Atopik dermatitte NK hücrelerinin rolü
The role of NK cells in atopic dermatitis
  1. Tez No: 118736
  2. Yazar: ESİN AKTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. GÜNNUR DENİZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Allerji ve İmmünoloji, Allergy and Immunology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İmmünoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
6. ÖZET Atopik dermatit patogenezinde T hücre ve sitokinlerin rollerinin açıklığa kavuşturulmasına karşılık, NK hücrelerinin rolleriyle ilgili az sayıda çalışma bulunmaktadır. NK hücre ve alt gruplarının atopik dermatit patogenezindeki rollerini saptamak amacıyla, 32 atopik dermatitli hasta (yaş ortalaması 30±10) ve hiçbir atopik hastalığa sahip olmayan 21 kontrol vakası (yaş ortalaması 31 ±5) incelenmiştir. Atopik dermatit ve kontrol örneklerinden izole edilen PBMC, NKO, NK1 ve NK2 hücrelerinde lenfosit yüzey molekülü, kostimülatör, apoptozis, adezyon, KIR ve aktivasyon yüzey molekül oranları flow sitometrik olarak analiz edilmiştir. Yine kontrol ve atopik dermatit NK1 ve NK2 hücre alt gruplarında CCL, CXCL ve CX3CL kemokin reseptör mRNA'larını araştırılmıştır. Atopik dermatit NKO, NK1 ve NK2 hücre alt gruplarında stimülasyon öncesi ve sonrası yüzey molekül ve KIR ekspresyonlarının flow sitometrik analizi yapılmış ve stimülasyon sonrası bu hücre alt gruplarında IL-5, IL-10, IL-13 ve IFN-y salınım oranlan ELISA metodu ile ölçülmüştür. Kontrol ve atopik dermatitli grup NK1 ve NK2 hücrelerinin immunoglobulin regülasyonundaki etkisinin incelenmesi amacıyla, bu hücreler PBMC ve B hücreleri ile kültüre alınarak IgE, IgM ve lgG4 düzeyleri ELISA yöntemiyle saptanmış ve bu kültürlerde anti IL-4, anti IL-13, anti IL-10R ve IL-4'ün etkisi incelenmiştir. Gruplar arasındaki istatistiksel farklar Mann-Whitney U ve Student-t testi ile değerlendirilmiştir. Atopik dermatitli hastaların PBMC'Ierinde kontrolle kıyaslandığında CD16, CD25, CD56 ve VLA-4 oranı düşük, CD19, CD20, CD45RO ve CD103 ekspresyonu yüksek olarak saptanmıştır. CD45RO oranı atopik dermatit ve kontrol NK1 hücrelerinde NK2 hücrelerine göre, NKO hücrelerinde ise hem NK1 hem de NK2 hücrelerine göre yüksek olarak bulunmuştur. Atopik dermatitli grubun hem PBMC hem de NKO hücrelerinde CD40 ve CD40L ekspresyonu 138düşük saptanmıştır. Yine bu grupta CD40 yüzey molekülü NK1 hücre alt grubunda NK2 hücrelerinden yüksek, CD40L ekspresyonu ise NK1 ve NK2 hücre alt gruplarında NKO hücrelerine göre yüksek bulunmuştur. Kontrol grubunda ise CD40L ekspresyonu NK2 hücre alt grubunda NKO hücrelerine göre yüksek tespit edilmiştir. Apoptoziste rol oynayan yüzey molekülleri incelendiğinde, atopik dermatitli grupta CD95 PBMC'lerde, CD95L ekspresyonu ise hem PBMC hem de NKO hücrelerinde düşük saptanmıştır. NK1 ve NK2 hücrelerinde ise kontrollerde CD95 ve CD95L, atopik dermatitli grupta ise CD95 ekspresyonu NK1 hücre alt grubunda yüksek düzeyde gösterilmiştir. Atopik dermatit NKO hücrelerinde CD28 ekspresyonu kontrole göre düşük bulunmuştur. HLA-DR ekspresyonu kontrollerde NK2, atopik dermatit NK1 hücre alt grubunda yüksek olarak saptanmıştır. ICOS ve CLA ekspresyonu hem kontrol hem de atopik dermatit NK1 hücrelerinde NKO ve NK2 hücrelerine göre yüksek oranda tespit edilmiştir. KIR reseptör analizi sonucunda, kontrol grup NK1 hücrelerinde NK2 hücrelerine göre NKG2A oranının yüksek, atopik dermatit NK2 hücrelerinde ise NKO'a göre NKAT-2 ve GL183 ekspresyonu yüksek olarak saptanmıştır. Deneylerimizde NK1 ve NK2 hücrelerinde Th1/Th2 profillerine benzer şekilde NK1 hücre alt grubunda IFN-y ve IL-10, NK2 hücre alt grubunda ise IL-5 ve IL-13 salınımı tespit edilmiştir. NK1 ve NK2 hücrelerinin immunoglobulin regülasyonundaki etkisi incelendiğinde hem PBMC hem de B hücre kültürlerinde NK1 hücre alt grubunun belirgin düzeyde IgE ve lgG4 sentezin düşürdüğü, buna karşılık NK2 hücre alt grubunun ise IgE üretimini etkilemediği saptanmıştır. NK hücre alt gruplarının immunoglobulin regülasyonundaki etkisin belirledikten sonra kontrol ve atopik dermatitli grupta NK1 ve NK2 hücrelerinin otolog NK deplesyonu yapılmış PBMC'Ierle kültürleri yapılarak IgE, lgG4 ve IgM regülasyonundaki rolleri araştırılmıştır. IgE ELISA sonuçlan incelendiğinde, IgE seviyeleri B hücre indüksiyonunun yetersiz olmasından dolayı düşük seviyede saptanmıştır. Kontrol ve atopik dermatit NK1 ve NK2 hücre kültürlerine anti IL-4 ilavesinin IgE düzeyini baskıladığı görülmekle beraber, istatistiksel olarak bir anlamlılık saptanmamıştır. 139lgG4 ELISA sonuçlarına bakıldığında, atopik dermatitli grupta saf PBMC kültürlerinde anti IL-4, anti IL-10R ve anti IL-13 ilavesinin, NK1 ve NK2 hücreli kültürlerde ise sadece anti IL-13 ilavesi sonucunda lgG4 seviyesini anlamlı ölçüde azaldığı görülmüştür. Otolog kontrol saf PBMC kültürlerine anti IL-13 ilavesi lgG4 düzeyini düşürmüştür. NK1 ve NK2 hücrelerinin eklendiği kültürlerde, anti IL-10R ve anti IL-13 ilavesi lgG4 düzeyini düşürmesine karşılık, anti IL-4 ilavesi NK2 hücre kültürlerinde lgG4 düzeyini arttırmıştır. IgM düzeylerinin, atopik dermatitli grupta saf PBMC ve NK1 hücreli kültürlere anti IL-4, anti IL-10R ve anti IL-13, NK2 hücreli kültürlerde ise sadece anti IL-13 ilavesi ile anlamlı derecede azaldığı görülmüştür. Otolog kontrol saf PBMC kültür deneylerinde, IgM düzeyinin anti IL-4 ilavesi ile arttığı, anti IL-10R ilavesi ile azaldığı saptanmıştır. NK1 hücreli kültürlerde ise IgM seviyesinin anti IL-4 ilavesi ile yükseldiği, buna karşılık NK2 hücreli kültürlerde ise anti IL-10R ilavesi ile azaldığı bulunmuştur. Kontrol ve atopik dermatit NK1 ve NK2 hücre alt gruplarında kemokin reseptör mRNA ekspresyonu araştırıldığında CCL kemokin reseptörlerinden CCR1, CCR3, CCR4, CCR5, CCR2A+B, CCR2A ve CCR2B mRNA ekspresyonu kontrol ve atopik dermatit NK1 hücre alt grubunda NK2 hücrelerinden yüksek olarak saptanmıştır. CXC kemokin reseptörlerinden CXCR1, CXCR2, CXCR4, BLR-1 ve BLR-2 mRNA ekspresyonunun kontrol NK1 hücre alt grubunda kontrol NK2 hücrelerinden daha yüksek oranda eksprese edilmesine karşılık, atopik dermatit NK1 ve NK2 hücre alt gruplarında benzer oranda eksprese edildiği gösterilmiştir. CXCR3 mRNA ekspresyonu hem kontrol hem de atopik dermatitli grubun NK2 hücre alt grubunda yüksek saptanmasına karşılık, V28 mRNA ekspresyonu hasta ve kontrol NK1 hücre alt gruplarında daha yüksek oranda bulunmuştur. Bulgularımız, sirküle olan NK hücrelerinin farklı sitokin profili gösteren efektör alt tiplerinin bulunduğunu ve NK1 ile NK2 hücre alt gruplarının allerjik ve normal immün yanıtın regülasyonunda rol oynayabileceğini desteklemektedir. 140
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY Although the role of T cells and cytokines have been elucidated in the pathogenesis of atopic dermatitis; there are very few studies on the role of NK cells. To investigate the role of NK cells and subgroups on the pathogenesis of atopic dermatitis; 32 patients with atopic dermatitis (mean age 30±10) and 21 control subjects with no atopic disease (mean age 31 ±5) were examined. In PBMC, NKO, NK1 and NK2 cells isolated from samples with atopic dermatitis and controls lymphocyte surface molecules, costimulator, apoptosis, adhesion, killer inhibitory receptor (KIR) and activation surface molecules were analysed flow cytometrically. In subgroups of NK1 and NK2 cells in control and atopic dermatitis groups mRNAs of CCL, CXCL and CX3CL chemokine receptors were investigated. In subgroups of NKO, NK1 and NK2 cells in atopic dermatitis flow cytometric analysis of surface molecules and KIR expressions before and after stimulation and the release ratios of IL-5, IL-10, IL-13 and IFN-y were measured by ELISA method in these subgroups of cells after stimulation. To analyse the effects of NK1 and NK2 cells in the control and atopic dermatitis groups on immunoglobulin regulation these cells were cultured with PBMC and B cells and IgE, IgM and lgG4 levels were determined by ELISA and the effects of anti IL-4, anti IL-13 anti IL-10R and IL-4 were investigated. Statistical differences among groups were evaluated by Mann-Whitney U and Student-t tests. When the PBMCs of atopic dermatitis patients were compared to controls, CD16, CD25, CD56 and VLA-4 ratios were found to be low and CD19, CD20, CD45RO and CD103 expressions were found to be high. CD45RO ratio in NK1 cells of atopic dermatitis and control groups were found high in NK1 cells compared to NK2 cells and also high in NKO cells compared to both NK1 and NK2 cells. CD40 and CD40L expressions were found low in both PBMC 141and NKO cells of atopic dermatitis group. Again in this group CD40 surface molecule was higher in NK1 cell subgroup than NK2 cells; CD40L expression was found higher in NK1 and NK2 cell subgroups than in NKO. In control group CD40L expression in NK2 cell subgroup was found high compared to NKO cells. When surface molecules playing a role in apoptosis; CD95 expression in PBMCs; on the other hand CD95L expression in both PBMC and NKO cells were found low. In NK1 and NK2 cells CD95 and CD95L were high in controls and CD95 expression was high in NK1 cell subgroup in atopic dermatitis group. HLA-DR expression was found low in NK2 and NK1 cell subgroups in controls and atopic dermatitis groups respectively. ICOS and CLA expressions were determined to be high in NK1 cells compared to NKO and NK2 cells in both controls and atopic dermatitis. As a result of the KIR analysis NKG2A ratio was determined to be high in NK1 cells of the control group compared to NK2 cells; on the other hand NK2 cells of atopic dermatitis NKAT-2 and GL-183 expression were high compared to NKO cells. In our experiment IFN-y, IL-10 and IL-5, IL-13 release were found in NK1 and NK2 cell subgroups respectively which is similar to Th1/Th2 profiles. When the effect of NK1 and NK2 cells on immunoglobulin regulation were analysed; it was determined that NK1 cell subgroup decreased IgE and !gG4 synthesis significantly, on the other hand NK2 cell subgroup did not affect IgE production in both PBMC and B cell cultures. After the determination of NK cell subgroups on immunoglobulin regulation; NK1 and NK2 cells from atopic dermatitis and control groups were cultured with PBMCs which were autologous NK depleted and their role on the regulation of IgE, lgG4 and IgM regulation. When ELISA results for IgE were analysed; IgE levels were found to be low as a result of insufficient B cell induction. While it was observed that the addition of anti IL-4 to the NK1 and NK2 cell cultures suppressed IgE levels in control and atopic dermatitis groups; no statistical significance was determined. When lgG4 ELISA results were examined; it was observed that SgG4 level significantly decreased as a result of anti IL-4, anti IL-10R and anti IL-13 142addition to the pure PBMC cultures in atopic dermatitis group. On the other hand only anti IL-13 addition caused a significant decrease in NK1 and NK2 cell cultures. Addition of anti IL-13 to autologous control pure PBMC cultures decreased lgG4 levels. In cultures where NK1 and NK2 cells were added; anti IL-10R and anti IL-13 addition caused a decrease in lgG4 level while anti IL-4 addition increased lgG4 level in NK2 cell cultures. IgM levels significantly decreased with the addition of anti IL-4, anti IL-10R and anti IL-13 to the cultures with pure PBMC and NK1 cells in atopic dermatitis group and with the addition of only anti IL-13 addition to cultures with NK2 cells. In experiments of autologous control pure PBMC cultures IgM level was found to increase with the addition of anti IL-4 and to decrease with anti IL-10R. In cultures with NK1 cells on the other hand IgM level was found to increase with anti IL-4 addition while to decrease with the addition of anti IL-10R in cultures with NK2 cells. When chemokine receptor mRNA expression in the NK1 and NK2 cell subgroups of control and atopic dermatitis groups; CCR1, CCR3, CCR4, CCR5, CCR2A+B, CCR2A and CCR2B mRNA expressions were found higher in SMK1 ceil subgroup of control and atopic dermatitis groups compared to NK2 cells. Out of CXC chemokine receptors CXCR1, CXCR2, CXCR4, BLR-1 and BLR-2 mRNA expressions were higher in control NK1 cell subgroup than control NK2 cells while they were expressed in similar ratios in NK1 and NK2 cell subgroups of atopic dermatitis group. Although CXCR3 mRNA expression were found high in NK2 cell subgroup in both control and atopic dermatitis groups; V28 mRNA expression was higher in NK1 cell subgroup in both disease and control groups. Our results support that there are effector subtypes of circulating NK cells showing various cytokine profile and NK1 and NK2 cell subgroups may play a role in the regulation of allergic and normal immune response. 143