Farklı yerleşimli arka kamara göz içi lenslerin iris komplikasyonları ve arka kapsül kesifliği gelişmesindeki etkileri
The effect of different locations of posterior chamber intraocular lens fixations on iris complications and posterior capsular opacification
  1. Tez No: 118861
  2. Yazar: ÖMER ŞAFAK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ÖMER BENİAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
ÖZET Katarakt ameliyatlarında uygulanan GİL'lerin çeşitliliğinin ve yerleşim yeri farklılıklarının arka kapsül kesifliği ve iris komplikasyonlarına etkisinin değerlendirilmesi amacıyla Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalında Ekim 1989 - Ağustos 2001 tarihleri arasında EKLE+AKGİL ameliyatı uygulanmış hastalar içinden belirlenen kriterlere uyan 230 adet sulkus yerleşimli, 172 adet kapsül içi yerleşimli ve 18 adet sulkus-kapsül içi yerleşimli olmak üzere toplam 420 adet GİL' li gözün ameliyat sonuçlan retrospektif olarak incelendi. Gözlerin ameliyat sonrası yapılan 1. gün, 4. gün, 11. gün, 1. ay, 3. ay, 6. ay ve son muayene kontrollerindeki bulguları düzeltilmiş görme keskinliği, ön kamara reaksiyonu, iris yakalanması, pupilla deformitesi, periferik anterior sinesi ve posterior sinesi bakımından değerlendirildi. Ayrıca son muayenelerinde gözlerdeki vizüel belirgin kapsül kesifliği varlığı ve kapsül kesifliğinin lokalizasyonu araştırılmış ve bu sonuçlara GİL çeşniliğinin ve GİL yerleşim yeri farklılığının etkisi incelenmiştir. Sonuç olarak; ön kamara reaksiyonu sulkus yerleşimli GİL olan gözlerde kapsül içi yerleşimli GİL olanlardan istatistiksel olarak anlamlı daha fâzla bulunmuştur. Sulkus ve sulkus-kapsül içi, kapsül içi ve sulkus-kapsül içi yerleşimli GİL olan gözler arasında ise anlamlı bir fark saptanmamıştır. Pupilla deformitesi kapsül içi yerleşimli GİL olan gözlerde, sulkus ve sulkus-kapsül içi yerleşimli GİL olan gözlerden istatistiksel olarak anlamlı olacak şekilde daha az bulunurken 49sulkus ve sulkus-kapsül içi yerleşimli GİL olan gözler arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır. Düzeltilmiş görme keskinliği, iris yakalanması, PAS, PS, vizüel belirgin kapsül kesifliği ve kapsül kesifliği lokalizasyonu sonuçlarında GİL yerleşim yeri farklılığı istatistiksel olarak anlamlı bir fark yaratmamıştır. Ayrıca çalışmamızda kullanılan 7 farklı GİL' in bu sonuçlara istatistiksel olarak anlamlı olacak bir etkisi saptanmamıştır. 50
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE EFFECT OF DIFFERENT LOCATIONS OF POSTERIOR CHAMBER INTRAOCULAR LENS FIXATIONS ON IRIS COMPLICATIONS AND POSTERIOR CAPSULAR OPACIFICATION For the evaluation of the effect of various kinds of intraocular lenses and their different fixations on posterior capsular opacification and iris complications, a total of 420 eyes with an intraocular lens - 230 sulcus, 172 capsular bag and 18 sulcus-capsular bag fixation - who had undergone extracapsular lens extraction and posterior chamber intraocular lens implantation operation in Trakya university, School of Medicine, Department of Ophthalmology from September 1989 to August 2001 were analyzed retrospectively. During the postoperative follow-ups on day 1, day 4, day 11, month 1, month 3, month 6 and on the last examination, corrected visual acuity, anterior chamber reaction, iris capture, pupillary deformity, peripheral anterior synechiae and posterior synechiae were evaluated. In addition, at the last examination, presence and localization of visually significant capsular opacification were noted and the effect of different kinds of intraocular lenses and their different fixations on these results were investigated. As a result, anterior chamber reaction was statistically significantly more pronounced in sulcus fixated intraocular lenses than in capsular fixation ones. No significant difference was observed between sulcus-capsular fixation and capsular and sulcus fixation intraocular lenses. 51Pupillary deformity was less frequent in eyes with capsular bag fixation intraocular lenses than in eyes with sulcus and sulcus-capsular bag fixated ones. There was no difference between the eyes with sulcus fixated intraocular lenses and eyes with sulcus- capsular bag fixated ones. The results of the corrected visual acuity, iris capture, peripheral anterior synechiae, posterior synechiae, visually significant capsular opacification and location of the capsule opacification were not statistically significantly different in eyes with intraocular lenses with different fixations. Seven different intraocular lenses used in our study had no effect on any of the parameters studied. 52