Payetlerde dondurulmuş boğa spermasına uygulanan eritme sonrası değişik süre ve çevre ısılarının fertiliteye etkileri ffects of the different time periods passed from the thawing of semen until artificial insemination and environment temparature on fertility
- Tez No: 48782
 - Danışmanlar: DOÇ.DR. KEMAL AK
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
 - Yıl: 1996
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İstanbul Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Sayfa Sayısı: 52
Özet
Araştırmada saha koşullarında spermanın eritilmesi ile tohumlama uygulaması arasındaki farklı zaman aralıklarının ve çevre ısılarının fertiliteye etkileri incelendi. Çalışmada canlı materyal olarak 1 Holstein ve 1 esmer ırktan olmak üzere iki boğa kullanıldı. Sun'i vajen yardımıyla alınan sperma Laiciphos-478 ile sulandırıldı ve 0.25 mi. mini payetlerde donduruldu. Her boğaya ait 4 adet olmak üzere toplam 8 payet eritilerek spermatolojik özellikleri incelendi. 1 yıl süren çalışma süresince zamana ve konteynerin kullanımına bağlı olarak donmuş spermanın etkilenebileceği dikkate alınarak incelemeler 3'er ay aralıklarla tekrarlandı. Spermatolojik özelliklerin boğalar arasında farklılık göstermediği ve zamana bağlı olarak etkilenmediği saptandı. Tohumlama uygulamalan amacıyla payetler 37°C 'de 30 saniyede eritildi ve aynı anda çevre sıcaklıkları ölçüldü. Çevre ısıları >18°C, 13°C - 17°C, 7°C - 12°C ve 18°C çevre ısılanna göre
Özet (Çeviri)
Effects of the different time periods passed from the thawing of semen until artificial insemination and environment temperature on fertility were discussed in this study. 1 Holstein 1 Swiss Brown bulls were used. Semen was collected by artificial vagina and filled in 0.25 ml mini straws. Total 8 straws 4 from each bull were thawed and spermatological characters were evaluated. These evaluations were repeated every 3 months during the 1 year study period considering the effects of time and usage of the container. There was no difference in spermatological characters from bull and also these characters were not affected from time. For inseminations straws were thawed at 37° C for 30 seconds and environment temperature was measured.