Son dönem böbrek yetmezlikli FMF-amiloidoz hastalarında sürekli ayaktan periton diyalizi uygulaması
Continuous ambulatory peritoneal dialysis in FMF patients with end stage renal disease
- Tez No: 118718
- Danışmanlar: PROF. DR. KAMİL SERDENGEÇTİ
- Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 37
Özet
32 ÖZET Bu çalışmada peritonit tablosuyla seyreden FMF - amiloidozlu son dönem böbrek yetmezlikti hastalarda SAPD yeterliliğini ve komplikasyonlarını, hastaların SAPD altında seyrini ortaya çıkararak SAPD nin bu grup hastalarda alternatif bir renal replasman tedavisi olup olmadığının gösterilmesi amaçlandı. Çalışmaya 1996 - 2001 yılları arasında Cerrahpaşa Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Nefroloji Bilim Dalında takip edilen SAPD tedavisi gören 9 FMF - amiloidozlu hasta (3ü kadın, 6 sı erkek, ortalama yaş 34.8 ± 1 1.7 ) alınmıştır. Her FMF - amiloidozlu hastanın bir önceki protokol numarasını taşıyan 9 diyabetik (3ü kadın, 6 sı erkek, ortalama yaş 43.6 ± 1 1.7 ), 9 primer kronik glomerülonefritli (4ü kadın, 5 i erkek, ortalama yaş 39.4 ± 12.5 ) ve 9 kronik interstisyel nefritli ( 7 si kadın, 2 si erkek, ortalama yaş 39.0 ± 17.6 ) SAPD tedavisi gören hasta kontrol grubuna alındı. FMF - amiloidozlu ve kontrol grubundaki SAPD hastaları günde 4 kez 2 litrelik diyaliz solüsyonlarıyla değişim gerçekleştirdiler. Altı haftada bir poliklinik kontrolleriyle klinik ve laboratuvar takipleri yapıldı. FMF - amiloidoz ve kontrol gruplarında SAPD yeterliliği, komplikasyonları ve seyri yönünden eğitim durumu, SAPD seçme nedeni, rezidüel renal fonksiyon, üremi semptomlarının varlığı, haftalık Kt / V üre, ultrafiltrasyon yeterliliği, haftalık kreatinin klirensi, periton eşitlenme testi, diyalizatla günlük protein kaybı, beslenme durumu, kardiyovasküler durum, kemik durumu, anemi, serum CRP seviyesi, çalışma gücü, SAPD infeksiyon ve infeksiyon dışı komplikasyonları, hastanede yatış hızı, diyaliz devamlılığı ve sağkalım oranlan incelendi ve kıyaslandı.33 FMF - amiloidoz ve kontrol grupları arasında SAPD yeterliliği, komplikasyonları ve seyri yönünden karşılaştırılan değişkenler arasında anlamlı fark saptanmadı. Sonuç olarak diyaliz yeterliliği, komplikasyon ve seyir verilerinin ışığında, FMF e sekonder AA tipi amiloidoza bağlı son dönem böbrek yetmezlikti hastalarda SAPD nin alternatif renal replasman tedavilerinden biri olabileceği kanısındayız.
Özet (Çeviri)
34 SUMMARY Continuous Ambulatory Peritoneal Dialysis in FMF patients with End Stage Renal Disease Nine patients with renal failure caused by secondary amyloidosis associated with FMF were treated by continuous ambulatory peritoneal dialysis ( CAPD ) from 1996 to 2001. Adequacy, infectious and non - infectious complications of CAPD, morbidity and mortality of patients and nutritional, cardiovascular, bone status and hemoglobin levels were evaluated in this group of patients. They were compared to control patients treated by CAPD in the same unit during the same period who were suffering from renal failure caused by diabetes mellitus, primary chronic glomerulonephritis and chronic interstisial nephritis. There was no significant difference in patients with FMF and controls based on the above parameters. We conclude that renal failure caused by FMF is not a contraindication to CAPD.