Tonsillektomi yapılan hastalarda asimetrik tonsillerin klinik ve histopatolojik olarak değerlendirilmesi
Histopathological and clinical assessment of asymmetric tonsils after tonsillectomy
  1. Tez No: 644390
  2. Yazar: FATİH MEHMET HANEGE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜL ACAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Asimetik tonsil hipertrofili hastaya yaklaşımda dünya çapında çeşitli tartışmalar vardır. Bunlar özellikle asemptomatik asimetrik tonsil hipertrofisi olan hastaya ameliyat endikasyonu vermesi konusunda veya rutin patolojik inceleme gereksinimleri üzerinedir. Bu çalışmamızda literatürden farklı olarak, makroskopik ve mikroskobik olarak spesmenleri inceleyerek her iki tonsili kendi içinde kıyaslamayı ve asimetriye sebep olan veya bir tonsili diğerinden daha fazla büyüten etkenleri ortaya koymayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma 01.2013 - 06.2013 tarihleri arasında İstanbul Medeniyet Üniversitesi Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kulak Burun Boğaz Kliniği'nde yapılmış prospektif bir çalışmadır. Tonsillektomi materyali ise aynı hastanenin Patoloji Kliniğince değerlendirilmiştir. Çalışma kliniğimizde tonsillektomi tanısı almış 93 olgu üzerinden yapılmıştır. Patoloji verilerinde klinik olarak asimetrik tonsilleri olmasına rağmen simetrik tonsillere sahip 7 olgu çalışmaya dahil edilmemiştir. Çalışmaya yaşları 2 ile 35 arasında değişmekte olan, 32'si (%37.2) kadın ve 54'ü (%62.8) erkek olmak üzere toplam 86 olgu üzerinden devam edilmiştir. Olguların ortalama yaşları 8.37 ±5.95 SD'dir. Çalışma klinik olarak asimetrik görülen ve operasyon endikasyonu verilmiş olan hastalar üzerinden yapılmıştır. Mikroskopik olarak intraepitelyal apse varlığı, Giemsa boya ile Helikobakter Pylori; Pas-Grokot boya ile Kokobasil, Mantar ve Aktinomiçes üremesi, epitelyumda displazi ve/ veya hiperplazi varlığı, malignite ve epiteldeki reaktif değişiklikler gibi parametreler incelendi. Bunun yanında makroskopik olarak tonsillerin çapları ölçüldü ve püy varlığı araştırıldı. ix Bulgular: Çalışma yaşları 2 ile 35 arasında değişmekte olan, 32'si (%37.2) kadın ve 54'ü (%62.8) erkek olmak üzere toplam 86 olgu üzerinde yapılmıştır. Olguların ortalama yaşları 8.37 (SD±5.95)'dir.
Özet (Çeviri)
Objective: There are various discussions worldwide considering patients with asymmetric tonsillar hypertrophies. These are especially due to surgery indications for asymptomatic asymmetric tonsillar hypertrophy or the need for routine pathological review. In our study we aimed to compare each tonsilla through macroscopic and microscopic assesment of specimens and reveal the reasons that cause one tonsilla grow more than the other. Material and Method: This study was conducted in Istanbul Medeniyet University Goztepe Training and Research Hospital Ear Nose Throat Clinic through 01.2013-06.2013. Tonsillectomy materials were evaluated by the Pathology Department of the same hospital. The study was done with 93 patients that were diagnosed as indicated for tonsillectomy in our Clinic. Of this 93 patients 7 cases who had clinically asymmetric but pathologycally symmetric tonsillas were excluded from the study. Patients' ages varied from 2 to 35. The study continued with 32 women (%37.2) and 54 men (%62.8) with a total of 86 patients. The mean age of the cases was 8.37±5.95. The study is conducted with clinically asymmetric and surgery indicated patients. Microscopically intraepithelial absces entity, Helicobacter pylori with Giemsa stain; Coccobasillus, Fungus and Actinomyces with Pas-Grocot stain, dysplasia or hyperplasia existence, malignancy and reactive changes in the epithelium were evaluated. In addition to this the size of the tonsillas were measured and entity of pus was assessed. xi Results: The study was conducted with 86 patients aged between 2-35 of whom 32 were women (%37.2) and 54 were men (%62.8). The mean age of cases was 8.37±5.95.