Konjenital kalp hastalıklarında transkripsiyon faktörü Nkx2.5/CSX gen mutasyonlarının belirlenmesi
Definition of genetic mutation in the transcription factor Nkx2.5/CSX associated with congenital heart disease
- Tez No: 118817
- Danışmanlar: DOÇ.DR. NİHAN ERGİNEL ÜNALTUNA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
VI. ÖZET Kalp, embriyogenez boyunca şekil alan ilk organdır. Perikardial boşluğa doğru splanknik mezodermal hücreler sinyallerle uyarılıp, kalp olma yönünde özelleşmeye başlarlar. Kalbin morfolojik olarak oluşumu iyi bir şekilde tarif edilmesine rağmen bu işlemlerin altında yatan moleküler mekanizmalar hakkında bilgilerimiz oldukça sınırlıdır. Drosophila melanogasterde homeobox transkripsiyon faktörünü kodlayan tinman geni dorsal damarda exprese olur. Böceklerde bu bölge vertabratılılarda kalbe eş değerdir. Tinman geni yok edilmiş Drosophila melanogaster'de dorsal damar oluşmamıştır. Drosophila tinman geni homologu olarak murinlerde Csx, farede Nkx2.5, insanda CSX (hCsx) olarak isimlendirilir. Gen nuklear konumlu olup, hCsx geni mRNA'sı sadece kalpte bulunduğundan kalp dokusunda eksprese olan kalbe özel bir gendir. İki ekzonu ve 1.5 kilobaz uzunlukta bir intronu vardır. 1585 baz çifti uzunluğunda m.RNA eksperese eder.324aa'lık 34917 Da ağırlığında bir protein kodlamaktadır (3). Konjenital kalb hastalıkları içinde, sekundum Atrial Septal Defekt izole konjenital kalp hastalıkları içinde %10 sıklıkla görülen yaygın bir konjenital kalp malformasyonudur. Bu önemli morfogenetik olayın moleküler temelini araştırmak için atrioventriküler iletim bozukluğu olan ve ASD'li ailelerde aile ağaçlan incelendiğinde, hastalığın otozomal dominant geçişli olduğu görülmüştür. Etkilenmiş ailelerde, Csx geninde mutasyonlu bireyler bulunmuştur. Nkx2.5 genindeki mutasyonlar çeşitli kardiyak anomaliye sebep olmaktadır. îlk olarak Schott ve arkadaşları tarafından 1998 yılında, AV iletim defektli ve ASD'si olan ailelerde CSX/Nkx2.5 geni incelendiğinde üç mutasyon bulunmuştur(6). Benson ve arkadaşlarının 1999 yılında yaptığı bir diğer çalışmada da ek yedi mutasyon daha bulunmuştur Çalışmamızda da, Türk toplumunda ASD tanısı konmuş konjenital kalp defektli 64 hastada Nkx2.5 geninde bilinen 5 heterozigot mutasyona bakıldı. Litaratürdekideki gibi AV iletim bozukluluğunun birlikte seyrettiği asd'li tek atriumlu bir hastada hem C182T/Arg25 Cys mutasyonunu hemde C886A, Tyr259ter mutasyonunu tespit ettik. Bu hastanın Nkx2.5/CSX geni dizileme sonucunda da bundan farklı birer mutasyonda tespit edildi. 64
Özet (Çeviri)
VII. SUMMARY The heart is the first organ to form during embriyogenesis. Induced by signals, splanchnic mesodermal cells ventral to the pericardial coelom become specified to a cardiac cell. In spite of morfogenesis of the heart is well defined about the knowledge of the moleculer mechanism under this procees is very restrictic. The tinman gene, which encodes a homeobox transcription factor, is exspressed in the dorsal vessel in Drosophila. In insect, the dorsal vessel is equivalent of the heart. 65