İnterlökin-8 gen polimorfizmlerinin Behçet hastalığı patogenezindeki yeri
Interleukin-8 gene polymorphisms in Behçet's disease
  1. Tez No: 118734
  2. Yazar: JÜLİDE DUYMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. AHMET GÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Allerji ve İmmünoloji, Allergy and Immunology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İmmünoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
6. ÖZET Behçet hastalığının etiyopatogenezi bilinmemektedir. Çeşitli çalışmalarda Behçet hastalarında IL-8'in artmış serum düzeyleri bildirilmiştir. IL-8, çeşitli hücre tipleri tarafından üretilen, nötrofiller için güçlü bir kemoatraktandır. Ayrıca nötrofillerden salınan ve doku hasarına sebep olan enzimler için aktive edici bir fonksiyona sahiptir. IL-8'in Behçet hastalarında gözlenen artmış nötrofil aktivasyonundan ve dokuya nötrofil infiltrasyonundan sorumlu başlıca kemokin olduğu düşünülmektedir. Sitokin genlerindeki tek nükleotit polimorfizmlerinin, bu sitokinlerin salınımını etkilediğini gösteren çalışmalar vardır. Bu polimorfizmler etkilerini gen transkripsiyonu seviyesinde gösterdikleri bildirilmiştir. Bu çalışmada, Behçet hastalığı patogenezine olası katkılarını araştırmak amacıyla IL-8 geni promoter bölgesindeki -353 (A-^T), intron bölgesindeki +1530 (T->C), ve 3' ucundaki +3331 (A->G) tek nükleotit polimorfizmleri 100 Behçet hastası ve 100 sağlıklı kontrolde araştırıldı. Polimorfik bölgeleri içeren IL-8 gen bölgeleri PCR ile ayrı ayrı çoğaltıldı. Bu ürünler, polimorfizmlere uyan restriksiyon enzimleri ile kesildi. IL-8 -353 (A-^T) polimorfizmi için Mun I (Mfe I) ve IL-8 +1530 (T-»C) polimorfizmi için Hsp92 II (Nla III), +3331 (A-^G) polimorfizmi için Alw44 I (ApaL I) enzimi kullanıldı. Behçet hastalan ve sağlıklı kontrol grupları arasında alel ve genotip dağılımları karşılaştırıldı. İncelenen polimorfizmler arasında bağlantı dengesizliği araştırıldı ve 3 polimorfik bölgeyi içeren olası IL-8 haplotipleri belirlendi. IL-8 -353, +1530, +3331 polimorfizmlerinin allel ve genotip dağılımlarının Behçet hastalan ve sağlıklı kontrollerde bir farklılık göstermediği görüldü. Sadece, IL-8 geninin 3'-UTR ucundaki +3331 polimorfizmi AA genotipinin ağır hastalık seyri olan Behçet hastalarında, hafif ve orta hastalık şiddeti olan hastalara oranla artmış olduğu saptandı. Fakat, bu farklılık istatistiki anlamlılık sınırına ulaşmadı. İncelenen üç IL-8 polimorfizmi birbiri ile çok güçlü bağlantı dengesizliği göstermekteydi. Behçet hastalan ve sağlıklı kontrollerde 3 polimorfizm için hesaplanan olası IL-8 haplotip frekansları arasında bir farklılık saptanmadı. Bu çalışma ile elde edilen sonuçlar, IL-8 geninde taranan polimorfizmlerin Behçet hastalığı, dolayısıyla bu hastalarda gözlenen artmış IL-8 gen ekspresyonu ile ilişkili olmadığım göstermektedir. Behçet hastalarında artmış IL-8 ekspresyonundan 30diğer kontrol mekanizmalarındaki bozuklukların, özellikle mRNA kalıcığını etkileyen post-transkripsiyonel seviyedeki mekanizmaların sorumlu olabileceği düşünülebilir. 31
Özet (Çeviri)
7. ABSTRACT Objective: Non-specific increased inflammatory response is an important feature of Behcet's disease (BD). Over-secretion of mainly Thl type and proinflammatory cytokines is prominent during especially active phase of the disease. Increased production of IL-8, TNF-a, IL-1 from lymphocytes and monocytes is reported in patients with BD. IL-8 is produced by various cell types and differs from other cytokines with its ability to specifically activate neutrophils. In neutrophils, IL-8 causes the release of enzymes from granules, enhances the metabolism of reactive oxygen species, increases chemotaxis and adhesion molecule expression. Method: In this study, the distributions of IL-8 gene polymorphisms at positions -353 (A-»T), +1530 (T->C), +3331 (A->G) were determined in 100 patients with BD and 100 healthy controls (HC). The alleles were assigned by the digestion of the each amplified PCR product with Mfe I, Nla III, ApaL I enzymes respectively. Results: No significant difference in allelic distributions of these IL-8 gene polymorphisms was observed between the patients and controls: IL-8 -353 T allele was present in 56.5% of the patients vs. 61.5% of the controls. IL-8 +1530C allele was present in 59% of the patients vs. 58.5% of the controls. IL-8 +3331 A allele was present in 38% of the patient vs. %35.5 of the controls. The distrubution of genotypes are presented in table. IL-8 -353 AT, +1530 CC and +3331 polymorphisms were in linkage disequlibrium, and the frequencies of the estimated haplotypes were not different in the patients and controls. Conclusion: Our results suggest that the studied 3 single nucleotide polymorphisms in the IL-8 gene have no role in the genetic susceptibility to BD. 32