Aterosklerotik plakta chlamydia pneumoniae'nın vücuttaki lokalizasyonu
- Tez No: 118750
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HAFİZE YALINIZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 723
Özet
ÖZET Chlamydia pnemoniae insanlarda akut solunum yolu hastalığının nedeni olan bir patojendir. Toplumda genel olarak pnomoni vakalarının %10'undan sorumlu olduğu bilinmektedir. Chlamydia' lar“eucaryotic”hücrelerin gram negatif zorunlu intraselüler bakteriyel patojenlerdir.Kültürlerinin yapılması güçtür. Dolayısıyla“Chlamydia pnemoniae”hakkında daha detaylı bilgiler serolojik araştırmalar arttıkça ortaya çıkmaktadır. Chlamydia pnemoniae ile ateroskleroz lezyonların ilişkisi günümüzde Chlamydia pnemoniae ile atereskleroz lezyonların ilişkisi herkes tarafından kabul edilmektedir. Bu çalışmada; vücuttaki değişik lokalizasyonlu aterosklerotik plaklarda Chlamdia pnemoniae varlığını araştırmak için toplam 21 hasta, 7 'şer hastadan oluşan üç grupta incelenmiştir. Grup l'de koroner bypass girişimi uygulanan 7 hasta, Grup E' de femoral aterosklerotik oklüzyonu olan 7 hasta, Grup IH' de abdominal aortada aterosklerotik oklüzyon nedeniyle öpere edilen 7 hasta bulunmaktadır. Bu üç grupta aterosklerotik plakta PCR ve serumda mikroimmünofloresan IgG ve IgA çalışılmıştır. Çalışmamızın sonucunda; aterosklerotik plakta çalışılan 21 hastanın 17' sinde (%80,95) PCR Chlamydia pnemoniae yönünden pozitif bulunmuştur. 21 hastanın 20'sinde serumda anti Chlamydia pnemoniae IgG titreleri pozitif (%95,2) ve 5 (%23,8)'inde anti Chlamydia pnemoniae IgA titreleri pozitif bulunmuştur. Chlamydia pnemoniae ile ateroskleroz arasında bir ilişkinin varlığı tespit edilmiş olup, değişik lokalizasyonlu aterosklerotik plaklarda Chlamydia pnemoniae enfeksiyonu yönünden farklılık olmadığı tespit edilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Aterosklerotik plak, Chlamydia pnemoniae VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACTChlamydia pnemonia is a pathogen that causes acute respiratory tract infections. Ten percent of all community-acquired pnemonia is caused by this pathogen. Chlamydia is an obligatory eucaryotic intracellular Gr(-) bacteria, which is difficult to grow in cell culture. As serological studies evolve more detailed data is obtained about Chlamydia pnemonia. It's relation to atherosclerosis is accepted widespread.In this study 21 patients in three groups were investigated to enlighten the localisation of Chlamydia pnemonia in the atherosclerotic plaques in different sites of the body. In Group 1 the samples of coronary artery atherosclerotic plaques and blood were obtained from 7 patients undergoing coronary artery bypass operations. In group 2 the samples of femoral aortic artery atherosclerotic plaques and blood were obtained from 7 patients undergoing femoral aorta revascularisation operations. In group 3 the samples of abdominal artery atherosclerotic plaques and blood were obtained from 7 patients undergoing operations. In all three groups PCR and microimmunofloresant Ig G and Ig A were studied on the atherosclerotic plaques.PCR was found (+) for atherosclerotic plaques in 17 of 21 patients (80.95%). Anti- chlamydia pnemonia IgG titers was found positive in 20 of 21 patients (95.2%) and Ig A titers were found positive in 5 of 21 patients blood samples (24%). These results preclude that no significant difference is found between the three localisations of the atherosclerotic plaques for the three groups for Chamydia pnemonia.KEY WORDS: Atherosclerotic plaques, Chlamydia pnemoniaevn