Geçici hemodiyaliz kateterlerinin kullanımı sürecinde karşılaşılan sorunlar
The problems encountered through the remaining period of temporary hemodyalysis catheters
  1. Tez No: 118713
  2. Yazar: SUAT ÜNVER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. YAŞAR TÜLBEK
  4. Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nefroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
ÖZET Geçici hemodiyaliz kateterleri, akut yada kalıcı yolların hazır olmadığı kronik böbrek yetmezliği olgularında, hemodiyaliz tedavisi için damara ulaşım amacıyla kullanılan, diyaliz pratiğinin önemli araçlarındandır. Bu çalışmada, GATA Haydarpaşa Eğitim Hastanesi'nde Ocak 2001 ve Temmuz 2002 tarihleri arasında 70 hastaya yerleştirilen 113 geçici hemodiyaliz kateterinin (87'si internal juguler vene, 26'sı subklavian vene) kullanımları esnasında karşılaşılan sorunlar incelenmiş, enfeksiyöz komplikasyonların gelişimine neden olabilecek risk faktörleri araştırılmıştır. Mikrobiyolojik incelemeler esnasında 15 CFU'nun üzerindeki üremeler anlamlı kabul edilmiş, değişkenler arasındaki ilişkilerin anlamlılığı ki kare ve spearman korelasyon testi ile değerlendirilmiştir. 2759 kateter günü süreyle izlenmiş olan hastalarda, KİB gelişme sıklığı %23.9 olarak (9.8 epizod/1000 kateter günü) bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE PROBLEMS ENCOUNTERED THROUGH THE REMAINING PERIOD OF TEMPORARY HEMODIALYSIS CATHETERS Temporary hemodialysis catheters are among the tools of hemodialysis practice using for vascular access in patients on chronic hemodialysis when a permanent access is not available. In this study, we investigated the problems and the risk factors responsible from infectious complications of 113 temporary hemodialysis catheters inserted in 70 patients in Gülhane Military Medical Academy Haydarpaşa Training Hospital, between January 2001 and July 2002. In microbiological studies, colonies more than 15 CFU were accepted as significant culture positivity. The significances of relationships between variables were calculated using chi square and Spearman correlation tests. The total follow-up period was 2759 catheter-days and the prevalence of catheter related bacteriemia (CRB) was found 23.9 % (9.8 episode / 1000 catheter-days).