İki farklı marka mekanik kalp kapağının mitral pozisyonda, erken döneme ait performanslarının hemodinamik açıdan karşılaştırılması
Comparison of the hemodynamic effects of two different mechanical heart prostheses in mitral position in early postoperative period
  1. Tez No: 118751
  2. Yazar: İLKER KİRİŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ERDOĞAN İBRİŞİM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
66 ÖZET Amaç : Bu çalışmanın amacı, mitral valv replasmanı operasyonu yapılmış hastalarda 2 ayrı marka ( Carbomedics® ve On-X® ) mekanik bileaflet mitral kapağının, oluşturdukları erken dönem hemodinamik etkiler açısından birbirleri ile karşılaştırılmasıdır. Gereç ve Yöntem : M VR operasyonu yapılan toplam 30 hasta 2 gruba ayrıldı. Grup 1 ' deki 1 5 hastaya Carbomedics®, grup 2 ' deki 1 5 hastaya da On-X® marka mekanik bileaflet mitral kalp kapağı takıldı. Ekokardiyografik ölçümlerde; ameliyat öncesi LVED çap, LVES çap, LA çapı, PAB, EF ve FK, ameliyattan 3 ay sonra da bu ölçümlere ek olarak mekanik kapak alanı, transvalvuler mean gradient, trans valvuler peak gradient ve performans indeksi hesaplandı. Sonuçlar : Gruplardaki tüm hastalar için preoperatif ve postoperatif ekokardiyografik ölçümler karşılaştırıldığında; grup 1 ' de sadece PAB ' da istatistiksel olarak anlamlı miktarda azalma gözlenmiştir (p< 0.05), grup 2 ' de ise LVED çap, LA çapı ve PAB ' daki azalma, ayrıca EF ' deki artış istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur (p< 0.05). Gruplardaki tüm hastalara ait sadece postoperatif dönemde ölçülen ekokardiyografik parametreler karşılaştırıldığında; MVA ve mean gradient için gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı miktarda bir fark gözlenmezken (p > 0.05), grup 1 ' e ait performans indeksi değeri grup 2 ' ye ait değere göre istatistiksel olarak anlamlı olacak miktarda daha iyi olarak gözlenmiştir (p < 0.05). Ayrıca peak gradient açısından grup 1, grup 2 ' ye göre istatistiksel olarak anlamlı olacak miktarda daha yüksek değerlere sahipti (p < 0.05). Tartışma : Sonuç olarak, On-X® marka mekanik kalp kapağı, diğer markalara göre daha yeni bir klinik kullanıma giriş tarihine sahiptir. Bu mekanik kalp kapağının, MVR operasyonlarında diğer marka mekanik kalp kapaklan gibi rutin olarak kullanılabileceği düşüncesindeyiz. Bizim sonuçlarımız sınırlı sayıda bir hasta grubunda ve erken döneme aittir. Ayrıca, bu kapağın performansı ve güvenilirliğine ilişkin daha keskin görüşler bildirebilmek için daha geniş hasta grupları üzerinde ve uzun dönemli çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
67SummaryObject : Object of this study was comparing the hemodynamic effects of two different mechanical heart prostheses ( Carbomedics® and On-X® ) in mitral position in early postoperative period.Material and Method : Totally 30 patients who underwent MVR operations were divided into 2 groups, each including 1 5 patients. In group 1 , Carbomedics® and in group 2, On-X® mechanical bileaflet mitral valves were implanted in all patients. Echocardiographically ; LVED diameter. LVES diameter, LA diameter, PAP, EF and FS were calculated in preoperative period, and in addition, effective orifice area, transvalvuler mean pressure gradient, transvalvuler peak pressure gradient and performance index were calculated in 3 months following operation.Results : Comparing each group echocardiographically in preoperative and postoperative period; in group 1, there was a statistically significant decrease only in PAP whereas in group 2. decrease in LVED diameter, LA diameter and PAP, increase in EF were statistically significant (p < 0.05). Comparing 2 groups echocardiographically in only postoperative period; there wasn't a difference in terms of effective orifice area or transvalvuler mean pressure gradient (p > 0.05) and performance index value for group 1 was better than for group 2, difference was found to be statistically significant (p < 0.05). In addition, transvalvuler peak pressure gradient value was higher in group 1 than in group 2, difference was found to be statistically significant (p < 0.05).Conclusion : On-X® received its FDA approval for clinical use more recently compared with other mechanical heart prostheses. We think On-X® heart valve can be used in MVR operations routinely and safely as other mechanical heart valves. Our results are belong to a small group of patients and early postoperative period. More extensive studies and long term results are needed to conclude on performance and safety of On-X® mechanical heart valve.