Siklosporin uygulanan ratlarda kan parametreleri üzerine n-asetilsistein'in etkileri
The effects of n-acetylcystein on blood parameters in rats treated by cyclosporin a
  1. Tez No: 839053
  2. Yazar: ALİ ÇINAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZKAN DURU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Veteriner Hekimliği, Biochemistry, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Veteriner Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Siklosporin A (CsA), klinik olarak bir bağışıklık baskılayıcı olarak yaygın şekilde kullanılmaktadır. Siklosporinin en önemli yan etkileri hipertansiyon, nefrotoksisite, hepatotoksisite, nörotoksisite ve hiperlipidemidir. N-asetilsistein (NAC) antioksidan etkileri kanıtlanmış bir maddedir. Bu çalışma siklosporin uygulanan ratlarda kan parametreleri üzerine NACnin etkilerini araştırmak amacıyla yapıldı. Bu amaçla 32 adet dişi rat her bir grupta 8 adet rat olacak şekilde, kontrol (standart şartlarda besleme, FTS) (1), NAC (100 mg/kg Ġ.P) (2), CsA (20 mg /kg S.C) (3), CsA (20 mg /kg S.C) + NAC (100 mg/kg Ġ.P) (4) olmak üzere 4 gruba ayrıldı. İki hafta süren bir denemenin sonunda ratların kalbinden alınan kanlardan elde edilen serumlarda aspartat aminotransferaz (AST) ve alanin aminotransferaz (ALT) aktiviteleri, üre, kreatinin, total protein, trigliserit total kolesterol, HDL-kolesterol, LDL-kolesterol düzeyleri ile tam kanda eritrosit (RBC), hematokrit (HCT), hemoglobin (HB), ortalama alyuvar hemoglobini (MCH), ortalama alyuvar hemoglobin konsantrasyonu (MCHC), ortalama alyuvar hacmi (MCV), lökosit (WBC), lenfosit (LYM), monosit (MON) ve nötrofil (NEU) değerleri belirlendi. Serum trigliserit düzeylerinin CsA grubunda diğer gruplara göre yüksek olduğu ve NAC verilmesinin CsA uygulamasıyla artan trigliserit düzeylerini azalttığı tespit edildi (P0.05).
Özet (Çeviri)
Cyclosporine A (CsA) is widely used clinically as an immunosuppressant. The most important side effects of cyclosporine are hypertension, nephrotoxicity, hepatotoxicity, neurotoxicity and hyperlipidemia. N-acetylcysteine (NAC) is a substance with proven antioxidant effects. This study was carried out to investigate the effects of NAC on blood parameters in rats administered CsA. For this purpose, 40 male rats assigned to 4 groups, 8 animals in each group: control (standard feeding, FTS) (1), NAC (100 mg/kg Ġ.P) (2), CsA (20 mg /kg S.C) (3), CsA (20 mg /kg S.C) + NAC (100 mg/kg I.P) (4) (4). At the end of a two-week experiment, aspartate aminotransferase (AST) and alanin aminotrasferase (ALT) activities, total protein, urea, creatinine, triglyceride, total cholesterol, LDL-cholesterol, HDL-cholesterol levels were determined in the blood serum, whereas erythrocyte (RBC), hematocrit (HCT), hemoglobin (HB), mean red blood cell hemoglobin (MCH), mean red blood hemoglobin concentration (MCHC), mean red blood cell volume (MCV), leukocyte (WBC), lymphocyte (LYM), monocyte, neutrophil levels were determined in whole blood taken from the heart of rats. It was determined that serum triglyceride levels were higher in the CsA group than in the other groups and NAC administration reduced the triglyceride levels that increased with CsA administration (P0.05).