Cerrahi sepsis ve septik şokta immunoglobulin kullanımı
Treatment of surgical sepsis and septicemia with immunoglobulin
- Tez No: 33058
- Danışmanlar: PROF. DR. TURGUT TUFAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 35
Özet
ÖZET Yüksek sepsis skorlu ciddi septik hastalarda halen yoğun bakım ünitelerinde uygulanan konvansiyonel multimodal tedavi yöntemlerinin yetersizliği son yıllarda yeni tedavi yöntemlerine yöneltmiş ve yeni araştırmalara neden olmuştur. Immün sistemin son yıllarda daha fazla tanınması ile birlikte bu alanda yapılan çalışmalarda ciddi sepsiste azalmış fagositoz ve hasta serumunun kusurlu opsonik fonsiyonu kanıtlanmıştır. Bundan hareketle intravenöz olarak yüksek dozda immunoglobulin verilmesi nötrofil opsonofagositozunu düzelebilen büyük miktarda antikor sağlamak suretiyle spesifik olmayan immün savunmayı artabilmektedir. 1992-1995 yıllan arasında G.A.T.A. ve Askeri Tıp Fakültesi Genel Cerrahi AB.D. Kliniğinde sepsis skoru 16'ınm üzerinde olan 40 hastaya randomize ve plasebo kontrollü bir çalışma yapılmış ve hastaların 21 tanesine yüksek doz introvenöz immünglobülin uygulanmıştır. Bu çalışmada skorlama sistemi olarak Elebute-Stoner sepsis skor sistemi ve APACHE II kullanılmıştır. İki grup arasında çalışmanın 0. gününde yapılan değerlendirmelerde anlamlı farklılık bulunmamıştır (p>0.05). IgG tedavisi gören hastalarla plasebo ile tedavi gören hastalar arasındaki klinik veriler, daha önce mevcut olan hastalık ve enfeksiyon tipleri, patojenik bakteri tipleri, invaziv yöntemler, antibiyotik tedavisi, ateş ve lökositoz süresi, kan ve plazma transfuzyonu ile ilgili olarak karşılaştırma yapılmış ve iki grup arasmda anlamlı fark bulunmamıştır (p>0.05). IgG ile tedavi edilen hastalarda mortalite kontrol grubundaki hastalardan önemli oranda daha düşük bulundu (%14 karşılığı %47) (p0.05). Bu bize MOF gelişen hastalarda IgG tedavisinin etkisiz olduğunu göstermektedir. Sonuç olarak geleneksel çok yönlü yoğun balam tedavisine dirençli yüksek riskli cerrahi septik hastalarda intravenöz IgG tedavisinin olumlu sonuçlar vereceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Failure of the conventional multimodal treatment approaches for severe patients with high sepsis score in the intensive care units caused to search new treatment modalities and investigations recently. Decreased phagositosis and impaired opsonic function in severe septic patients were shown in recent studies with the better understanding of immun system in last years. From this point intravenous high dose immunglobulin admistrations incerased the non-specific immun defence with higher levels of serum anti-body level which improves neutrophil phagositosis. 40 patients with the sepsis score higher than 16 were studied randomized and placebo controlled, at Gulhane Military Medical Academy General Surgery Department between 1992 and 1995. High dose intravenous immunglobulin was given 21 patients. Elebute-Stoner and APACHE II were used as sepsis score system in this study. No important difference was seen between two groups on null day evaluation (p>0.05). Corresponding clinical datas between the patients in the IgG treatment and the plasebo group according to previous disease and infections types, pathogenic bacteria types, invasive methods, antibiotic treatment, suspesious fever and leucositosis, blood and plasma transfusions we found no meaningful differences between two groups (p>0.05). Mortality in the patients with IgG treatment detected lower with a very certain rate than the control grup patients (%14 to %47) (p0.05). In conclusion, results obtain in the study shows that intravenous IgG treatment in the patients with high risk surgical sepsis in the intensive care units will give positive results. 27