 - 44 yaş ) ve cinsiyeti 20' si kadın, 16' sı erkek idi. 133Xe klirens tekniği ile 36 vakanın tonsil kan akımları ölçüldü. Ayrıca; hasta grubundan tonsillektomi önerimizi kabul eden 16 vakaya tonsillektomi yapılarak spesimenlerin ışık mikroskobik incelemeleri yapıldı. Normal tonsillerde kan akımı 24.95 ± 3.06 mi / 100 g /dk, kronik tonsillitte 9.99 ± 3.14 mi / 100 g / dk, hipertrofik tonsillerde 46.66 ± 9.35 mi / 100 g / dk bulundu. Normal tonsiller ile karşılaştırıldığında, kan akımının kronik tonsillitte önemli derecede azaldığı ( Z = - 4.217, P = 0.000 ), hipertrofik tonsillerde ise önemli derecede arttığı ( Z = - 3.974, P = 0.000 ) gözlendi. Histopatolojik incelemede kronik tonsiliit ile hipertrofik tonsil spesimenleri birbirleriyle karşılaştırıldığında kronik tonsillitte anlamlı derecede parankimal fibrozis ( Z = - 3.745, P = 0.000 ), hipertrofik tonsillerde ise anlamlı derecede artmış kapiller damar proliferasyonu ( Z = - 2.081, P = 0.037 ) bulundu. 133Xe klirens tekniğinin normal tonsil, kronik tonsiliit ve hipertrofik tonsillerin ayırıcı tanısına katkıda bulunarak ameliyat endikasyonunun daha doğru konulabileceği kanaatine varıldı.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY Chronic tonsillitis is clinic condition that is emerged with recurrent throat pain and antibiotic treatment remains uneffective. As for tonsillar hypertrophy is important in point of clinical because of obstructions caused by its own ( respiration, swallowing and speech abnormalities ). Medical treatment of both disease is not possible and tonsillectomy is necessary for the certain treatment. Case selection, among the patients who was diagnosed as chronic tonsillitis and tonsillar hypertrophy applying to Atatürk University Medical Faculty Otorhinolaryngology Department, was done randomly, between January 2001 and August 2001. In our study; case group, including 25 patients, 14 of whom were diagnosed as chronic tonsillitis and 1 1 of whom as hypertrophic tonsil and control group including 11 volunteer who has not tonsilla palatina disease took place. Mean age of our case group consisting of totally 36 patients was 24.2 (age interval : 12-44 years ) and 20 of whom was women and 16 of whom was men. By 133Xe clearance technique, tonsillar blood flow of the 36 cases was measured. Also; performing tonsillectomy to 16 cases who accepted our tonsillectomy offer, light microscopic examination of specimens was done. We found that blood flow was 24.95 ± 3.06 ml / 100 g / min in normal tonsils, 9.99 ± 3.14 ml / 100 g / min in chronic tonsillitis and 46.66 ± 9.35 ml / 100 g / min in hypertropic tonsils. It was observed that when comparing with the normal tonsils, blood flow in chronic tonsillitis decreased significantly ( Z = - 4.217, P = 0.000 ) as for in hypertropic tonsils increased significantly ( Z = - 3.974, P = 0.000 ). On the histopathological examination, when the specimens of chronic tonsillitis compared with those of hypertropic tonsils, in chronic tonsillitis parenchymal fibrosis ( Z = - 3.745, P = 0.000 ), in hypertropic tonsils capillary vessel proliferations ( Z = - 2.081, P = 0.037 ) were observed. Statistically more at important degree. It was concluded that cotributing to differential diagnosis of normal tonsils, chronic tonsillitis and hypertropic tonsils, 133Xe clearance technique will help deciding operation indication more accurately. MHOllMmsVQii "»Tflf