Toraks travmaları
  1. Tez No: 118759
  2. Yazar: CELAL TEKİNBAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURETTİN KARAOĞLANOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Cerrahisi Kliniği'nde 1996-2000 yıllan arasında toraks travması nedeniyle yatarak tedavi gören. 592 olguyu kapsayan bu çalışmada hastalar retrospektif olarak yaş, cins, etiyolojik neden, eşlik eden organ yaralanması, uygulanan tedavi, komplikasyon gelişimi ve mortalite açısından incelendi. Olguların 449'unda (%75.8) kunt toraks travması, 143'ûnde (%24.2) ise penetran toraks travması mevcuttu. Olguların 497'si (%84) erkek, 95'i (%16) kadındı. Ortalama yaş 43.1 ( 1-85 yaş arasında) idi. Olguların 448'inde (%75.7) kot fraktürü, 55'inde (%9.2) klavikula fraktürü, 31'inde (%5.2) skapula fraktürü ve 20'sinde _(%3.4) sternum fraktürü tespit edildi. Ayrıca 79 olguda (%13.3) yelken göğüs teşhis edildi. En sık intratorasik komplikasyonlar 158 olguyla (%26.7) pnömotoraks ve 119 olguyla (%20.1) hemotoraks idi. Ekstratorasik patolojiler içerisinde ekstremite fraktürleri 63 olguyla (%10.6) ilk sıradaydı. Olgulardan 339'u (%57.2) tüp torakostomiyie,190'ı (%32.1) konservatif metodlarla tedavi edildi. Cerrahi müdahale 99 (%16.7) olguya uygulandı. En çok uygulanan cerrahi yöntemler torakotomi (%5.6) ve laparatomi (%4.7) idi. Morbidite 109 (%18.4) olguda tespit edildi. Atelektazi %6 ile en sık gözlenen morbidite nedeniydi. Olgulardan 38'i (%6.4) mortaliteyle sonuçlandı. En sık mortalite nedeni 7 olguyla (%1.2) multiorgan yetmezliği idi. Yatış süresi 2-93 gün (ortalama kunt travmalarda 9.6, penetran travmalarda 7.9) arasında tespit edildi. 59
Özet (Çeviri)
Department of Thoracic Surgery Atatürk University Faculty of Medicine,between 1996 and 2000, 592 patient who were treated for their chest trauma were retrospectively reviewed in regard to their age, sex, cause of trauma, associated organ injuries, treatment modality, complication rate and mortality. In 449 (75.8%) cases of chest injuries were related to blunt trauma and 143 (24.2%) patient sustained penetrating trauma. Of the patient 497 were male and 95 were female, the mean age was 43.1 (range 1-85 years). In examination 448 patients (75.7%) had rib fracture, 55 (9.2%) had clavicula fracture, 31 (5.2%) had scapula fracture and 20 (3.4%) had sternum fracture. In addition of patient 79 (13.3%) had flail chest. The most frequently intrathoracic complication of cases were 158 (26.7%) pneumothorax and 119 (20.1%) hemothorax. The most frequently extrathoracic complication of cases were extremities fracture. 339 (57.2%) patients underwent tube thoracostomy only. 190 (32.1%) patients were managed conservatively, only 99 (16.7%) underwent surgical management (5.6% underwent thoracotomy, 4.7% underwent laparotomy). Morbidity rate in our series was 18.4% and the most frequently atelectasis was seen. 38 patients died due to trauma related causes (mortality: 6.4%). The most common cause of mortality was multiorgan failure. Mean hospital stay among patients was 9.6 days in blunt trauma group, and 7.9 days in penetrating trauma group.60