Çocukluk çağı obezitesinde hiperinsülineminin değerlendirilmesi
Evaluation of hiperinsulinemia in the childhood obesty
- Tez No: 156517
- Danışmanlar: PROF.DR. İBRAHİM ERKUL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
6. ÖZET Çocukluk çağı obezitesi tüm dünyada ve ülkemizde giderek artan bir prevalansa sahiptir. Obezite; insülin direnci, Wperinsulininemi ve tip 2 diyabet gelişiminde önemli bir risk faktörüdür. Çocukluk çağı obezitesi ileri yaşlarda diyabet, hipertansiyon, dislipidemi, ateroskleroz, solunum sistemi hastalıkları, ortopedik problemler ve psikososyal bozuklukların ortaya çıkmasında önemli rol oynar. Bu çalışmanın amacı, ekzojen obezite tanısı alan çocuk ve adölesanlarda hiperinsülinemi, insülin direnci, bozulmuş glukoz toleransı ve tip 2 diyabet sıklığım araştırmaktır. Şişmanlık nedeniyle başvuran 4-17 yaş arası 66 çocuk ve adölesan çalışmaya alındı. Cushing sendromu ve diğer patolojik obezite nedenleri ekarte edildikten sonra eksojen obezite tanısı alan vakalara OGTT yapıldı. Çalışmamızda 9 (%13.6) (3 kız, 6 erkek) vakada bozulmuş glukoz toleransı, 6 (%9.1) (4 kız, 2 erkek) vakada tip 2 diyabet, 19 (%28.8) (9 kız, 10 erkek) vakada hiperinsülinemi tespit edildi. HOMA İR değeri kızlarda 3.9±2.6, erkeklerde 4.8±4.0 olarak saptandı. HOMA İR değeri hiperinsülinemi olanlarda 4.3±1.7 iken hiperinsülinemi olmayanlarda 9.2±5.8 olarak bulundu. Glukoz/insülin oram, kızlarda 7.9±6.3, erkeklerde 7.6±4.5 olarak tespit edildi. Glukoz/insülin oranı hiperinsülinemi olanlarda 4.3±1.7 iken hiperinsülinemi olmayanlarda 9.2±5.8 olarak saptandı. İnsülin direnci indeksleri hiperinsülinemik olanlar ile hiperinsülinemik olmayanlar karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı derecede farklı bulundu. Çalışmamızda ayrıca hiperinsülinemide HOMA İR için 3.2 cut off değeri (%94.7 sensitif ve %61.7 spesifik), glukoz/insülin oram için de 7.5 cut off değeri (%94.7 sensitif ve %51.1 spesifik) tespit edildi Sonuç olarak çocukluk çağı obezitesi, eşlik eden fiziksel ve psikolojik problemlerin yam sıra ileriki yaşlarda neden olduğu hipertansiyon, dislipidemi, tip 2 diyabet gibi hayati komplikasyonlan nedeniyle erken tam konularak tedavi edilmesi gereken önemli bir beslenme bozukluğudur. 40
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY The evaluation of hyperinsulinemia in the childhood obesity. Childhood obesity owns an increasing prevalance in both our country and all the world. Obesity is an important risk factor in insulin resistance, hyperinsulinemia and type 2 diabetes mellitus. Childhood obesity plays an important role in the development of dibetes mellitus, hypertension, hyperlipidemia, atherosclerosis, respiratuar disorders, orthopedic deficits and pshycosocial disorder in adult age. The target of the present study is to investigate the prevalance of hyperinsulinemia, insulin resistance, impared glucose tolerance and type 2 diabetes mellitus in the children and adolescents diagnosed with exogen obesity. Sixty-six children and adolescents between the age of 4-17 applying to our clinic due to being fat were included into our criteria. Having excluded Gushing syndrome and other pathological obesity causes, OGTT was administared to those diagnosed with exogen obesity. Of 66 cases, 9 (13.6%) (3 female, 6 male) were detected with impared glucose tolerance, 6 (9.1%) (4 female, 2 male) were detected with type 2 diabetes mellitus, 19 (28.8%) (9 female, 10 male) were detected with hyperinsulinemia. The rate of HOMA IR was determined as 3.9±2.6 in female subjects and 4.8±4.0 in male subjects. While HOMA IR was 4.3±1.7 in the patients with hyperinsulinemia, it was found as 9.2±5.8 in the patients with no hyperinsulinemia. Glucose/ insulin rate was determined as 7.9±6.3 in female, and 7.6±4.5 in male. The rate of glucose/ insulin was determined as 9.2±5.8 in the patients with no hyperinsulinemia, whilst the same rate was 4.3±1.7 in the ones with hyperinsulinemia. The index values of the insulin resistance were significantly and statistically different compared the ones with hyperinsulinemia to the ones without hyperinsulinemia. In our study, however, a cut off value of 3.2 (94.7% sensitive and 61.7% spesific) was determined for HOMA IR, and also a cut off value of 7.5 (94.7% sensitive and 51.1% spesific) for the rate of glucose/ insulin. Consequently, childhood obesity is an important malnutritional disorder essential to be treated by being early diagnosed owing to its crucial complications such as hypertension, dislipidemia and type 2 diabetes mellitus caused by the challenge at the late period of life as well as coexisting physical and physcological problems. 41