N-acetylcysteinin ratlarda kontrast nefropati gelişimine etkisi
Effects of N-acetylcysteine in contrast nephropathy in rats
- Tez No: 118714
- Danışmanlar: PROF. DR. TANER ÇAMSARI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nefroloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 38
Özet
28 8) Türkçe Özet Soz zamanlarda N-acetylcysteine(NAC) kontrast nefropati(KN) gelişimini engellediğine ilişkin yayınlar çıkmaktadır. Biz bu çalışmada NAC'ın kontrast maddeye bağlı renal fonksiyonel ve yapısal etkilerini araştırmayı amaçladık. 28 wistar rat 4 gruba randomize edildi. 1) Kontrol, 2) Kontrast, 3) Kontrast+NAC, 4) NAC. Serum ve 24 saatlik idrar örnekleri toplandıktan sonra tüm ratlar 24 saat boyunca susuz bırakıldı. Ardından kontrast medium (ioxaglate, 10 mL/kg) 2. ve 3. gruplara verildi. NAC (50 mg/kg) enteral yolla 3. ve 4. gruplara verildi. Kan ve idrar örnekleri toplandıktan sonra, 4 gün ratlar sakrifiye edildi. Kan ve idrar örneklerinde kreatinin çalışıldı, kreatinin klerensi hesaplandı. Bilateral nefrektomi yapıldı. Böbrek dokusunda malondialdehyde(MDA) düzeyi ölçüldü. H&E and PAS ile boyanmış preperatlar ışık mikroskobunda incelendi. Her bir tübül kesit alanı evre 1: fırçamsı kenar korunmuş, nekroz bulgusu yok, evre 2: Fırçamsı kenar kaybı mevcut, nekroz bulgusu yok ve evre 3: Fırçamsı kenar kaybı ve beraberinde nekroz bulgusu mevcut olarak sınıflandırıldı ve evrelerin dağılım yüzdesi hesaplandı. Bazal kreatinin ve kreatinin klerensi değerleri tüm gruplarda benzerdi.
Özet (Çeviri)
29 9) İngilizce Özet, Summary N-acetylcysteine(NAC)has yielded some promising results recently in the prevention of RCIN. In this study, we aimed to analyze the structural and functional effects of NAC in RCIN. 28 wistar rats were randomized into 4 groups. 1) Control, 2) Contrast, 3) Contrast+NAC, 4) NAC. All rats were deprived of water for 24 hours then contrast medium (ioxaglate, 10 mL/kg) were administered to 2nd and 3rd groups; NAC (50 mg/kg) was introduced enterally to 3rd and 4th groups. After 4 days rats were sacrificed. Creatinine clearance was calculated. In tissue samples, Malondialdehyde(MDA) was quantified. H&E and PAS stained slides were examined by light microscopy. Each tubular crossection from all images were scored; Grade 1: Preserved brush border without necrosis; Grade 2: loss of brush border without necrosis, grade 3: Loss of brush border and necrosis. Their frequencies were compared. Basal creatinine and creatinine clearance were similar in all groups.