Akciğer kanserinde serum ve dokuda eser element değişimlerinin incelenmesi
Investigation of trace element changes both in tissue and serum in lung cancer patients
  1. Tez No: 118760
  2. Yazar: ÖZKAN DEMİRHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. M. KAMİL KAYNAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
7. ÖZET : Çalışmamızda akciğer kanserli olgularda organizma için önemli olan eser elementlerden çinko ve bakırın kanser ile ilişkisini incelemeye çalıştık. Çalışmaya primer akciğer kanseri nedeniyle öpere olan 20 hasta dahil edildi. Çalışmada hastanın kanserli ve normal akciğer dokusunda, serumunda (preoperatif, postoperatif I. ve V. gün) bakır, çinko, albümin düzeyleri ve Cu/Zn oranı ölçüldü.
Özet (Çeviri)
8. SUMMARYIn our research, we aimed to analyse the relationship between in the lung patients with cancer and the zinc and copper which are important trace elements for the organisms in cases containing lung cancer. The research included 20 patients who have been operated as a result of primary lung cancer. In the research, the zinc and copper levels and Cu/Zn ratio in the patient's cancerous and normal lung tissues and serum (preoperative, postoperative first and fifth days ) were measured (preoperative, postoperative first and fifth days serum albumin levels were also measured).