Pulmoner hipertansiyonlu mitral stenozu olgularında kapak replasmanının pulmoner hipertansiyon üzerine etkileri (retrospektif çalışma)
  1. Tez No: 118758
  2. Yazar: AHMET YAVUZ BALCI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
62 ÖZET Çalışmamızın gayesi kliniğimizde 1989 Temmuz ile 2001 Aralık ayları arasında mitral darlığı nedeniyle öpere edilen hastaları gözden geçirmek ve bu hastalar içinde ileri pulmoner hipertansiyona (PHT) sahip olanlarda kapak replasmanından sonra postoperatif erken dönemde PHT' daki değişimleri araştırmaktır. 1989-2001 yıllan arasında 306 mitral darlıklı hastaya Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Kalp Damar Cerrahisi Anabilin Dalında cerrahi tedavi uygulandı. Hastaların yaş 12-66 yıl arasında olup ortalama 39 yıldı. Hastaların 104'ü ( %44) erkek 202'si (% 66) kadındı. Hastaların 47 'sinde (% 15) ileri pulmoner hipertansiyon (pulmoner arter sistolik basıncı > 60 mmHg) mevcuttu. En sık görülen ek lezyon 51 (% 17) vaka ile aort yetmezliğiydi. Komorbid hastalık olarak en sık KOAH ve hipertansiyona rastlandı. İleri pulmoner hipertansiyonu olan vakaların tümünde sağ kalp yetmezliğinin klinik bulguları vardı. 306 vakanın 244'üne MVR, 57'sine MVR+AVR, 16'sma açık mitral komissürotomi ve 5 'ine MVR+ASD kapatılması uygulandı. Ek cerrahi işlem olarak triküspit kapağa De Vega anuloplasti 75 (%24) hastaya Kay anuloplasti 35 (% 12) hastaya uygulandı. Hastalarımızın 16'sı (% 5) postoperatif bir ay içinde kaybedildi. Bu oran ileri pulmoner hipertansiyonu! grupta % 14'tü. Postoperatif dönemde gelişen en önemli komplikasyonlar kanama (% 8), periferik emboli (% 4.5) ve düşük kardiyak debi (% 3) idi. Kapak replasmanından sonra pulmoner hipertansiyonda % 36 oranında gerileme olduğu, ancak ileri pulmoner hipertansiyonun mortalite ve morbiditeyi önemli derecede arttırdığı tespit edildi.
Özet (Çeviri)
63SUMMARYAim of this study is to assess the patients were operated due to mitral stenosis between July 1989- December 2001, and to investigate the regression of pulmonary hypertension in these patients with severe pulmonary hypertension in postoperative early period after mitral valve replacement.We analyzed retrospectively 306 cases with mitral stenosis were operated during a period of 12 years (1989-2001) in Atatürk University Medical Faculty, Department of Cardiovascular Surgery. The mean age of patients was 37.2 (12-66), and of 306 patients, 202 were female (66%) and 104 were male (44%). Of 306 patients with mitral stenosis, 47 had severe pulmonary hypertension (pulmonary arterial systolic pressure > 60 mmHg). In 51 of patients with mitral stenosis, aortic insufficiency was seen as the most additionally cardiac lesion. Chronic obstructive pulmonary disease and systemic hypertension occurred as the most co-morbid diseases. There were sign of right ventricular failure in all patients with severe pulmonary hypertension. MVR was performed in 244 of 306 patients, MVR + Aortic valve replacement was performed in 57 patients, open mitral commissurotomy was performed in 16 patients, and MVR + Atrial septal defect closure was performed in 5 patients. Tricuspid valve DeVage Annuloplasty was performed in 75 patients (24%), and Kay Annuloplasty were performed in 35 patients (12%) as additional surgical procedures. Over all mortality rate was 5% (16 patients) in 30 days at postoperative period. This rate was 14% in patients with severe pulmonary hypertension. At postoperative period, the most complications were seen as follow; bleeding rate was 8%, cerebral emboli rate was 4.5 % and low cardiac output rate was 3%.Regression rate of pulmonary hypertension was 36% in patients with pulmonary hypertension after valvular replacement but morbidity and mortality rates were high in patients with severe pulmonary hypertension.