Adolesanların sık karşılaştığı kasıtsız ve kasıtlı yaralanmalara yönelik riskli davranışların Adana il merkezindeki lise öğrencileri arasındaki yaygınlığı
Prevalence of risky behaviours related to unintentional and intentional injuries of which adolescents are most frequently exposed among high school students in Adana
- Tez No: 118722
- Danışmanlar: PROF.DR. NAFİZ BOZDEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 10109
Özet
ÖZET ADOLESANLARIN SIK KARŞILAŞTIĞI KASITSIZ VE KASITLI YARALANMALARA YÖNELİK RİSKLİ DAVRANIŞLARIN ADANA İL MERKEZİNDEKİ LİSE ÖĞRENCİLERİ ARASINDAKİ YAYGINLIĞI Adolesan dönemi, pek çok karakter özelliklerinin hızla değiştiği, çocukluk ile yetişkinlik arasında yer alan bir geçiş dönemidir. Adolesan dönemi yaşamın sağlıklı bir periyodu olmasına karşın, diğer yaş gruplarında olduğu gibi bu dönemin de kendine has morbidite ve mortalite sebepleri vardır. Bunların en önemlileri sırasıyla, taşıt kazaları ile ilgili kasıtsız yaralanmalar, kişiler arası şiddet ve kendi kendine şiddet ile ilgili kasıtlı yaralanmalardır. Bu çalışmanın amacı, adolesanların sık karşılaştığı kasıtsız ve kasıtlı yaralanmalarla ilişkili riskli davranışların lise öğrencileri arasındaki yaygınlığım belirlemektir. Çalışmaya, Adana'da 10 ayrı liseye devam eden 2352 öğrenci dahil edildi. Öğrencilerin %50,1'i erkek, %49,9'u kızdı. Kasıtsız yaralanmalarla ilişkili olarak, öğrencilerin %19,9'unun son 12 ay içinde en az bir kez sürücü belgesi olmaksızın motorlu araç kullandığı, % 20,3 'ünün hiçbir zaman emniyet kemeri takmadığı, motosiklete binenlerin %91'inin ve bisiklete binenlerin %96,9'inin hiçbir zaman koruyucu başlık kullanmadığı tespit edildi. Üst sınıf düzeyindeki öğrenciler arasında, sürücü belgesi olmaksızın motorlu araç kullanma sıklığı yüksek, emniyet kemeri kullanma sıklığı düşüktü.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT PREVALENCE OF RISKY BEHAVIOURS RELATED TO UNINTENTIONAL AND INTENTIONAL INJURIES OF WHICH ADOLESCENTS ARE MOST FREQUENTLY EXPOSED AMONG HIGH SCHOOL STUDENTS IN ADANA Adolescence is a transitional period between childhood and adulthood, and its most significant characteristic is a rapid change. Although adolescence is suggested as a healthly period of life, it has specific morbidity and mortality factors just like other age groups. The most important ones are respectively unintentional injuries related to vehicle crashes, and intentional injuries related to interpersonal and self violence. The aim of this study is to determine the prevalence of risky behaviours related to unintentional and intentional injuries that high school adolescents are most frequently exposed. 2352 students that attending to 10 different high schools in Adana were involved in the study. 50,1 % of them were male and 49,9 % were female. Risky behaviours related to unintentional injuries were determined as the following: 19,9 % of the students have driven motor vehicles without having driving licence at least once in the past 12 months. We found that 20,3 % of the students never fasten seat belts, 91,0 % of the motorcycle and 96,9 % bicycle drivers never use helmets. The frequency of driving a motor vehicle without having a driving licence was higher and fastening seat belts was lower among high grade students.