Synthesis of blocks copolymers of (S)-2-methylbutyl 2-(3-thienyl) acetate and its characterization via pyrolysis mass spectrometry
(S)-2-metilbutil 2-(3-thienil) acetat'ın blok kopolimerlerinin sentezi ve kütle spektrometre tekniği ile karakterizasyonu
- Tez No: 118961
- Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT KAMİL TOPPARE, PROF. DR. JALE HACALOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2002
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
oz (S)-2-METILBUTIL 2-(3-THDENIL)ACETAT'IN BLOK KOPOLİMERLERİNİN SENTEZİ VE KÜTLE SPEKTROMETRE TEKNİĞİ İLE KARAKTERİZASYONU Levent, Anıl Yüksek Lisans, Kimya Bölümü Tez Yöneticisi: Prof. Dr. Levent Toppare Ortak Tez Yöneticisi: Prof. Dr. Jale Hacaloğlu Mayıs 2002, 73 sayfa Bu çalışmada öncelikle (S)-2-metilbutil 2-(3-thieniı)acetat'ın polimerleşmesi sabit akım elektroliz yöntemi ile sağlanmıştır. Daha sonra pirol ve tiyofen varlığında farklı elektrolit-çözücü ikililerinde elektrokimyasal polimerleşme ile iletken blok kopolimerleri elde edilmiştir. Ayrıca monomer tiyofen varlığında sabit potansiyel elektroliz yöntemi ile polimerleştirilmiştir. Dönüşümlü voltametri yöntemiyle monomerin elektroaktifliği incelenmiştir. Daha sonra da elde edilen polimerin ve kopolimerlerin karakterizasyonu FT-IR, DSC, TGA ve SEM ile yapılmıştır.PTSA ile katkılandırılmış kopolimerin yapısal analizi için direk piroliz kütle spektrometre ve Curie noktası gaz kromatografi kütle spektrometre teknikleri kullanılmıştır. Kopolimerin ve ilgili homopolimerlerin piroliz verilerinin karşılaştırılması sonunda elde edilen kopolimerin blok kopolimer yapışma sahip olduğu saptanmıştır. Ayrıca, deney sonuçlan ısıl kararlılığın arttığım ve polipirolde gözlenen ağsı yapının kopolimerde azaldığım göstermiştir. Yapılan çalışma direk piroliz tekniğinin polimerlerin yapılarının, ısıl kararlılıklarının ve ısıl bozunum mekanizmalarının belirlenmesinde daha etkin olduğunu göstermiştir. Curie noktası piroliz tekniği ise sadece direk piroliz verilerinin desteklenmesinde değil aynı zamanda da kararlı ısıl bozunum ürünlerinin belirlenmesinde etkilidir. vı T,C. ¥©15!Sti
Özet (Çeviri)
ABSTRACT SYNTHESIS OF BLOCK COPOLYMERS OF (S)-2-METHYLBUTYL 2-(3-THIENYL)ACETATE AND ITS CHARACTERIZATION VIA PYROLYSIS MASS SPECTROMETRY Levent, Anıl M.Sc, Department of Chemistry Supervisor: Prof. Dr. Levent Toppare Co-supervisor: Prof. Dr. Jale Hacaloğlu May 2002, 73 pages (S)-2-methylbutyl 2-(3-thienyl)acetate, (MBTA) was polymerized in dichloromethane by constant current electrolysis. Conducting block copolymers of polyMBTA were synthesized in the presence of pyrrole and thiophene by using p- toluene sulfonic acid and tetrabutylammonium tetrafluoroborate as the supporting electrolytes with constant potential electrolysis technique. The synthesis of conducting copolymer of MBTA with thiophene was also achieved by constant potential electrolysis. Characterizations of the samples were carried out by CV, FTIR, NMR, DSC, TGA and SEM analyses. Electrical conductivities of samples were measured by four-probe technique. IllIn order to investigate the interaction between polypyrrole and the matrix polymer direct and the indirect pyrolysis techniques were performed for PTSA" doped polyMBTA/PPyl copolymer. For structural analysis two different pyrolysis mass spectrometry techniques, namely direct insertion probe pyrolysis mass spectrometry and Curie-Point pyrolysis gas chromatography mass spectrometry techniques were applied. Comparison of the pyrolysis mass spectral data of the copolymer with those of the corresponding homopolymers indicated that the copolymer prepared is a block copolymer. Furthermore, enhancement in thermal stability and decrease in the extent of network structure have been also determined. Present work also shows that the direct pyrolysis mass spectrometry analysis is more effective in determining the structure, thermal stability and thermal degradation mechanism of polymers. Curie- point pyrolysis data not only support the direct pyrolysis findings but also supplies valuable information to investigate stable thermal degradation products. MEBK33İ