B-Glukan'ın ratlarda kontrast nefropatiyi önleyici etkisinin nebivolol ve N-Asetilsistein ile karşılaştırılması
Protective effect of ß-Glucan on contrast induced-nephropathy in rats and comparison of its effect with nebivolol and N-acetylcystein
  1. Tez No: 230151
  2. Yazar: EYÜP KOÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KADRİYE ALTOK REİS
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nefroloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Kontrast nefropati (KN) gelişiminde, renal meduller hipoksi ve oksidatif stress patogenezde önerilen önemli mekanizmalardandır. Antioksidan ve immünomodülatör etkili ß-glukanın (BG), renal iskemi-reperfüzyon hasarını önlediğini gösteren çalışmalar mevcuttur. Bu çalışmada, BG'nin KN'yi önlemede yararlı olup olmadığının araştırılması ve bunun N-asetilsistein (NAC) ve nebivolol ile karşılaştırılması amaçlandı.Otuz altı adet Wistar-albino dişi rat, rastgele 6 gruba ayrıldı (her grupta n=6): Kontrol grubu, KM verilen grup (KM), BG verilen grup (BG), BG ve KM verilen grup (BG+KM), nebivolol ve KM verilen grup (Nb+KM), NAC ve KM verilen grup (NAC+KM). Kontrol ve KM dışındaki gruplara, 5 gün süreyle belirtilen dozlarda ilgili ilaçları günde bir kere ve oral olarak verildi: BG 50 mg/kg, nebivolol 2 mg/kg, NAC 10 mg/100g. Bütün ratlar 2 gün susuz bırakıldıktan sonra, kontrol ve BG dışındaki gruplara yüksek ozmolal KM diatrizoate (6 ml/kg) İV uygulandı. Böbrek fonksiyon parametreleri, inflamatuvar belirteçler, serum ve böbrekte dokusunda oksidatif stress belirteçleri ölçüldü.
Özet (Çeviri)
One of the important mecanisms of the contrast-induced nephropathy (CIN) is the occuring hypoxia in renal medulla and oxidative stress. It was shown that ß-glucan (BG), which has antioxidant and immunomodulatory effects, attenuated the renal ischemia-reperfusion injury. We aimed to investigate whether BG might have a preventive role against the development of CIN and comparison of its effect with nebivolol and N-acetylcystein (NAC).Thirty-six Wistar-albino female rats were randomly divided into six groups (n=6 each): control, contrast media (CM), BG, BG+CM, Nebivolol+CM, NAC+CM. Exception of control and CM groups, the others were given their drugs once daily orally for 5 days. CIN was induced by administration of intravenous high-osmolal contrast media diatrizoate (6 ml/kg) after 48 h of dehydration. Kidney function parameters, inflammatory parameters, serum and renal tissue oxidative stress markers were measured.