Kliniğimizde takipli ailevi akdeniz ateşi ilişkili amiloidoz gelişmiş hastalarda anti interlökin-1 tedavinin gerçek hayat verileri
Real life data of anti interleukin-1 treatmant in patients with familial mediterranean fever related amiloidosis followed in our center
- Tez No: 679028
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMAİL DOĞAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Romatoloji, Rheumatology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Ailevi Akdeniz Ateşi periyodik ateş sendromlarının en sık görülenidir. Türkiye AAA insidansının ve prevalansının yüksek olduğu ülkelerden birisidir. Hastalığın tedavisinde 1972 yılından beri kolşisin kullanılmaktadır. Ancak kolşisin tedavisinin direnç ya da intolerans nedeni ile yetersiz olduğu hastalarda, ileri basamak tedavi seçeneği olarak anti interlökin-1 ilaçlar kullanılmaktadır. Literatürde çok sayıda çalışma ile, anti IL-1 ilaçların AAA tanılı hastalar üzerindeki etkinliği ve güvenilirliği ispatlanmıştır. Bu çalışmada, merkezimiz özelinde takipli AAA ilişkili amiloidoz gelişen hastalarımızda anti IL-1 ilaçların etkinliği ve güvenilirliği ile ilgili gerçek hayat verilerinin elde edilmesi amaçlandı. Materyal ve Yöntem: Ankara Şehir Hastanesi, Atatürk ve Numune Eğitim ve Araştırma Hastaneleri romatoloji poliklinikleri verileri retrospektif olarak 2010 yılından 2020 yılına kadar tarandı ve AAA ilişkili amiloidoz tanısı ile anti IL-1 tedavi alan hastalar belirlendi. Hastaların her biri en az altı ay boyunca anti IL-1 tedavi almış, 18 yaşından büyük, Tel Hashomer kriterlerine göre AAA tanısı almış ve AAA ilişkili AA tipi amiloidoz gelişmiş hastalardı. Hastaların sadece kolşisin kullanımı altında atak sıklığı, eritrosit sedimentasyon hızı, C reaktif protein düzeyi, fibrinojen düzeyi, 24 saatlik idrar protein miktarı, kreatinin ve glomerüler filtrasyon hızı belirlendi. Sonra bu değerler en az altı aylık anti IL-1 tedavi sonrası kontrolde ve en son vizitteki kontrol değerlerle karşılaştırıldı. Ayrıca hastalarla telefon görüşmeleri yapılarak anti IL-1 tedaviye uyumları ve tedavinin yan etki profili, atak sayısı ve şiddetinde azalma da değerlendirmeye alındı. Elde edilen veriler SPSS veri tabanına yüklenip, istatistiksel olarak analiz edildi. Bulgular: Çalışmamızda toplam 26 hastaya ulaşıldı. Bu hastaların %34.6'sı kadın %65.4'ü erkekti. Hastaların yaş ortalamaları 41±9.5 (24-65) idi. Tüm hastalar tolere edebildikleri maksimum dozda kolşisin kullanıyorlardı ve bu tedavi üzerine anti IL-1 tedavi eklenmişti. Toplam 26 hastanın tamamına ilk olarak anakinra başlanmıştı, yedi hastada ise daha sonra kanakinumab tedavisine geçiş yapılmıştı. Hastaların son altı ay içindeki atak sıklıkları belirlendi.
Özet (Çeviri)
Aim: Familial Mediterranean Fever is the most common periodic fever syndrome in the world. Especially it's affecting the ethnic groups originating from Mediterranean basin but our country has the highest incidance and prevalence all over the world. Colchicine is used for treatment of FMF since 1972. Patients who didn't respond well to colchicine treatment for many reason; now have a second option called anti IL-1 treatment. There are many trials and case reports on anti IL-1 use in FMF that demonstrates their efficacy and safety. The objective of this study is to demostrate efficacy of anti IL-1 therapy in FMF patients with AA amyloidosis. Materials and methods: In our study, we evaluated all data since 2010 from database of Ankara city hospital rheumatology department, Ankara Numune research hospital and Ankara Atatürk research hospital rheumatology department and we found all patients who use anti IL-1 therapy for FMF asosiated AA amyloidosis. All of the patients were older than 18; diagnosed as FMF according to Tel Hasomer criteria and diagnosed AA amyloidosis associated FMF, too. Also they have used anti IL-1 therapy minimum six months regularly. We have determined patients' attack frequency, sedimantation levels, fibrinogen levels, C reactive protein levels, proteinüria levels and renal function parameters before anti IL-1 therapy and after six months regular therapy and at the last visit. We had phone calls with patients about their therapy, anti IL-1's affect on FMF attack frequency, disease severity, side affects and patients' compliance to anti IL-1 therapy. The obtained data were uploaded to the SPSS database and analyzed statistically. Results: A total of 26 patients were reached in our study. Women were 34.6% of these patients and 65.4% were men. The mean age of the patients was 41 ± 9.5 (24-65). All patients were using colchicine (min:1.5mg/hf-max:2mg/day) at the maximum dose they could tolerate and anti IL-1 treatment was added on this treatment. Anakinra was started for the first time in all 26 patients, and seven patients later switched to kanakinumab treatment. The attack frequencies of the patients in the last six months were determined.