Boğa spermasında farklı eritme süreleri ve eritme sonrasında oluşturulan soğuk şoklarının spermatolojik özelliklere etkisi
Effect of thawing time and post-thawing cold shocks on the seminal characteristics in bull semen
  1. Tez No: 118774
  2. Yazar: SÜLEYMAN BACINOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. KEMAL AK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dölerme ve Suni Tohumlama Ana Bilim Dalı​
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
8. ÖZET Çalışmada siyah alaca ırkı 4 baş boğaya ait sperma örnekleri 0.25 mi. payetlerde dondurulmuştur. 37°C'lik su banyosunda 12 ve 30 saniye süreyle eritilmek üzere iki grup (A ve B) ve her bir eritme tekniği için de 6 alt grup oluşturulmuştur. Alt gruplardan 1. gruptaki spermalar kontrol grubunu oluşturmuş ve eritme sonrası hiçbir işlem yapılmaksızın spermatolojik testler uygulanmıştır, ikinci gruptaki spermalar ise eritme sonrası 2±1°C'lik su banyosunda 300 saniye tutulmuştur. Üçüncü ve 4. grubu oluşturan sperma örnekleri eritme sonrasında 5°C çevre ısısına sırayla 45 ve 150 saniye maruz bırakılmışlardır. Beşinci ve 6. gruptaki sperma örnekleri ise eritme sonrası 20°C'lik çevre ısılarına sırasıyla 45 ve 150 saniye süreyle bırakılmışlardır. Spermatolojik incelemeler (motilite, HOST, akrozomal morfoloji); eritmeyi takiben ısı uygulamalarının hemen sonrasında gerçekleştirilmiş ve spermanın modifiye hepes buffered ile sulandırılarak 37°C'deki etüv içerisinde 2 saatlik inkübasyonu sonrasında (motilite, akrozomal morfoloji) tekrarlanmıştır. Her iki eritme tekniğindeki tüm gruplarda, soğuk suda 2±1°C'lik ısı uygulamalarının gerçekleştirildiği 2. grupta gerek motilite ve gerekse akrozomal morfoloji açısından soğuk şoku oluşmuştur. Eritme sonrası 5°C çevre ısılarında motilitenin kısmen zarar gördüğü, bu zararın 12 saniyelik eritme tekniğinde süre uzadıkça daha da belirgin olduğu, her iki eritme tekniğinde de 20°C çevre ısılarında bekleme süresi uzadıkça akrozomun zarar gördüğü bulunmuştur. Eritme sonrası- çevre ısısı ne olursa olsun fazla süre beklenmeksizin, tohumlama uygulamalarının mümkün olduğu kadar kısa bir sürede gerçekleştirilmesi gerektiği kanısına varılmıştır. HOST ile motilite arasında yüksek korelasyonun bulunduğu (PO.001), ancak HOST'un farklı çevre ısılarından kaynaklanan hasarların belirlenmesinde motilite kadar hassas olmadığı belirlenmiştir, inkübasyon sonrasındaki veriler değerlendirildiğinde; 20°C çevre ısılarında eritme sonrası süre uzadıkça 12 saniye eritme tekniğinin olumsuz, 30 saniye eritme tekniğinin ise olumlu yönde etkilediği kanısına varılmıştır.Her iki eritme tekniğindeki aynı numaralı gruplar kendi aralarında karşılaştırıldığında; inkübasyon sonrası 5. gruplarda bulunan motilite değerleri hariç grupların tümünde spermatolojik özellikler eritme tekniklerine göre farklılık göstermemiştir. Spermanın eritme sonrası farklı çevre ısılarına karşı olan duyarlılıkları eritme tekniklerinden etkilenmemiştir. inkübasyondan sonra, eritilmiş spermanın gerek 45 saniye ve gerekse 150 saniye süreyle 5°C çevre ısılarına maruz bırakılmasının akrozoma zarar verdiği bulunmuş ve spermatozoon motilitesinin, akrozomal morfoloji kadar farklı çevre ısılarına karşı hassas olmadığı gözlenmiştir. Günümüzde yaygın olarak kullanılan 37°C'de 30 saniyede eritme tekniğinin başarılı olduğu, ancak daha kısa süreli 12 saniye eritme tekniğinin de rahatlıkla kullanılabileceği, eritme işleminin tamamlanmasından sonra tohumlama uygulamasının mümkün olduğu kadar kısa sürede gerçekleştirilmesi gerektiği ve bu süreye 20°C ve altındaki çevre ısılarında daha da özen gösterilmesi gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
9. YABANCI DİLDE ÖZET (SUMMARY) Semen of 4 Holstein bulls were frozen in 0.25 ml. paillettes during the study. The Paillettes were devided into 2 groups (A and B) and 6 subgroups per each to be thawed at 37°C water bath for 12 and 30 seconds. Of these subgroups, the semen in the first group served as control and underwent to spermatological tests without any applications. The semen in the second group were kept in a water-bath at 2±1°C for 5 minutes. The semen in the third and fourth groups stayed at 5°C environment for respectively 45 and 150 seconds. Spermatological tests (motility, HOST, acrosomal morphology) were carried out after thawing and temperature treatments and were repeated after extending with modified hepes buffered and incubation at 37°C for 2 hours. In all groups of both thawing techniques, in the seconds (2.) group which was treated with 2+1 °C cold water, cold shock took place relating motility and acrosomal morphology. It was observed that, motility was partially affected at 5°C post-thaw environment, this effect have been more significant with time in the 12 seconds thawing technique group, and acrosome damage rate increased with time at 20°C in both thawing techniques. At any post-thaw temperature, it has thought that artificial insemination must be done as soon as possible.