Vitrektomize tavşan gözlerine indosiyanin yeşili ve tripan mavisinin toksisitesinin araştırılması
The evaluation of toxicity of indocyanine green and trypan blue in vitrectomisied rabbit eyes
- Tez No: 118869
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MELİH ÜNAL, PROF.DR. OĞUZ GÜLECEK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
VII. ÖZET Vitrektomize Tavşan Gözlerine İndosiyanin Yeşili ve Tripan Mavisinin Toksisitesinin Araştırılması Internal limitan memran ve epiretinal membranların soyulması, maküler hol, maküler kırışıklık ve proliferate vitreoretinopati gibi vitreoretinal hastalıklarda esastır. Bu membranların kısmen veya tamamen şeffaf olmalarından dolayı, cerrahi teknik olarak soyulmaları güçtür. Son yıllarda bu membranları görünür hale getirmek için indosiyanin yeşili (İSY) ve tirpan mavisi (TM) boyaları vitreoretinal cerrahi sırasında kullanılmaktadır. Çalışmamızda, indosiyanin yeşili ve tırpan mavisinin vitrektomize tavşan gözlerine toksik etkilerini araştırdık. Yirmi adet albino tavşana vitrektomi uygulandı ve biri kontrol olmak üzere beş grup oluşturuldu. Her grupta, 4 tavşanın 8 gözü çalışma kapsamına alındı. Vitrektomi ve arka hiyaloidin soyulmasından sonra, 1. gruba % 0.1 'lik İSY, 2. gruba % 0.5'lik İSY, 3. gruba % 0.06'Iık TM, 4. gruba % 0.2'lik TM ve kontrol grubuna da dengeli tuz solüsyonu 0.1 mi miktarda verildikten sonra 3 dakika beklendi ve aspirasyonla verilen solüsyonlar tamamen geri alındı. Retinal toksisite klinik muayene, histopatololojik inceleme ve elektroretinografik değerlendirme ile dördüncü hafta sonunda araştırıldı. Dördüncü hafta sonunda yapılan değerlendirmede, klinik ve histopatolojik incelemede bir patolojiye rastlanmadı. Elektroretinografik değerlendirmede, cerrahi öncesi ve cerrahi sonrası dördüncü haftada istatistiksel olarak anlamlı bir değişiklik izlenmedi. 38
Özet (Çeviri)
VIII. ingilizce özet The Evaluation of Toxicity of Indocyanine Green and Trypan Blue in Vitrectomisied Rabbit Eyes The removal of the internal limiting membrane and epiretinal membrane is an essential part of surgery for such vitreo-retinal disease as macular hole, macular pucker and proliferatif vitreoretinopathy. This thecnique is difficult to perform because of the poor visibility of these membranes. Recently, peroperative stainig of these membranes by indocyanine green (ICG) and trypan blue (TB) improves visualization may significantly simplify the procedure. This study was designed to investigate toxicity of indocyanine green and trypan blue in vitrectomisied rabbit eyes. Rabbits were divided in five groups. Twenty albino rabbits were vitrectomised. After vitrectomy and posterior hiyaloid peeling, 0.1 ml of 0.1 % or 0.5 % ICG or 0.1 ml of 0.06 % or 0.2 % TB or balanced salt solution was injected slowly just over the macula. The dye was then aspirated mechanically three minutes later. Clinical, light microscopic and electroretinographic evaluations were performed fourth week after the surgery. No clinical and light microscopic abnormalities were found in any group. Electroretinographic evaluations were also normal in all group end of the forth week. 39