Investigating the language teacher identity perceptions of non-native early career English teachers
Anadili İngilizce olmayan erken kariyer İngilizce öğretmenlerinin dil öğretmeni kimlik algılarının incelenmesi
  1. Tez No: 876218
  2. Yazar: ZEHRA YAŞAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLÜMSER EFEOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Öğretmen kimliğinin nasıl inşa edildiğine dair daha kapsamlı bir anlayış kazanmak, öğretmen eğitimi programlarının iyileştirilmesi (Beauchamp ve Thomas, 2009) ve öğretim kalitesinin arttırılması (Borg, 2003) açısından çok önemlidir. Mevcut literatür ağırlıklı olarak İngilizce öğretmen adaylarının kimlik oluşumunu araştırmıştır (Flores ve Day, 2006; Kanno ve Stuart, 2011; Göktepe ve Kunt, 2020). Bu durum farklı kademelerde öğretmenlik yapan ve kariyerlerinin başında olan öğretmenlere ilişkin dikkate değer bir boşluk bırakmaktadır (Do ve Hoand, 2023). Bu çalışma, farklı kademelerde çalışan erken kariyer İngilizce öğretmenlerinin, anadili İngilizce olmayan öğretmenler olarak öğretmen kimliklerini nasıl algıladıklarını ve Yanıltıcılık Sendromu ile nasıl başa çıktıklarını araştırmaktadır.“Anadili İngilizce Olmayan Öğretmen Yanıltıcılık Sendromu”, dil öğretmeni rolündeki yetersizlik duygusuyla bağlantılıdır ve dolayısıyla öğretmenlik kimlikleriyle yakından bağlantılıdır. Görsel metafor çalışması (Hamilton, 2016), bir odak grup görüşmesi ve Anadili İngilizce Olmayan Öğretmenlerde Yanıltıcılık (Imposterhood) Sendromu Ölçeği (Bernat, 2009) kullanılarak yapılan bu çalışmada 109 katılımcı Anadili İngilizce Olmayan Öğretmenlerde Yanıltıcılık Sendromu Ölçeği'ni cevaplandırmış ve 25 katılımcı“Anadili İngilizce olmayan İngilizce öğretmeni ve anadili İngilizce olan İngilizce öğretmeni sizin için nedir?”sorusuna yanıt vererek görsel metaforlar üretmiştir. Veri analizi, anadili İngilizce olmayan öğretmenlerin, bu sebepten dolayı alanlarında ayrımcılıkla ve zorluklarla karşılaştıklarını ortaya çıkarmıştır. Ek olarak, anadili İngilizce olmayan öğretmenler, kendinden şüphe duyma ve düşük öz-yeterlik inançlarıyla mücadele etmektedir. Çalışma, kariyerinin başındaki öğretmenlerin öğrettikleri hedef dil olan İngilizce'nin anadili olmama durumlarının, dil öğretmeni kimlik yapılarını etkilediği sonucuna varmaktadır. Bu nedenle, öğretimin kalitesini, motivasyonunu ve genel refahını artırmak için öğretmen adayları, alanda anadili İngilizce olan öğretmenlere karşı kayırmacılığa karşı uyarılmalı ve hazırlıklı olmalıdır. Bu anlayış, etkili öğretmen yetiştirme programlarının tasarlanması ve İngilizce öğretmenlerinin üretkenliğinin ve kariyer gelişiminin desteklenmesi için gereklidir.
Özet (Çeviri)
Gaining a more comprehensive understanding of teacher identity construction is crucial for improving teacher education programs (Beauchamp & Thomas, 2009), and enhancing teaching quality (Borg, 2003). Existingliterature has predominantly explored identity construction among novice English teachers (Flores & Day, 2006; Kanno & Stuart, 2011; Göktepe and Kunt, 2020), leaving a notable gap regarding early career teachers working in diverse contexts (Do & Hoand, 2023). This study investigates how non-native early career English teachers, working in different contexts, perceive their teacher identities as non-native speaker teachers, and how they handle Imposter Syndrome.“NNST Impostorhood”is connected to feelings of inadequacy in the role of a language teacher and is linked closely with their identities. The embedded mixed methods design study involved the Picture Me task (Hamilton, 2016), a focus group interview, and a quantitative phase using the Non-Native English Teachers Impostorhood Scale (Bernat, 2009). 109 participants answered the Non- Native English Teachers Impostorhood Scale and 25 participants generated visual metaphors answering the question,“What is a non-native teacher and a native teacher?”Data analysis revealed non-native speaker teachers face discrimination and challenges in the field due to their non-native status. Additionally, non-native speaker teachers struggle with feelings of self-doubt and low self-efficacy beliefs. The study concludes that the non-native status of early career teachers influences their language teacher identity construction. Therefore, pre-service teachers should be warned and prepared for favoritism against native-speaker teachers in the field to foster teaching quality, motivation, and overall well-being. This understanding is essential for designing effective teacher trainingprograms,and supportingtheproductivity and career development of English teachers.