Takım ve bireysel spor yapan sporcuların başarı motivasyonlarının karşılaştırılması
Comparison levels of achievement motivation with doing team and individual sport athletes
  1. Tez No: 118897
  2. Yazar: AHU ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. M. ŞEFİK TİRYAKİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 1072
Özet
ÖZET Takım ve Bireysel Spor Yapan Sporcuların Başarı Motivasyonlarının Karşılaştırılması Bu çalışmanın amacı, takım ve bireysel spor yapan sporcuların başarı motivasyonlarında etkili olan güdü ya da güdülerin belirlenmesidir. Takım ve bireysel spor yapan sporcuların başarı motivasyonlarında etkili olan güdü ya da güdülerin belirlenmesinde“başarıya yaklaşma güdüsü”,“başarısızlıktan kaçınma güdüsü”ve“güç gösterme güdüsü”olarak isimlendirilen üç alt ölçekten oluşan“spora özgü başarı motivasyonu ölçeği”kullanılmıştır. Ölçek takım ve bireysel spor yapan sporcular üzerinde uygulanmıştır. Takım ve bireysel spor yapan sporculara uygulanan ölçekten elde edilen puanlara göre ;“başarıya yaklaşma güdüsü”alt ölçeğinde takım sporu yapan sporcuların en yüksek ortalama puan görülmekte iken, en düşük ortalama puan ise“başarısızlıktan kaçınma güdüsü”alt ölçeğinde olduğu görülmektedir. Bireysel spor yapan sporcularda en yüksek ortalama puan“başarıya yaklaşma güdüsü”alt ölçeğinde görülmekte iken, en düşük ortalama puan ise“başarısızlıktan kaçınma güdüsü”alt ölçeğinde görülmektedir. Takım ve bireysel spor yapan sporcuların başarı motivasyonunda etkili olan güdü ya da güdüler bakımından aralarında bir fark olup olmadığı araştırıldığında ise, bireysel spor yapan sporcuların“güç gösterme güdüsü”ortalama puanının takım sporu yapan sporculardan daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Takım sporu yapan erkek sporcular ile bireysel spor yapan erkek sporcular, başarı motivasyonunda etkili olan güdü ya da güdüler bakımından aralarında bir fark olup olmadığı araştırıldığında her üç alt ölçekten elde edilen puanlar arasında bir fark bulunmamıştır. Takım sporu yapan bayan sporcular ile bireysel spor yapan bayan sporcular, başarı motivasyonunda etkili olan güdü ya da güdüler bakımından aralarında bir fark olup olmadığı araştırıldığında, farklılığın yalnızca güç gösterme güdüsü alt ölçeğinde olduğu belirlenmiştir. Bireysel spor yapan sporcuların güç gösterme güdüsü takım sporu yapan sporculardan daha yüksektir. IX
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Comparison Levels of Achievement Motivation with Doing Team and Individual Sport Athletes The purpose of this study is determining the motive or motives which are effective in the achievement motivation of individual and team sports athletes.“Three scale to measure competition-related motives in sport”including the“avoid failure”,“motive to approach success”and“power motive”subscales was used to determining the achievement motivation of team and individual sports athletes. The scale has been applied on the team and individual sports athletes. According to the findings obtained from the team and individual sports athletes ; team sports athletes have the highest mean score from the motive to approach success subscale whereas the lowest mean score has been obtained from the motive to avoid failure subscale. Individual sports athletes have the highest mean score from the motive to approach success subscale whereas the lowest mean score has been obtained from the motive to avoid failure. When team and individual sports athletes' mean scores compared, There was a significant difference. It was found that the individual sports athletes have more power motive of mean score than those team sports athletes %