A kinetic study on the decolorization of aqueous solutions of acid red-151 by ozonation
Asit kırmızı-151 sulu çözeltilerinin ozonlama ile renklerinin giderimi üzerine kinetik bir çalışma
- Tez No: 119083
- Danışmanlar: PROF.DR. H. ÖNDER ÖZBELGE, PROF.DR. TÜLAY A. ÖZBELGE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
öz ASİT KIRMIZI-151 SULU ÇÖZELTİLERİNİN OZONLAMA İLE RENKLERİNİN GİDERİMİ ÜZERİNE KİNETİK BİR ÇALIŞMA EROL, Funda Yüksek Lisans, Kimya Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Tülay A. ÖZBELGE Yardımcı Tez Yöneticisi : Prof. Dr. H. Önder ÖZBELGE Eylül 2002, 148 sayfa Tekstil üretim süreçlerinde elde edilen atıksular, biyolojik işlemlerle arıtımı kolay olmayan organik boyalar içerirler. Dolayısıyla, biyolojik olarak bozunumu daha kolay bileşikler elde etmek için kimyasal oksidasyon içeren bir önişleme ihtiyaç vardır ve ozon, çok etkili ve çevreye zararsız bir oksitleyici olarak, daha önemli olmaktadır. Ozonlama, atıksu arıtımında, kirli suyun ozon- oksijen veya ozon-hava gaz karışımı ile teması anlamına gelir. Tekstil atıksuyu arıtımında renk giderimi de ozonlama ile sağlanır. Bu çalışmada, Asit Kırmızı-151 maddesinin ozonlanması farklı pH, başlangıç ozon ve boya konsantrasyonlarında çalışılmıştır. Her pH değeri için, ozon ve boya konsantrasyonlarına göre tepkime dereceleri ve hız; sabitleri bulunmuştur. Ayrıca, Kimyasal Oksijen İhtiyacı (KOİ) ve renk giderimi verimleri, Asit Kırmızı-151 çözeltisi ve tekstil atıksuyu için farklı deneysel şartlarda tayin edilmiştir.Bu deneysel çalışmanın sonuçları, düşük başlangıç boya konsantrasyonu (0.0220 mmol/L) ve başlangıç ozon konsantrasyonu (0.0240 mmol/L) kullanılan deneylerde ozonlama hızının, pFTnın 2.5 ile 7 arasındaki artışı ile önemli bir şekilde azaldığını göstermiştir. pH değerinin 10'a artmasında, hız değerleri pH = 5 ve 7 deki değerlerden daha yüksek olmuştur. Ayrıca, daha yüksek başlangıç ozon ve boya konsantrasyonlarının (sırasıyla 0.0360 ve 0.0440 mmol/L) boya oksidasyon hızını arttırdığı bulunmuştur. Ozonlama ile, Asit Kırmızı-151 çözeltisi için, başlangıç şartlarına bağlı olarak, %9. 5-99.2 değerleri arasında bir renk giderimi ve %20-58 değerleri arasında bir KOİ giderimi elde edilmiştir. Buna karşılık, tekstil atıksuyu ozonlanmasında, daha düşük renk (%40-86) ve KOİ (%21-31.2) giderim verimleri gözlenmiştir. Kinetik çalışmalarda, 2.5, 5, 7 ve 10 pH değerleri için, sırasıyla 117.08, 91.88, 71.72, 76.86 L.mmol-1.dak"1 reaksiyon hız sabitleri elde edilmiştir. Tepkimenin dereceleri çalışılan pH aralığında (2.5- 10) hem ozon ve hem de boya konsantrasyonuna göre bir olarak bulunmuştur. Anahtar Sözcükler : Asit Kırmızı-151, Ozonlama, Renk Giderimi, Tekstil Atıksuyu Arıtımı, Tepkime Kinetiği. vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A KINETIC STUDY ON THE DECOLORIZATION OF AQUEOUS SOLUTIONS OF ACID RED-151 BY OZONATION EROL, Funda M. S., Department of Chemical Engineering Supervisor : Prof. Dr. Tülay A. ÖZBELGE Co-Supervisor : Prof. Dr. H. Önder ÖZBELGE September 2002, 148 pages Wastewater produced in textile industry contains organic dyes which can not be easily treated by biological methods. Thus, the pretreatment of dye-house effluents is necessary by means of chemical oxidation in order to produce more readily biodegradable compounds, and, for this purpose ozone is becoming more important as an efficient and environmentally harmless oxidation agent. Ozonation, in wastewater treatment, implies the contact of a contaminated liquid stream with a gaseous ozone-oxygen or ozone-air mixture. Color removal is also achieved by ozonation. In this study, the ozonation of Acid Red-151 was studied at different values of pH, initial ozone concentration and initial dye concentration. The orders of reaction with respect to ozone and dye concentrations and rate constants were obtained at each pH value of the reaction mixture. The Chemical Oxygen Demand (COD) and color removal efficiencies in ozonation of both mAcid Red-151 solution and textile wastewater were also determined at different operating conditions. The results of experimental study indicated that at low initial dye concentrations (0.0220 mmol/L) and at low ozone concentrations (0.0240 mmol/L>, the ozonation rate decreases significantly as pH increases from 2.5 to 7. A further increase of pH to 10, yielded higher rates compared to the rates at pH = 5 and 7. Moreover, it was found that the higher initial ozone and dye concentrations (0.0360 and 0.0440 mmol/L, respectively) resulted in the increase of ozonation rate. With ozonation, depending upon the initial conditions, 9.5- 99.2% reduction of color and 20-58% reduction of COD could be achieved. Conversely, lower removal efficiencies of color (40-86%) and COD (21-31.2%) were observed in textile wastewater ozonation. From the kinetic studies, the rate constants were obtained as 1 17.08, 91.88, 71.72 and 76.86 L.mmol^.min"1 at the pH values of 2.5, 5,7 and 10, respectively. The individual reaction orders were found to be one both with respect to ozone and dye concentrations for the studied pH range of 2.5 - 10. Keywords : Acid Red-151, Ozonation, Color Removal, Textile Wastewater Treatment, Reaction Kinetics. IV