Köpeklerde disk hernilerinin tanı (diyagnoz) ve sağaltımı amacıyla yapılan deneysel çalışmalar
- Tez No: 118893
- Danışmanlar: PROF. DR. RAUF YÜCEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıklar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
-32- 5. ÖZET Bu çalışma, intervertebral disk hemilerinin tanı ve sağaltımı amacıyla 12 adet deneme köpeği üzerinde yürütüldü. Hayvanlar 1-6 yaşlan arasında, 13-25 kg. canlı ağırlığında, orta boy melez köpeklerdi. Çalışma iki aşamalı olarak gerçekleştirildi. Birinci aşamada spinal kanala 80 C derece 'de erimiş parafin verilerek medullar bası oluşturulmaya çalışıldı. Medullar kanala verilen parafin miktarı toplam 0.8 - 1.5 mi. arasında değişti. İkinci aşamada yaklaşık 24 saat sonra myelog- raphic uygulanarak, aynı gün, bası oluşturulan bölgede dorsal laminectomy yapıldı. Myelographic amacıyla subarachnoid boşluğa cistema magna'dan girildi. Kontrast madde olarak omnipaque 300 (iohcxol300 mgl/ml.) 0.3ml/kg. dozunda kullanıldı. Kontrast madde enjeksiyonundan önce 4-7 mi. arasında hayvanlardan BOS aspire edildi. Hemen arkasından kontrast madde subarachnoid boşluğa enjekte edildi. Kontrast maddenin bası alanına ulaşması 5-15 dakika arasında değişti. Deney hayvanlarında postmyclographic her hangi bir ciddi komplikasyonla karşılaşılmadı. Myelographie'dcn hemen sonra hayvanlar laminectomy için operasyona alındılar. Operas yon boyunca deney hayvanlarına %20 mannitol (yaklaşık 1.50 gr/kg. iv.) verildi. Postoperatif olarakta antibiyotik, corticosteroid ve Bl vitamini uygulandı. Operasyon sırasında üç olguda iatrojenik medulla spinalis lezyonu şekillendi. Bu lezyon lardan ikisi çok ağır, birisi hafif dereceli idi. Ağır lezyonlu olgulardan biri postoperatif 8. günde öldü, diğeri 150 gün sonra uyutuldu. Hafif lezyonlu olgu 2.5 ay sonra tamamen iyileşti. Postoperatif dönemde üç olguda yara bölgesinde kolleksiyon gelişti. Bunlardan birisi aseptik şartlarda boşaltılmasına karşın yeniden sıvı birikti. Bu kez kendi haline bırakılan lezyon, düzeldi. Diğer ikisi kendi haline bırakıldı ve rezorbe oldu. Bir olguda yara enfeksiyonu gelişti, o güne dek ayağa kalkabilen hayvanda parapleji şekillendi. Yaranın iyileşmesiyle postoperatif 25. günde hayvan yeniden düzeldi. Diğer 9 olguda en geç 3 hafta içersinde normal motorik aktivite başladı. Sekiz ay boyunca gözlem altında tutulan olgularda başkaca bir komplikasyon izlenmedi.
Özet (Çeviri)
33 6. SUMMARY This study was performed to determine and treat to herniations of intervertebral discs on 12 laboratory dogs. All animals were consisted medium cross-breed dogs aged between 1-6 and weighted between 13-25 kg. The study divided into two stages. In the first stage, medullary compression was occurcd by injection of melted paraf fine over 80 degrees eclcius. Amount of injected paraf fine was between 0.8-1.5 ml. After 24 hours, in the second stage, myelography was performed and then dorsal laminectomy was studied on the compressed area. It was reached to subarachoid space for myelography through cistcrna magna. A dose of 0.3 ml/kg. Omnipaque 300 (lohcxol 300 mg. I/ml.) was used as radiopaque agent. Before administration of radiopaque agent of 4-7 ml., CSF was aspirated. Following this, the radiopaque agent administrated into the subarachnoid space. This agent arrived at compressed area in 5-15 minutes. No serious complications were encountered on animals postmyelograp- hically. The dogs were taken under surgery immediately after myelography. 20 % mannitol (about 1.50 g)kg I,V.) were given to animals during the surgery. Also antibiotics, corticosteroids and thiamine were administered postoperatively. In 3 Cases, iatrogenical spinal injuries occured. Two of them were severe and other one was slight. 1 of the severe cases died on 8th day postoperatively. The other severe case euthanatized after 150 days. And the last dog with slight injury completely after 75 days. In 3 cases, serous collections developed on surgical area. Despite one of these drained ascptically, it recurred again and turned to normal without any treatment. In other two cases, serous collections were left to cureless and rescrbed spontaneously. In one case, wound infection were seen and by this effect the dog underwent to paraplegia. After healing of wound on 25th day, it was improved again. In other 9 cases of our study, motoric activity began within 3 weeks. These cases were taken under clinical observation over 8 months and no complications were encountered.