Lenfomalı hastaların yaşam kalitelerinin prospektif olarak değerlendirilmesi
The prospective assessment of lymphoma patients quality of life
  1. Tez No: 118719
  2. Yazar: YÜKSEL KOÇAK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NAFİZ BOZDEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 851
Özet
ÖZET Lenfomanlı Hastaların Yaşam Kalitelerinin Prospektif Olarak Değerlendirilmesi Hodgkin ve Non-Hodgkin Lenfoma her iki cinsiyette, tüm yaş gruplarında görülen vücut yapısını genel olarak bozmayan lenfoid dokunun hastalığıdır. Bu çalışmada lenfoma tanısı alan olgularda hastalığın ve uygulanan tedavi protokollerinin hastaların yaşam kalitelerine etkileri araştırıldı. 2000 yılı haziran ayı ile 2001 ocak ayı arasındaki sürede Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Onkoloji polikliniğine başvuran lenfoma tanısı almış 55 hastaya EORTC QLQ C-30 formu tedavi öncesi ve sonrası yüz yüze görüşülerek uygulandı. Araştırmaya alınan hastaların yaş ortalaması 47.5±1 6.8(14-75) olup; %47.3 'ü kadın, %52.7 'si erkekti. Hastaların şikayetleri ortalama 4.8±4.0{l-24) ay önce başlamıştı. Araştırmaya alınan hastaların %32.7 'si tanı anında alternatif bir tedavi yöntemi uygulamaktaydı. Hastaların bilişsel fonksiyonlarındaki iyi yönde değişim ortalama değeri tanı anında 3I.2±33.0 tedavi sonrasında ise 20.1±30.0'dır(P=0.07). Rol fonksiyonundaki değişim ise tanı anında ortalama değer 48.2±44.1 tedavi sonrasında ise 44.0±46.0 ortalama değerindedirO'^O.öl ). Hastaların sosyal fonksiyonlardaki değişimde tanı anında 45.0±36.0 tedavi sonrasında ise 33.3±36.3"tü(P=0.12). Araştırmaya katılan hastaların duygusal fonksiyonlarda tanı anında 56.0±29.0. tedavi sonrasında ise 34.0±30.0'dı ve bu azalma anlamlıydı(P=0.001). Fiziksel aktivitelerinde değişim ise tanı anında 44.4±33.5 tedavi sonrasında ise 29.2±33.0'dı(P=0.02). Semptom skalasından ise yorgunlukta tanı anında 69.01-2'). 1 ortalama değer varken tedavi sonrasında 43.1 ±3 1.0 değeri vardı(P=().()()l ). Hastaların global yaşam kalitesinde ise tanı anında 44.0±21.1 tedavi sonrasında 61.0±25.5 ortalama değeri vardı ve bu artış anlamlıydı(P=0.001). Anahtar SözcükIer:Lenfoma. yaşam kalitesi, kanser VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The Prospective Assessment of Lymphoma Patients' Quality-of-Lifc Moclgkin and Non Hodgkin lymphoma are diseases of lymphoid tissue that does not damage the body build and seen in both sex, in all age groups. The objective of this study is to search the effects of lymphoma disease and its treatments to the patients' quality-of-life. EORTC QLQ C-30 questionnaire was administered to the 55 patients who applied to Çukurova University of Medicine Oncology Clinic from June 2000 to January 2001. The average age of the patients who participated to the research 47.5±1 6.8(1 4-75). 47.3% of the patients were female and 52.3% were male. The patients problems of started about 4.8±4.0(l-24) months ago. 32.7% were taking an alternative treatment at the time of diagnosis. At the time of diagnosis, the average value of the positive change in the patients" cognitive functions was 31.2±33.0 and after the treatment it was 20.1±30.0(P=0.07). At the time of diagnosis the average value of the change in role functions was 48.2±44.1 and after the treatment it average value was 44.0+46.0(P=0.61).At the time of the diagnosis the change in their social function was 45.0±36.0 and after treatment it was 33.3+36.3 and there was no statistically improvement(P=0.12). At the time of the diagnosis, the patients who participated the research had emotional functions 56.0±29.0 and after the treatment it was 34.0±30.0 and this decrease was meaningful(P=0.001). At the time of diagnosis, the physical change was 44.4±33.5 and after the treatment it was 29.2±33.0(P=0.02). In fatigue scale, at the time of diagnosis while it was 69.0±29.1, after the treatment it's value was 43.1±31.0(P=0.001). In patienls'global quality-of-life, at the time of diagnosis it was 44.0+21.1, after the treatment the average value was 61.0+25.5 and this was meaningful(P=0.001). Keywords= Lymphoma, quality-of-life.cancer. VII