Liken planus hastalarında dokuda serotonin ekspresyonu ile depresyon- anksiyete ilişkisinin araştırılması
Assessment of the relationship between serotonin expression in tissues of patients with lichen planus and depression/anxiety
- Tez No: 863030
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜZEYYEN GÖNÜL, PROF. DR. FİLİZ CANPOLAT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Etlik Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıp Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Liken planus; etyolojisi tam olarak bilinmeyen deri, mukozalar, saç ve tırnağı etkileyen, T-lenfosit aracılı gecikmiş tip hücresel immün yanıtın major rol oynadığı izole veya gruplar halinde papüllerle karakterize kronik inflamatuvar bir hastalıktır. Psikodermatolojik hastalıklar içinde yer alan LP lezyonlarının gelişmesinde stres, depresyon, anksiyete gibi psikolojik faktörlerin de rol oynadığı düşünülmektedir. Bu konuda çoğunlukla OLP'de çalışmalar yapılmış olup sonuçları birbiri ile uyumlu değildir. Depresyon etyolojisinde noradrenalin ve serotoninin etkinliğinin azalması en çok kabul gören görüştür. Depresyon patogenezindeki serotoninerjik ve noradrenerjik mekanizmalardaki dengesizliğin nedeni ise henüz net değildir. Major depresyonda artan proinflamatuvar sitokinler olan İL1β, İL6, TNF-α'nın da major depresyon nedeni olabileceği öne sürülmüştür. Ayrıca depresyonun kendisinin de Th1 sitokinlerin artmasıyla sonuçlanan immün hiperaktivasyona neden olabildiği de bildirilmiştir Serotonin sentezi için gerekli olan triptofan hidroksilazın epidermis ve dermiste, kan damarları, mast hücreleri, melanositler, keratinositler ve fibroblastlarda bulunduğu gösterilmiştir. Serotoninin deride lokal ödem, vazodilatatör, proinflamatuvar ve pruritik etkiler gösterdiği saptanmıştır. Ayrıca serotoninin T ve NK hücre aktivasyonu, proinflamatuvar sitokinlerin sentezi, gecikmiş tip hipersensitivite yanıtı, kemotaktik faktör üretimi ve makrofajlarca oluşan doğal immün yanıt ile ilgili fonksiyonları da vardır. Son zamanlarda psoriasis, kronik egzema, alerjik kontakt dermatit, atopik dermatit gibi inflamatuvar deri hastalıklarının patogenezinde serotoninin rolünü anlamaya yönelik çalışmalar yapılmıştır. Derinin kronik inflamatuvar hastalıkları olan psoriazis ve kronik egzema lezyonlarının immünohistokimyasal incelemesinde epitelyal ve adneksiyal yapılarda serotonin ekspresyonunun normal deriye göre artmış olduğu gösterilmiştir. Psikosomatik hastalıklar grubunda sınıflandırılan liken planus lezyonlarında serotonin ekspresyonu daha önce hiç araştırılmamıştır. Ayrıca herhangi bir inflamatuvar deri hastalığında lezyonel deride serotonin ekspresyonu ile depresyon varlığı, depresyonun skoru ile korelasyonu da daha önce çalışılmamıştır. Bizim çalışmamızda Kasım 2013- Mayıs 2014 tarihleri arasında Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi dermatoloji polikliniğine başvuran 22 kadın, 18 erkek toplam 40 liken planus hastasında dokuda serotonin boyanma şiddeti ile depresyon ve anksiyete skorları arasındaki ilişki bakıldı ve sağlıklı kontrol grubu ile karşılaştırıldı. Bu çalışmanın sonucunda liken planus hastalarında dokuda serotonin boyanma şiddeti kontrol grubuna göre istatistiksel olarak daha fazla saptandı. Hasta grubunda etkilenen vücut yüzey alanı arttıkça dokuda serotonin ekspresyonu artmaktaydı. Ayrıca hasta grubu içerisinde BDÖ ve BAÖ'ne göre depresyon/ anksiyete şiddeti ile dokuda serotonin boyanma şiddeti yönünden istatistiksel olarak anlamlı fark saptandı. Çalışmamızdan elde edilen veriler liken planus hastalarında dokuda serotonin ekspresyonu ile depresyon/anksiyete arasında ilişki olabileceğini göstermiş olup psikodermatolojik bir hastalık olan liken planusun patogenezinde serotoninin rolü olabileceğini düşündürmüştür.
Özet (Çeviri)
Lichen planus (LP), clinically characterized by papules that isolate or in groups, is a chronic inflammatory dermatosis with unknown etiology. T-lymphocytemediated delayed-type cellular immune response plays a major role in this disease which affects the skin, mucous membranes, hair and the nails. Psychological factors such as stress, depression, anxiety are thought to play a role in the development of lesions in LP which is known as a psychodermatologic disorder. This issue is mostly been studied in OLP and results are not compatible with each other. The most widely accepted view in depression etiology is the reduction in the efficiency of noradrenaline and serotonin. Also the reason for the imbalance in the serotonergic and noradrenergic mechanisms is not clear in the pathogenesis of depression. It has been suggested that proinflammatory cytokines, increased in major depression, such as İL1β, İL6, TNF-α also can cause major depression. It has also been reported that depression can lead to the immune hyperactivation which is resulting in an increase in Th1 cytokines. Tryptophan hydroxylase, is required for the synthesis of serotonin, has been shown in the epidermis and dermis, blood vessels, mast cells, melanocytes, keratinocytes and fibroblasts. It has been shown that serotonin has local edema, vasodilator, pro-inflammatory and pruritic effects in the skin. Also serotonin has functions such as activation of T and NK cells, synthesis of proinflammatory cytokines, delayed-type hypersensitivity response, the production of chemotactic factors and innate immune response related to macrophages. Recently, studies aimed at understanding the role of serotonin in the pathogenesis of inflammatory skin diseases such as atopic dermatitis, psoriasis, chronic eczema, allergic contact dermatitis was performed. It has been shown that the expression of serotonin in epithelial and adnexal structures was increased compared to normal skin in the immunohistochemical analysis of chronic inflammatory disease of the skin such as eczema and psoriasis. Serotonin expression in lesions of LP, classified as in the group of psychosomatic disorders, never been studied before. In addition, serotonin expression in lesional skin, the presence of depression and the correlation between the scores of depression and staining intensity of serotonin have not been studied previously in any inflammatory skin disease. In order to investigate the relationship between serotonin expression in lesions of LP patients and depression/anxiety and to compare it with healthy controls, 40 patients (22 female, 18 male) with LP who presented to outpatient clinics of dermatology in Dışkapı Yıldırım Beyazıt Training and Research Hospital between November 2013 and May 2014 were participated to this study. The result of this study, staining intensity of serotonin in the tissue of patients with LP were statistically more than control group. In patients group, the expression of serotonin in lesions of LP is increasing as the affected body surface area increases. In addition, according to the BDI and BAI the severity of depression/anxiety compared with staining intensity of serotonin in the tissue was detected statistically significant difference. The data obtained from this study has shown that a relationship between serotonin expression in lesions and depression/anxiety may be in LP patients and suggested a possible role of serotonin in the pathogenesis of LP which is a psychodermatologic disease.